Jacek Kmiecik
Robert Lewandowski schodzi z boiska, zdjęty przez trenera Barcelony Xaviego Hernandeza AFP/EASTNEWS
Polski napastnik FC Barcelony Robert Lewandowski nie zdobył bramki w wyjazdowym meczu z Royal Antwerp (2:3) w ostatniej, 6. kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2023/2024. „Lewy” wszedł na boisko w wyjściowym składzie i został zmieniony w 72. minucie.

Lewandowski zdobył jedną bramkę w fazie grupowej Ligi Mistrzów 12 lat temu

35-letni Robert Lewandowski zakończył swój występ w fazie grupowej sezonu Ligi Mistrzów 2023/24, strzelając w swoich pięciu występach (pauzował raz w meczu z Szachtarem Donieck 2:1 u siebie z powodu kontuzji) zaledwie jednego gola – w pierwszym „domowym” spotkaniu z Royal Antwerp (5:0), 19 września.

Podobny wynik polski napastnik zanotował tylko raz w swojej karierze, kiedy w sezonie 2011/12 zdobył jedną bramkę dla Borussii Dortmund.

W sezonie 2019/20 Lewandowski strzelił dla Bayernu Monachium rekordowe 10 goli w grupie Ligi Mistrzów.

Lewandowski nie oddał żadnego strzału na bramkę Royal Antwerp

Lewandowski w wyjazdowym meczu z Royal Antwerp nie oddał ani jednego strzału i został zmieniony w 72. minucie przez Marca Guiu, który oddał jeden strzał zakończony zdobyciem bramki w pierwszej minucie doliczonego czasu gry.

Zawodnicy Barcelony oddali przeciwko belgijskiemu zespołowi łącznie 11 strzałów, z czego 3 były celne, a 2 zakończone zdobyciem bramki. Tylko dwóch piłkarzy Barcy strzelało więcej niż raz. Skrzydłowy Lamine Yamal podjął trzy próby. Napastnik Ferran Torres oddał dwa strzały, z czego jeden zakończył golem.

Czterej liderzy klasyfikacji strzelców fazy grupowej Ligi Mistrzów

Liderami strzelców fazy grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2023/24 byli Norweg Erling Haaland (Manchester City), Francuz Antoine Griezmann, Hiszpan Alvaro Morata (obaj Atlético Madryt) i Duńczyk Rasmus Højlund (Manchester United), którzy strzelili po 5 goli.

Trener Barcelony chciał dać odpocząć Lewandowskiemu w meczu z Antwerpią

Trener Barcelony Xavi Hernandez początkowo planował dać odpocząć Lewandowskiemu, Ilkayowi Gündoganowi i Ronaldowi Araujo – ważnym zawodnikom drużyny, którzy spędzają dużo minut na boisku. Jednak wbrew planom Xaviego piłkarze ci wyjechali do Belgii, aby wziąć udział w meczu z Antwerpią.

Prezes Barcelony kazał wystawić Lewandowskiego, licząc na premię za zwycięstwo

Według RAC1 wynikało to z faktu, że prezes Barcelony, Joan Laporta poprosił Xaviego o włączenie tych zawodników do składu. Według źródła, szef „Blaugrany” nie chciał, aby trzej liderzy drużyny odpoczęli po bolesnej porażce z Gironą 2:4 w LaLiga. A dodatkowym czynnikiem był walor finansowy – w przypadku zwycięstwa nad Antwerpią Katalończycy otrzymaliby nagrodę pieniężną o wartości 2,8 miliona euro.