„Tata Kazika kontra Hedora”. Kazik Staszewski i Przemek...

  „Tata Kazika kontra Hedora”. Kazik Staszewski i Przemek Lembicz z Kwartetu ProForma o nowej płycie

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nie rozklejam się przy tekstach ani swoich, ani niczyich. Ale tu parę razy gęsią skórkę czułem. To znaczy, że dzieje się coś poważnego - Kazik Staszewski i Przemek Lembicz mówią o najnowszej płycie „Tata Kazika kontra Hedora”.
  „Tata 2, Tata Kazika, niedługo przyjdzie pora… Tata Kazika kontra Hedora” - ten tekst znamy z utworu „12 groszy”. Po 10 latach, można rzec, słowo stało się ciałem, bo właśnie wyszła Wasza płyta „Tata Kazika kontra Hedora”. Tamte słowa były świadome, czy wyszło spontanicznie?
  Kazimierz Staszewski: Świadomość nie wyklucza spontaniczności i odwrotnie. Jeszcze zanim rozpoczęliśmy próby, Przemek rzucił pomysł, aby płyta, która będzie dopiero komponowana, nazywała się „Tata Kazika kontra Hedora”.
  Pomysł upadł, jako prześmiewczy i nie bardzo pasujący do konwencji i koncepcji. Potem zaczęły się prace nad repertuarem i temat tytułu płyty powrócił dopiero przy okazji projektowania okładki. Chciałem, aby było widoczne wyraźne rozgraniczenie - że nie jest to kontynuacja tych dwóch pierwszych płyt, czyli „Tata Kazika” i „Tata 2”, bo w tamtych przypadkach mieliśmy do czynienia z całym materiałem muzycznym nagranym na taśmach, no i z Kultem, z którym te piosenki przearanżowaliśmy. W tym przypadku mieliśmy tylko i wyłącznie teksty, do których z Kwartetem ProForma skomponowaliśmy muzykę. A zatem był to inny sposób i inny rodzaj pracy.

  Przemek Lembicz: No i zespół był inny.

  K.S.: To prawda. Pomyślałem jednak, że z drugiej strony dobrze by było puścić oczko do publiczności, że to jest jednak kontynuacja. Chodziło mi o to, aby podkreślić, że trzymamy się tekstów Stanisława Staszewskiego. Miała być okładka ze zdjęciami archiwalnymi taty, innymi niż były na wcześniejszych płytach, ale strona graficzna miała być w tym samym stylu. Okazało się, że jest deficyt starych zdjęć z tatą. Arek Szymański znalazł moje zdjęcie, na którym jestem bardzo podobne do zdjęcia zamieszczonego na płycie „Tata 2”. Zrodził się więc pomysł, żeby na płycie były zdjęcia moje i zespołu Kwartet ProForma, stylizowane na te zdjęcia, jakie znajdują się na pierwszej i drugiej płycie. Przemek rzucił wtedy hasło, żeby płyta nazywała się „Syn Staszka”.

  ZOBACZ TEŻ | Kazik Staszewski: Mój tata nie chciał być tatą

  Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news


  Chyba niespecjalnie pasował Ci ten tytuł?
  K.S.: Nie podobał mi się od początku; wydawał mi się nadęty i patetyczny i był mylący, bo sugerował, że tam są jakieś moje piosenki. Nie ma na tej płycie moich piosenek. Jestem jednym z sześciu współkompozytorów, zaś teksty są taty.
  Piosenka „Wolność, po co wam wolność” nie dość, że się nie zestarzała, to idealnie pasuje nam do współczesnych czasów
  Ale jesteś też tym, który poniekąd wchodzi w buty ojca.
  K.S.: Nie chciałem, aby płyta była odebrana jako kolejny mój projekt z Kwartetem ProForma. W ogóle mógłby się stworzyć galimatias. Ludzie mogliby pomyśleć, że na płycie są moje numery, stylizowane na tatę, że próbuję się tekstowo wbić w te, jak mówisz, jego buty. Ale ponieważ całość się kleiła, to stwierdziłem, no dobra, niech będzie „Syn Staszka”. Do momentu, kiedy w końcu ktoś w internecie rzucił, że ta płyta powinna się nazywać jednak „Tata Kazika kontra Hedora”. Pomysł odrzucony na początku odbił się rykoszetem i powrócił.

  P.L.: To był moment, kiedy mieliśmy już skomponowany cały materiał. Wiedzieliśmy, jaki on jest i mieliśmy pewność, że jest mocny. Wiedzieliśmy więc, że tytuł „Tata Kazika kontra Hedora” nie zaszkodzi zawartości muzycznej. Tytuł „Syn Staszka” też ja wymyśliłem, jako lustrzane odbicie „Taty Kazika”, ale od razu poczułem, że to chyba jest słabe.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kazik

   jojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "12 groszy" to było 20 lat temu a nie 10.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama