Silesius 2016: Poetyckie nagrody przyznane

  Silesius 2016: Poetyckie nagrody przyznane

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W sobotę, 14 maja w Imparcie odbyła się Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jej laureatem za całokształt twórczości został krakowski poeta
  1/9
  przejdź do galerii

  W sobotę, 14 maja w Imparcie odbyła się Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jej laureatem za całokształt twórczości został krakowski poeta Julian Kornhauser. Za debiut wyróżniona została Aldona Kopkiewicz, a za książkę roku - Barbara Klicka. ©Pawel Relikowski / Polska Press

  W sobotę, 14 maja w Imparcie odbyła się Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jej laureatem za całokształt twórczości został krakowski poeta Julian Kornhauser. Za debiut wyróżniona została Aldona Kopkiewicz, a za książkę roku - Barbara Klicka.
  Julian Kornhauser zaszczycił wrocławian swoją obecnością, ale nie wyszedł na scenę. Wysłuchał przewodniczącego jury prof. Andrzeja Zawadę, który powiedział: – Jest jednym z najznamienitszych poetów pokolenia 68. Serdecznie gratuluję Ci Julianie nagrody - powiedział.

  Na scenę wyszedł Jakub Kornhauser, syn poety, który podziękował za nagrodę (100 tysięcy zł i statuetkę Michała Staszczaka). – Tato chciałem ci powiedzieć, że zawsze uważałem, że twoja poezja jest piękna. Uważam, że jesteś świetnym poetą – powiedział i pobiegł uściskać ojca.

  Julian Kornhauser jest współtwórcą grupy literackiej „Teraz”, profesorem nauk humanistycznych. I jednym z najbardziej znanych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX wieku. Jest też prozaikiem, krytykiem literackim, eseistą, autorem książek dla dzieci, znawcą i tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej. W 1972 roku debiutował tomem "Nastanie święto i dla leniuchów". W zeszłym roku ukazał się duży wybór jego wierszy pt. "Tylko błędy są żywe".

  Nagrodę za Debiutu Roku (20 tys. zł i statuetkę) dostała Aldona Kopkiewicz za „Sierpień" (Wydawnictwo LOKATOR 2015).

  Nagrodę za Książkę Roku (50 tys. zł i statuetkę) otrzymała Barbara Klicka za "Nice" (WBPiCAK w Poznaniu).

  Spektakl galowy wyreżyserował Jerzy Bielunas. Podczas niego wystąpili Robert Więckiewicz, Krzesisława Dubielówna, Iwona Bielska oraz studenci PWST, a grali Szczepan, Nikodem i Łukasz Pospieszalscy.

  Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nagroda jest finansowana przez miasto, jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie zwrócili kosztów podróży

   Blisko wiersza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jestem rozczarowana organizacją warsztatów "Blisko wiersza". Organizatorzy obiecali zwrot kosztów podróży po przesłaniu im biletów pocztą. Oczywiście na miejscu nie chcieli zrobić xero biletu i na...rozwiń całość

   Jestem rozczarowana organizacją warsztatów "Blisko wiersza". Organizatorzy obiecali zwrot kosztów podróży po przesłaniu im biletów pocztą. Oczywiście na miejscu nie chcieli zrobić xero biletu i na tej podstawie zwrócić pieniędzy. Bilety wysłałam dzień po powrocie, minęło prawie dwa miesiące i co tydzień słyszę, że koszty podróży zostaną zwrócone do końca tygodnia. Tylko ciekawe którego miesiąca i roku, o ile w ogóle....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez ... i bokserki

   bokserki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   „szczyt ‘Sile…2016’ ”

   .’maj… w górę
   .maj… w dół’

   / au-tor - boxerki/

   Dodać - tak często wspominaną...rozwiń całość

   „szczyt ‘Sile…2016’ ”

   .’maj… w górę
   .maj… w dół’

   / au-tor - boxerki/

   Dodać - tak często wspominaną ‘ironię’, łamanie form, awangardowe - nowoczesne rozwiązanie? Może-my napisać dedykację, np. ‘dla SZ.P. DU…’ - ale! .z doświadczenia wiemy, iż może-my być źle od-czytani. Dla- Tego będzie BEZ dedykacji.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama