Lekka atletyka: Sześciu Polaków w finałach. Jest też Marcin Marciniszyn

Paweł Witkowski
Tylko dwóch Polaków wystąpiło we dzisiejszych finałowych konkursach podczas XXI lekkoatletycznych mistrzostw Europy. To nasi oszczepnicy - Igor Janik, który z wynikiem 81,21 zajął szóste miejsce oraz Paweł Rakoczy. Urodzony w Złotoryi zawodnik AZS-u AWFiS-u Gdańsk był ostatni (12. - 70.93 m). Zwyciężył Czech Vitezslav Vesely - 83,72. W biegu na 100 m triumfowali Francuz Christophe Lemaitre i Bułgarka Iwet Łałowa, a miejsce w finale na 400 m wywalczył sobie sprinter WKS-u Śląsk Wrocław - Marcin Marciniszyn.

W swojej serii był dopiero 4., ale okazało, że był to jeden z najszybszych półfinałów. Zaliczył 6. wynik w zawodach - 45.88. Za nim uplasowali się Piotr Wiaderek (11.) i Kacper Kozłowski (13.). - Trochę za mocno poszedłem pierwsze metry, dlatego zabrakło mi siły w końcówce. Tuż przed finiszem zobaczyłem, że wyprzedza mnie dwóch rywali, ale nie miałem już siły, żeby zareagować - powiedział popularny Szatan. Jutro po godzinie 20 zobaczymy go w finale.

O medal nie powalczy za to Marek Plawgo. Mieszkający we Wrocławiu zawodnik Warszawianki miał walczyć w Helsinkach o podium i minimum olimpijskie, jednak na walce się skończyło. W swojej serii był szósty (55,77) na 400 m ppł. i pożegnał się z zawodami. Podobnie jak Tina Matusińska. Do finału skoku wzwyż awansował za to Szymon Kiecana. Wynik 2,23 m dał mu ósme miejsce w eliminacjach. Taką samą lokatę w pchnięciu kulą zajęła Paulina Guba. Jej rezultat to 17,29 m.

Fantastyczny występ zaliczył trójskoczek Karol Hoffmann. W sesji eliminacyjnej pobił życiówkę (17,09) i z drugim wynikiem awansował do finału. Jest pierwszym od 17 lat Polakiem, który przekroczył granicę 17 metrów. Jego ojciec - Zdzisław - przed 29 laty właśnie w Helsinkach zdobył mistrzostwo świata. Jego rezultat - 17,53 do dziś jest rekordem Polski. 23-letni Karol nawiąże do helsińskiej tradycji rodziny Hoffmannów stawania na podium Stadionu Olimpijskiego? Dowiemy się w sobotę.

- Kiedy wylatywałem z Warszawy, tata powiedział mi tylko, że mam walczyć do upadłego i tak właśnie zamierzam zrobić. Chcę przypomnieć nazwisko, które Finowie usłyszeli w Helsinkach w 1983 roku - mówił zawodnik MKS-u Aleksandrów Łódzki.
Do Finlandii Polak pojechał nie tylko po medal, ale i po olimpijską kwalifikację. Aby otrzymać przepustkę do Londynu, musiałby skoczyć 17,20 m. Trzymamy kciuki.

Pewna występu na igrzyskach jest Monika Pyrek, ale dziś do finału eliminacji nie zdołała przebrnąć. Trzykrotna medalistka mistrzostw świata zaliczyła tylko 4,35 m. W pewnym momencie zajmowała 12. miejsce dające kwalifikację - ex aequo z dwiema innymi zawodniczkami. Z tego grona jednak postanowiła wyłamać się Czeszka Jelena Ptacnikova, która nawet wygrała te eliminacje (4,45). Taki obrót sprawy pozbawił finału Polki.

Wiele emocji swoim kibicom dostarczył Szymon Ziółkowski. Dopiero w trzeciej próbie zapewnił sobie miejsce w finale. Zaliczył 73,74, co dało mu dziewiątą lokatę. - Nienawidzę eliminacji. Rządzą się swoimi prawami, bo tutaj nie wypada odpaść. Dobrze, że skończyło się w ten sposób, a w sobotę będzie całkowicie inny konkurs - powiedział Ziółkowski.

Drugiego dnia ME rozdano sześć kompletów medali. Oprócz sprinterów krążki trafiły: w skoku wzwyż do Hiszpanki Ruthy Beitii (1,97), a w dal Francuzki Eloyse Lesueur (6,81). W dziesięcioboju wygrał Niemiec Pascal Behrenbru (8558 pkt), a najszybsza na 5000 m była Rosjanka Olga Gołowkina (15.11,70).