Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja gimnazjów we Wrocławiu. Radni zatwierdzili zmiany

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Polska Press Grupa
Wrocławscy radni przyjęli na dzisiejszej sesji projekt dostosowujący sieć szkół do wymogów rządowej reformy edukacji. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji chyba nigdy nie usłyszał na sesji tylu pochwał pod swoim adresem. Za wykonaną pracę i przygotowanie nowej sieci szkół dziękowali mu nie tylko radni prezydenckiego klubu, ale także ci z opozycji.

Dziś we Wrocławiu jest 69 szkół podstawowych sześcioletnich. Wszystkie zostaną przekształcone w podstawówki ośmioletnie. Do tego w nowe podstawówki zostanie przekształconych jedenaście dotychczasowych gimnazjów. Trzy zespoły szkół (podstawówka i gimnazjum) zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Dwanaście gimnazjów magistrat chce włączyć do istniejących już dziś podstawówek.

Do wygaszenia - bez przekształcania w podstawówkę albo łączenia z nią - urząd przeznaczył również trzynaście wrocławskich gimnazjów. Będą funkcjonować do 2019 roku, kiedy opuszczą je ostatni absolwenci. Pomieszczenia, które dziś zajmują - będą przeznaczone na potrzeby innych szkół.

LIKWIDACJA GIMNAZJÓW W SZCZEGÓŁACH - GDZIE BĘDZIE CHODZIŁO TWOJE DZIECKO - MAPA

Wrocławski magistrat szacuje, że koszty reformy edukacji mogą wynieść w mieście nawet 100 mln zł. Najwięcej pieniędzy trzeba będzie wydać na przystosowanie szkolnych budynków – utworzenie kuchni i stołówek, stworzenie pracowni przedmiotowych.

Reforma edukacji rodzi sporo emocji, nie tylko wśród polityków i nauczycieli, ale także wśród rodziców, którzy obawiają się o przyszłość swoich dzieci. Na czwartkową sesję przyszli rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 118 (Bulwar Ikara). Rodzice na początku walczyli oto, aby uczniowie dzisiejszych klas szóstych mogli od września, już jako uczniowie klas VII, kontynuować naukę w tym samym budynku. Po wnioskach rodziców zgodzono się na takie rozwiązanie, konieczne będzie jednak ułożenie planu zajęć w trybie dwuzmianowym, co także nie podoba się rodzicom.

- Uczniowie klas VII będą kończyć lekcje o godz. 19 i później – alarmują rodzice. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji podkreśla, że dyrekcja zgodziła się z wnioskiem rodziców, żeby uczniowie kas VII zostali w tym samym budynku, ale szkoła ma ograniczone możliwości, więc konieczne będzie zorganizowanie lekcji w trybie dwuzmianowym.

- Doceniamy wkład włożony przez urząd w opracowanie nowej sieci szkół. Wiem, ile państwo musieli włożyć w to pracy - mówił Marcin Krzyżanowski, przewodniczący klubu PiS. Inni radni PiS również dziękowali urzędnikom za wykonaną pracę.

- Bardzo dziękujmy za pracę wykonaną przez ostatnie pół roku. To jednak dopiero początek - mówił Jarosław Krauze, przewodniczący klubu Rafała Dutkiewicza.

Przypomnijmy, że zmiany w edukacji rozpoczną się od września. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.
Projekt nowej sieci szkół przyjęty przez miejskich radnych musi teraz zaakceptować Dolnośląski Kurator Oświaty. Ostatecznie nowa sieć szkół ma być ustalona do końca marca.

Przez najbliższe tygodnie, w każdy czwartek, na łamach Gazety Wrocławskiej będziemy przedstawiać Państwu, jak będą wyglądały nowe obwody szkolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska