Nie tylko złoty pociąg, czyli XXII Wrocławskie Targi Książki...

  Nie tylko złoty pociąg, czyli XXII Wrocławskie Targi Książki Naukowej na Politechnice Wrocławskiej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od środy do piątku (16-18 marca) w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej święto książek.
  Prof. Jan Miodek intrygująco opowie o „Zachowaniach stylistycznych Polaków po roku 1989”

  Prof. Jan Miodek intrygująco opowie o „Zachowaniach stylistycznych Polaków po roku 1989” ©Tomasz Hołod

  Umberto Eco powiedział kiedyś, że „książka zostanie niezastąpiona nie tylko na polu literatury pięknej, ale wszędzie tam, gdzie trzeba uważnie czytać, gdzie nie chodzi tylko o dostęp do prostej informacji, ale o bogactwo przemyśleń i refleksji”. Są niezastąpione w codziennym życiu: ambitne, fascynujące. Czytają je codziennie studenci, wykładowcy. Naukowe książki można kupić na zaczynających się w środę (16 marca) w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej XXII Wrocławskich Targach Książki Naukowej. Targi potrwają do piątku (18 marca). – W tym roku gościmy 40 wystawców, publikujących książki naukowe od humanistycznych po techniczne – mówi Halina Dudek, dyrektor Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej, organizator Targów.
  – Doświadczenie podpowiada nam, że naukowe książki są niezbędne w codziennym życiu – uśmiecha się i dodaje, że w tym roku przygotowana została specjalna oferta dla dzieci i młodzieży, z tomami specjalnie dla nich, w specjalnych, rabatowych cenach.
  Targi zostaną otwarte w środę pół godziny po południu, kiedy to ogłoszone zostaną wyniki konkursów: na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej, na najlepszą książkę popularyzującą naukę wśród młodzieży i dla autorów książek popularyzujących naukę wśród młodzieży. Ale warto przyjść do Centrum nie tylko po książki, bo nie byłoby Targów, gdyby nie można było spotkać na nich autorów.

  Nie tylko dla naukowców  Pasjonaci znajdą tu coś dla siebie. W centrum wydarzeń znajdzie się działalność Günthera Grundmanna, głównego konserwatora zabytków Dolnego Śląska, który inwentaryzował w czasie II wojny światowej dzieła i decydował, dokąd zostaną wywiezione. Tuż po wojnie zostały znalezione dokumenty, na podstawie których została stworzona tzw. Lista Grundmanna, z 74 kryjówkami na Dolnym Śląsku, w których zostały ukryte zabytki. Wydawnictwo Melanż opublikowało książkę „Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska” Jacka M. Kowalskiego, dra J. Roberta Kudelskiego i Roberta Sulika. Ten ostatni współautor książki będzie goście Targów, spotkanie z nim zacznie się w środę o godz. 16 na stoisku nr 22. Joanna Lamparska, podróżniczka i pisarka, zaprasza na spotkanie w czwartek o godz. 14 - opowie o książkach „Ślęża dla odkrywców” i „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa” (Wydawnictwo Asia-Press). Być może opowie także o dalszym ciągu dziejów „złotego pociągu”? Wśród gości specjalnych jest Romuald M. Łuczyński – historyk, badacz Dolnego Śląska. W piątek o godz. 11 będzie promować swój tom „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach Czeskich. Sudety Wschodnie” (Wydawnictwo Ekograf). Niewątpliwą „wisienką na torcie” będzie czwartkowe (o godz. 11) spotkanie z prof. Janem Miodkiem, który opowie o „Zachowaniach stylistycznych Polaków po roku 1989”, a potem będzie podpisywać „Słownik polsko@polski z Miodkiem” (t. II, Wydawnictwo Marina). Targi w Centrum Kongresowym PWr przy ul. Janiszewskiego 8 (budynek D-20) będą czynne: w środę w godz. 12.30-17, w czwartek w godz. 9-17, w piątek w godz. 9-16. Wstęp wolny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama