18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista płac: Chętnie otwieramy własne firmy

Katarzyna Kijakowska
Dyrektorka Irena Lisikiewicz zapewnia bezrobotnych o wsparciu
Dyrektorka Irena Lisikiewicz zapewnia bezrobotnych o wsparciu Grzegorz Kijakowski
Z Ireną Lisikiewicz, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy o sytuacji na rynku pracy rozmawia Katarzyna Kijakowska

W styczniu jako bezrobotne zarejestrowało się w powiecie oleśnickim kilkadziesiąt osób. To dość liczna grupa, jakie mogły być tego przyczyny?
To nic nowego. Sytuacja, z którą spotykamy się zazwyczaj na początku każdego roku. Wtedy liczba rejestrujących się jest dużo większa niż w pozostałe miesiące. Jedną z przyczyn jest to, że wielu pracownikom kończą się umowy, a pracodawcy od razu ich nie przedłużają. Często robią to wiosną, gdy obrót w ich firmie zaczyna być wyższy niż w styczniu. Wtedy ponownie zatrudniają sprawdzonych już pracowników.

Co udało się zrobić w minionym roku, aby zaktywizować bezrobotnych?

W ubiegłym roku objęliśmy różnymi formami pomocy blisko kilkaset osób. To dobry wynik. Pochłonęło to ponad pieniądze, które zdobyliśmy między innymi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki szkoleniom nasi podopieczni zyskali nowe umiejętności. Popularnością cieszą się też staże i dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jednorazowa dotacja to pieniądze rzędu 18 tys. zł. Przy prawidłowym funkcjonowaniu nowej firmy większość naszych klientów nie musi tych środków zwracać. Wystarczy, gdy prawidłowo prowadzą dokumentację, rozliczają się na czas z ZUS-em i Urzędem Skarbowym.

Własna firma jest kusząca, a jak to wygląda w praktyce, jakie warunki trzeba spełnić?
Po otrzymaniu dotacji trzeba przez rok utrzymać działalność. Nasi urzędnicy sprawują nad nimi kontrole. Jeśli ktoś po raz pierwszy otwiera firmę, ma preferencyjne warunki, bo składki ZUS wynoszą około 340 zł.

Zainteresowanie dotacjami na otwarcie własnej firmy jest duże. Chętnie z nich korzystamy

Czy w tym roku mieszkańcy powiatu także będą mieli szansę na wsparcie?
Rozpoczęliśmy pierwszy etap naboru wniosków na otwarcie firmy na rok bieżący. Dokumenty cały czas do nas wpływają. Zainteresowani mają różne pomysły. Chcą otworzyć usługi budowlane, zakłady krawieckie, warsztaty samochodowe czy gabinety kosmetyczne. Tym razem programy unijne zakładają, żeby pieniądze na dotacje szły dla nowych firm, które uaktywnią się podczas Euro 2012. Na przykład przy trwających budowach, pamiątkarstwie.

W tym roku ruszyliście z nowymi programami? Ile osób one obejmą?
Mamy do rozdysponowania 300 miejsc. Osobom, które są pod naszą opieką, sfinansuje możliwość odbycia staży czy prac interwencyjnych. Chcemy, aby w tej grupie były też osoby powyżej 45. roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska