Ważne
  Znamy program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

  Znamy program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kadr z filmu "Julieta"

  Kadr z filmu "Julieta" ©Fot. materiały prasowe festiwalu

  16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty trwać będzie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od 21 do 31 lipca. W programie: 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w Narodowym Forum Muzyki.
  Kadr z filmu "Julieta"

  Kadr z filmu "Julieta" ©Fot. materiały prasowe festiwalu

  Nowe Horyzonty to pokazy filmowe, pięć konkursów, wydarzenia specjalne, koncerty. – Zaczynamy filmem Pedro Almodóvara „Julieta” – mówi Roman Gutek, dyrektor festiwalu. – Film pokażemy podczas oficjalnego otwarcia, 21 lipca o godz. 17.30 – dodaje. – W programie znalazły się filmy najnowsze, nagradzane na mniejszych i większych festiwalach – dodaje. – Jak co roku, w programie znalazło się pięć konkursów – mówi Joanna Łapińska, dyrektor artystyczny festiwalu.
  – Naszą wizytówką jest Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty, znalazło się w nim 10 wyrazistych filmów – dodaje. W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce zobaczymy niebanalne obrazy. – Rozmawiałam z Ewą Szabłowską, kuratorką tego konkursu, pytając o temat przewodni. Ewa Szabłowska uważa, że wszystkie opowiadają o nierozerwalności życia artystów i ich pracy, braku granicy między nimi – dodaje Joanna Łapińska.

  „Julieta” Pedro Almodóvara to pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki, adaptacja opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.

  Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film „Komuna” w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’ Thomasa Vinterberga – dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.

  W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha (niestety, Ken Loach nie będzie gościem festiwalu, ale organizatorzy obiecują spotkanie z jednym z twórców filmu), zwycięzca z Locarno „Teraz dobrze, wtedy źle” Honga Sang-soo, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale czyli Tomasz Wasilewski i jego „Zjednoczone Stany Miłości”. Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: „Egzamin” Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), „Klient” Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), „Toni Erdmann” niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), „Sieranevada” jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali – Cristiego Puiu, „Służąca” koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: „Martwe wody” Bruno Dumonta, „Cmentarz wspaniałości” Apichatponga Weerasethakula, „Nieznajoma dziewczyna” braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy „Śmietanka towarzyska” Woody’ego Allena.

  Europejska Stolica Kultury 2016: Mistrzowie Kina Europejskiego

  W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. – To bardzo ambitny projekt, chcemy opowiedzieć o znaczeniu kina europejskiego dla kinematografii światowej – dodaje Joanna Łapińska. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina, otwarte dla wszystkich chętnych.

  Europejska Stolica Kultury: Bask

  Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury. – Kino baskijskie to trzy pokolenia reżyserów – zapowiada Joanna Łapińska. – Pokażemy kilkanaście filmów pełnometrażowych: od lat 70. do dziś, od kina gatunkowego po filmowe eksperymenty. Razem tworzą wielowymiarowy portret baskijskiej kultury, z jej odmiennym językiem, historią i obyczajowością. Wśród nich: „Arrebato” – kultowe „kino punkowe” zmarłego w 2009 roku baskijskiego „twórcy przeklętego” Ivána Zuluety, uhonorowane Złotą Muszlą w San Sebastián „Skrzydła motyla” (reż. Juanma Bajo Ulloa), „Kwiaty” (reż. Jose Mari Goenaga i Jon Garaño) - pierwszy film w języku baskijskim, który jako hiszpański kandydat nominowany był do Oscara. Helena Taberna, Montxo Armendáriz i Juanma Bajo Ulloa będą gośćmi wrocławskiego festiwalu.

  Europejska Stolica Kultury i Zagubiona autostrada

  Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 odbędą się dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera „Zagubiona autostrada” na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa „River of Fundament” autorstwa jednego z najgłośniejszych współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.

  Sprzedaż biletów na seanse: na www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 13 lipca, godzina 12.00. Sprzedaż biletów na wydarzenia specjalne trwa na www.nfm.wroclaw.pl i w kasie Narodowego Forum Muzyki.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   typy na NH

   Glopisz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ja na pewno będę chcial zaliczyc najbardziej oczekiwane tytuły, ale nie omieszkam wybrac cos tych, mniej oczywistych; z pewnoscia bedzie to cos z tej listy...rozwiń całość

   ja na pewno będę chcial zaliczyc najbardziej oczekiwane tytuły, ale nie omieszkam wybrac cos tych, mniej oczywistych; z pewnoscia bedzie to cos z tej listy http://blizejekranu.pl/10-potencjalnych-hitow-festiwalu-t-mobile-nowe-horyzonty/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo