Poznań zaprasza na kulturalną przejażdżkę "zerówką"

  Poznań zaprasza na kulturalną przejażdżkę "zerówką"

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Europejska Stolica Kultury: Poznań zaprasza na wyjątkowe wydarzenia
  1/21
  przejdź do galerii

  Europejska Stolica Kultury: Poznań zaprasza na wyjątkowe wydarzenia ©Europejska Stolica Kultury/Beata Ratuszniak

  Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprosiła Poznań, by zaprezentował się we Wrocławiu w ramach "Koalicji Miast dla Kultury". Do niedzieli (3 lipca) atrakcji nie brak: w parku Staszica na Nadodrzu, w tramwaju linii "0", przejściu podziemnym na pl. Grunwaldzkim i w Oratorium Marianum.
  Europejska Stolica Kultury 2016 w ten weekend (do 3 lipca) zaprasza na Nadodrze. Tam (choć nie tylko na Nadodrzu), w ramach Koalicji Miast dla Kultury, swoje oryginalne pomysły i świetną kulturę pokazuje Poznań. W piątek przy ul. Rydygiera 25-27 Poznań zaprosił na wielkie święto, odsłaniając mural zdobiący dotąd zaniedbaną bramę.

  Mural namalował poznański artysta Someart, a piątkowy wieczór uświetniła muzyka Rafała Zapały z Nadzwyczajną Orkiestrą Dętą ze Słupcy i Citroënem Picasso. Warto było posłuchać grającego w orkiestrze samochodu (tak!), popatrzeć na artystów, który grali także na dachu Hostelu HART. Poznań częstował mieszkańców pizzą upieczoną w pizzerii przy ul.
  Rydygiera i winem. Zabawa trwała długo, a niektórzy mieszkańcy nie musieli nawet wychodzić z domów, żeby wziąć w niej udział. Wystarczyło, że otworzyli okna i byli w samym centrum kulturalnych wydarzeń.

  Dziś (2 lipca) zajezdnię tramwajową przy ul. Słowiańskiej odwiedzili: Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania i Anna Szarycz – wiceprezydent Wrocławia. Nic dziwnego, bo w tej zajezdni nocowała "zerówka", pomalowana w poznańskie barwy (zieleń i kolor żółty).

  – Kultura jest dla nas ważna, to narzędzie do poprawy miasta – zadeklarował Jacek Jaśkowiak. Dodał, że w Poznaniu istnieje Festiwal Teatrów Ulicznych Malta, a m.in. dzięki niemu kultura jest dostępna dla wszystkich. Pogratulował Wrocławiowi Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Justyna Markowska, dyrektorka poznańskiego Wydziału Kultury, powiedziała, że Poznań przeznacza na działalność organizacji pozarządowych 12 mln zł.

  – One tworzą lokalną kulturę – powiedziała. – Nasze miasta łączy różnorodność kulturalna, tradycja, a za chwilę połączy nas droga Poznań – Wrocław – zauważyła Anna Szarycz.

  Jacek Jaśkowiak dodał, że wrocławski koncert Ennio Morricone, który odbył się w ramach ESK 2016, był jednym z najlepszych koncertów w jego życiu. Spotkania z kulturą poleca Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. – Nadodrze jest bardzo atrakcyjne – mówi i zaprasza na spotkania. Wśród nich jest spektakl "Wehikuł czasu", wyreżyserowany przez Ewę Pasińską, dyrektorkę Polskiego Teatru Tańca. – Seniorzy występujący w przedstawieniu zapraszają do podróży przez czas i wspomnienia – mówi.

  PROGRAM NA SOBOTĘ
  godz. 13, 15, 17 – Spektakl TRANSMISJA / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich (pętla Nadodrze) – należy wsiąść do bezpłatnej "zerówki", pomalowanej na zielono-żółto
  godz. 14-17– Happening PODZIEMIE SERDECZNOŚCI, przejście podziemne na Placu Grunwaldzkim
  godz. 15 i 17 – Spektakl WEHIKUŁ CZASU – Park Staszica
  godz. 18 – Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski
  PROGRAM NA NIEDZIELĘ
  godz. 12, 14 – Spektakl DOM WARIATÓW Teatr Wariate, park Staszica
  godz. 11, 13 – Działania animacyjne dla dzieci TRAMWAJ RESTAURACYJNY Teatr Wariate, start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta cała ESK

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To jedna, wielka pralnia publicznych pieniędzy. A w przyszłym roku niestety ruszy kolejna pod nazwą World Games.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   Wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ciekawe, że Poznań zauważył zaniedbana bramę, wyremontowal ją i pomalował, a nasi włodarze tej i takich bram nie zauważają.
   Brawo Poznań! Po was przynajmniej coś zostanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bagno wciąga

   st (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Świtę Dutkiewicza w zastępstwie jednej z jego zastępczyń odwiedził prezydent o podobnie złej sławie z Poznania. Bagno wciąga.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama