MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legnica: Zbadają małe dzieci

Agata Grzelińska
Rafał Pilch, chirurg dziecięcy, zachęca do badań
Rafał Pilch, chirurg dziecięcy, zachęca do badań Fot. Piotr Krzyżanowski
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy w poniedziałek rozpoczyna się nowatorski program profilaktycznych badań dzieci w wieku 3-9 lat.

Jak mówi autor programu, specjalista chirurgii dziecięcej Rafał Pilch, chodzi o wczesne wykrycie takich chorób, jak zaparcia, przepukliny pachwinowe i pępkowe, rak skóry czy wnętrostwo (czyli stan, gdy jedno lub oba jądra pozostają poza workiem mosznowym) i stulejka u chłopców.

- Z naszego doświadczenia wynika, że te choroby są u dzieci powszechne - mówi Rafał Pilch. - Niestety, często mali pacjenci trafiają do nas już z zaawansowaną chorobą.

Powody są różne. Najczęściej przyczyną jest niewiedza rodziców, którzy nie zwracają uwagi na niektóre sprawy. Bywa też, że dolegliwości umkną lekarzom pierwszego kontaktu bądź pediatrom, na przykład różnego rodzaju znamiona na skórze (myszki, pieprzyki).

- Czasem coś, co wydaje się błahe, może wymagać operacji - mówi doktor Pilch. - Tymczasem ważne jest, czy takie zna-mię się powiększa, czy zmienia kształt, barwę, czy wokół niego jest zaczerwienienie albo czy swędzi. Być może uznamy, że dane znamię trzeba obserwować. Jeśli jest niepokojące, niewykluczone, że z czasem trzeba je będzie operować.

Przeoczone problemy mogą się skończyć tragicznie. Przepuklina pachwinowa, gdy jest zaniedbana, może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Z kolei wnętrostwo, które zdarza się u małych chłopców bardzo często, może prowadzić do poważnych powikłań, np. utraty jąder.

Na badania można się zgłaszać w każdy wtorek i środę, w godzinach 10-12, do szpitala. Wcześniej należy się zarejestrować telefonicznie pod nr. 76-72-11-960 u pielęgniarki Doroty Szczepaniak.

Z dziećmi mogą przychodzić rodzice lub dziadkowie, którzy zazwyczaj dużo wiedzą o wnukach. Lekarz najpierw przeprowadzi wywiad, a następnie zbada dziecko i doradzi, na co zwrócić uwagę, albo skieruje na dalsze badania specjalistyczne.

Badania finansuje urząd marszałkowski, który przeznaczył na nie 30 tys. zł. Program jest skierowany do dzieci z Legnicy i całego powiatu legnickiego.

Czy wybierzesz się ze swoim dzieckiem na badania profilaktyczne? Podyskutuj na forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska