Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łabędzi Staw koło Zamku Książ w Wałbrzychu i jego mroczna historia. Leżą tutaj szczątki małych dzieci. Kim byli ci chłopcy?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Zabytkowe płyty pomników wciąż znajdują się koło Łabędziego Stawu w Książańskim Parku Krajobrazowym
Zabytkowe płyty pomników wciąż znajdują się koło Łabędziego Stawu w Książańskim Parku Krajobrazowym Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Łabędzi Staw w Wałbrzychu niedaleko zamku Książ jest nieco zapomnianym zabytkiem w Książańskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się tutaj grób dwóch niemowląt, które pochowano na wyspie Łabędziego Stawu koło zamku. Dziś nie ma w nim wody, ale nadal można oglądać kamienne nagrobki małych chłopców... Wiadomo, kim są i kto ich tam pochował. Szczegóły w artykule i w podpisach pod zdjęciami. Zobaczcie galerię i mapę z zaznaczonym miejscem pochówku i Łabędziego Stawu.

- Często turyści odwiedzający Zamek Książ mijają to miejsce nieświadomi, że przechodzą koło grobu małych hrabiów, niektórzy urządzają tu sobie nawet zakrapiane imprezy, a przecież to miejsce pochówku. Odległego, ale jednak spoczywają tu szczątki dwóch chłopców, jest to miejsce pamięci. A przecież od kilku lat znajduje się tutaj tablica z informacją na temat historii tego miejsca - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Jak opowiada miłośnik historii tych stron, w 1913 roku jezioro nazywane Łabędzim Stawem, a leżące dziś na terenie Książańskiego parku Krajobrazowego było już wyschnięte - tak twierdzi przewodnik Torzewskiego po Szczawnie i okolicach.

- Na wysepce znajdował się grób dzieci. Na płycie były wyryte inskrypcje - Dem... Tage der Ernte gesäet 31.12.1795. Im Keime der Erde wieder entnommen den 1.1.1796. H.H. IX. 31.12.1802, gest. 2.11.1802.-, co oznacza, że pochowani tu byli dwaj pierwsi (w tym pierworodny) synowie Jana Henryka VI. Umrzeć mieli w drugim dniu swego życia na apopleksję. Trzecie dziecko urodzone 1804 roku w Berlinie przeżyło - mówi Mykytyszyn.

Zabytkowe płyty pomników wciąż znajdują się koło Łabędziego Stawu w Książańskim Parku Krajobrazowym

Pomniczek książąt zaprojektował przebywający na dworze w Książu Christian Tischbain z Hesji, autor m.i.n. romantycznych ruin Starego Książa i wystroju wielu książańskich komnat.

- Warto, aby relikty klacysystycznego nagrobka znalazły się na liście Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powinien o to zadbać właściciel terenu Nadleśnictwo Wałbrzych. Nasza fundacja służy pomocą - zaznacza prezes fundacji księżnej Daisy.

Dzieci Hansa Heinricha VI von Hochberga, barona na Książu i jego małżonki księżniczki Anny Aemilii von Anhalt-Kothen-Pless , pierworodny Hans Heinrich VIII (ur.31.12.1795 w Książu - zm.01.01.1796 w Książu) oraz drugi syn Hans Heinrich IX (ur.31.10.1802 w Książu - 02.11.1802 w Książu).

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ ŁĄBĘDZI STAW:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska