Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacerem przez sport

materiał partnera

Znasz to?

Kolejny weekend mija niepostrzeżenie w rodzinnym rozgardiaszu, między sprzątaniem, zakupami, myciem auta i próbami odpoczynku. Choć od poniedziałku planujesz, że w sobotę zrobisz naprawdę coś fajnego, a w niedzielę zabierzesz rodzinę w takie miejsce, w którym zrelaksujecie się i odpoczniecie – w piątkowy wieczór ze zmęczenia nie przychodzi ci nic do głowy. Sobotni poranek zaczynasz więc bez pomysłu i gotowego planu, co i gdzie moglibyście zrobić. Przeglądasz jakieś strony z informacjami o wydarzeniach, ale nic nie fascynuje na tyle, żeby porwać tam rodzinę. W dodatku , Ponieważ dzieci nudzą się na zakupach, niekoniecznie pomagają w porządkach i pytają czy można już wyjść na spacer – decydujesz się na spacer na znany plac zabaw, ewentualnie rowerową przejażdżkę na znanej już trasie. Pod koniec weekendu masz wrażenie, że nie wykorzystałeś czasu na weekendowy odpoczynek należycie, że nie pokazałeś rodzinie niczego odkrywczego i czas, który miał być dla najbliższych – gdzieś przeciekł przez palce… W dodatku wieczorem kręgosłup daje znać o swoim istnieniu, lędźwie łupią, a brak codziennej dawki ruchu mści się akurat w sobotę wieczorem, kiedy zaplanowałeś oglądanie filmu albo właśnie wychodzisz z przyjaciółmi…

Spacery badawcze?

Zbitka dwóch wyrazów, pozornie zupełnie nie pasujących do siebie. Spacer to niespieszny, przyjemny relaks, absolutnie nie kojarzący się z żadnymi wymogami, warunkami czy ograniczeniami. Badania i pochodzący od nich przymiotnik badawczy niosą w sobie z definicji pewien ładunek zdyscyplinowania, jasno określonego celu, do którego badania zmierzają i ściśle przestrzeganej metodologii działania. Jak pokazuje praktyka, z tego nieoczywistego – lecz jednak możliwego – połączenia można uzyskać bardzo efektywną metodę poznawania i opisywania rzeczywistości. Co najważniejsze, podstawą tej metody jest właśnie spacer – czyli jednak wyruszenie z własnego podwórka, wprawdzie odprężające i nastawione na przyjemne doznania, ale jednak związane z przemieszczeniem, ruchem, aktywnością.

Raport i przewodnik

Do takich spacerów badawczych Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość zaprosiła grupę wolontariuszy i animatorów, by zdiagnozować wrocławskie instytucje kultury i ich ofertę oraz poznać i ocenić ją przez najbardziej zainteresowanych – czyli jej odbiorców. W projekcie „Partycypacja obywatelska bliżej rodzin” przeprowadzonym przez Fundację sami odbiorcy analizowali wrocławskie instytucje kultury pod kątem ich przystosowania do potrzeb rodziny. Ponieważ najbardziej wymagającą grupą są zwykle najmłodsi, najbardziej liczyła się opinia rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Metodą badawczą wybraną przez organizatorów do zrealizowania projektu były właśnie spacery badawcze, przeprowadzane przez wolontariuszy ze zorganizowaną grupą rodzin. Po odbyciu spaceru wszyscy obecni dorośli wypełniali ankiety. Na ich podstawie sporządzone zostały diagnozy dla poszczególnych placówek, raport oraz przewodnik w formie papierowej oraz e-przewodnik dla mieszkańców i odwiedzających. Raporty zbiorcze ze wszystkich spacerów zostały zaprezentowane osobom odpowiedzialnym za ofertę kulturalną we Wrocławiu i przyjęte z ogromnym zainteresowaniem przez same instytucje, poddanie badaniom i ankietom spostrzegawczych wolontariuszy.

Czas na sport

Zawsze jest dobry czas na uprawianie sportu. Zbliżające się lato i wakacje wydają się wprost wymarzonym okresem do eksplorowania każdej przestrzeni, w której można zrealizować swoją potrzebę aktywności fizycznej i połączyć ją z dobrą zabawą. Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość zaprasza wobec tego mieszkańców Wrocławia do świetnej zabawy, ruchu na świeżym powietrzu i jednocześnie analizy tych miejsc, które oferuje nam miasto, wykorzystując sprawdzoną metodę spacerów badawczych. Ich przedmiotem będzie wspólne, rodzinne i aktywne spędzanie czasu w mieście. Wolontariusze zostaną zatem poproszeni o przespacerowanie się na wrocławskie place zabaw, siłownie na otwartych przestrzeniach, o przejście wszelkiego rodzaju ścieżek zdrowia w parkach i lasach w obrębie miasta. Rekrutacja wolontariuszy już trwa, zapraszamy wszystkich chętnych – w zamian za pomoc i wnikliwe analizy miejsc wrocławskiego sportu i rekreacji wolontariusze zostaną obdarowani wejściówkami do atrakcyjnych instytucji.

Najpierw konkurs

Pierwszym etapem naszego projektu jest konkurs „START na weekend", w którym zapraszamy wolontariuszy wraz z całymi rodzinami do odwiedzenia wrocławskich plenerów Poszukiwani są w nim otwarte i komunikatywne osoby, które zechcą pomóc przy ocenianiu atrakcji sportowych i rekreacyjnych Wrocławia.
Ich zadaniem będzie przeprowadzenie spaceru badawczego w wybranym obiekcie sportowym lub rekreacyjnym. Wraz z rodzinami zgłoszonymi do projektu pójdziecie np. na kajaki, lodowisko, kręgle, pływalnie itp. Po spacerze wypełnicie ankietę, oceniając atrakcyjność oferty dla rodzin z dziećmi. Zarówno rodziny, jak i wolontariusze otrzymają od Fundacji bezpłatne bilety wstępu.

Z wybranymi kandydatami Fundacja podpisze umowy wolontariackie, a każdy wolontariusz dostanie dodatkową gratyfikację za aktywny udział w projekcie. Start konkursu już 22 czerwca, dołączcie do nas, liczba miejsc ograniczona! Zainteresowane osoby proszone są o kontakt na adres mailowy: [email protected] lub pod nr telefonu Fundacji 71 307 44 48.
Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie oraz przesłanie ankiety. Dodatkowo zachęcamy do przesyłania na nasz profil na Fb zdjęć z rodzinnych wypadów – każde przesłane zdjęcie weźmie udział w losowaniu 2 dodatkowych nagród – rodzinnych biletów do ZOO ! Każda zgłoszona ankieta będzie brała udział w losowaniu nagród: 15 rodzinnych voucherów m.in. na kąpieliska, kajaki czy rejsy Odrą.

Ankiety oraz zdjęcia należy przesyłać do 30.07.2016 r.

Szczegóły w Regulaminie konkursu na stronie : http://frip.org.pl/wez-udzial/konkursy/121-startnaweekend

Efekty projektu

Podobnie jak w projekcie „Spacerem przez kulturę” tak i w tym mamy nadzieje na ciekawe odkrycia i wnioski. Dążymy także do zmian, na które – jak wierzymy – wpływ może mieć każdy mieszkaniec naszego miasta, nawet ten najmłodszy. Jak pokazuje praktyka aktywna partycypacja członków społeczeństwa w kreowaniu strategii i realizowaniu zadań samorządu może mieć znaczący wpływ na określenie kierunku zmian. Zetknięcie potrzeb z realnymi możliwościami, aktualnej oferty z oczekiwaną da może być początkiem wielu nowych przedsięwzięć. Z wielką nadzieją czekamy także na kolejne ankiety, które pozwolą opracować raport o stanie wrocławskich miejsc sportu i rekreacji.
Nieśmiało można też marzyć, że uda się odkryć, wykreować i wypromować nowe formy aktywnego wypoczynku, dotąd nieznane w naszej miejskiej przestrzeni.

Mrówka w mieście

Być może nie wierzysz, że twoja opinia i twoje zaangażowanie jest ważne dla miasta, w którym żyjesz. Nic bardziej mylnego! Musisz jednak uwierzyć, ze jesteś ważny i możesz wypełnić zadanie, które przerodzi się w ciekawą inicjatywę, konstruktywny wniosek bądź będzie przyczyną dobrych zmian. Autorami genialnych wynalazków bywali często ludzie, którzy charakteryzowali się mocną wiarą w powodzenie własnego pomysłu. Nie zawsze jednak cieszyli się podobną opinią we własnym otoczeniu.
Czas dla rodziny – zawsze wygrany!
To, co możesz zrobić w tym zakresie dla własnej rodziny już będzie ogromnym sukcesem. Z pewnością czas zainwestowany w budowanie rodzinnych relacji przy okazji aktywnego wypoczynku zaowocuje w wielu innych dziedzinach. Naukowcy i specjaliści, którzy wspierają rozwój dzieci od najmłodszych do kilkunastu lat są zgodni: bezpieczeństwo i zaufanie zbudowane na obecności rodziców jest najlepszym kapitałem na przyszłość każdego młodego człowieka. Budowane relacje zaowocują w przyszłości dobrym funkcjonowaniem w społeczeństwie, w rodzinie, w miejscu pracy. Doświadczenie i wspomnienia czerpane ze wspólnych przedsięwzięć rodziców i dzieci szlifują charaktery, uczą kooperacji i znajdywania nowych rozwiązań. Świetnym pretekstem do wspólnego spędzania czasu jest właśnie sport. Uwaga! Dobra wiadomość dla tych, którzy boją się wysiłku, zmęczenia i … odrobiny potu. Będziemy podpowiadać – a także wciąż poszukiwać w waszych opiniach – takich form rekreacji, które pozwolą na odprężenie każdemu, niezależnie od wieku i formy fizycznej. Być może zasmakujecie w czymś, czego do tej pory nie braliście pod uwagę planując sobotnie popołudnie.

Mamo, tato, chodź na lato!

Zatem zaczynamy, czas rozpocząć wielką przygodę w mieście. Najważniejszymi i najbardziej surowymi sędziami tego przedsięwzięcia będą dzieci. Od ich samopoczucia i odbioru tego, co im zaproponujecie będzie zapewne zależała w dużej mierze wasza ocena miejsc rodzinnego wypoczynku w mieście. Zaproście więc swoje dzieci na kajaki, weźcie je na lodowisko, a może pokażcie jak zrobić latawiec i jak go puszczać na nadodrzańskich plenerach.
Projekt potrwa jednak do wiosny – tak, by sprawdzić wszelkie możliwości hartowania ciała. Po typowo letnich i wakacyjnych zabawach (czy można gdzieś w mieście zagrać w piłkę plażową?) będzie czas na będzie na jesienne spacery. Zimą również nie odpuścimy: o tej porze roku szczególnie będziemy korzystać z każdego ruchu. Zimowe wieczory zamiast przy kominku i telewizorze można przecież spędzić na oświetlonych ślizgawkach i udoskonalaniu techniki budowy igloo.
Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy, która – co do czego nie mamy wątpliwości – może przynieść twojej rodzinie same korzyści.

Autor: Lilianna Sicińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska