Mundury polskich żołnierzy na wystawie we Wrocławiu...

  Mundury polskich żołnierzy na wystawie we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

  Aurelia Szymon

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mundury polskich żołnierzy na wystawie we Wrocławiu (ZDJĘCIA)
  1/10
  przejdź do galerii
  Wyjątkową kolekcję prezentuje Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy Obornickiej 108 we Wrocławiu. To najszersza gama ubiorów żołnierza polskiego z drugiej połowy XX wieku. Wśród eksponatów można obejrzeć ubiory maskujące, wyjściowe, a także buty, nakrycia głowy i uzbrojenie.
  Mózgiem całego przedsięwzięcia jest Cezary Szarugiewicz z Fundacji Militarni. To on sprowadził większość strojów. - Niektóre trzeba było wylicytować, inne odrestaurować. Większość eksponatów pochodziła ze zbiorów członków fundacji - mówi Szarugiewicz. - Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre z tych mundurów są warte nawet dziesięć tysięcy złotych.

  - Na wystawę zapraszamy pasjonatów zainteresowanych militariami, ale także całe rodziny z Wrocławia i okolic - dodaje Daniel Kaźmierski, kierownik wrocławskiego oddziału Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

  W Muzeum można zwiedzić wystawę stałą. - Mamy na niej cały sprzęt związany z wojskiem inżynieryjnym, między innymi minę Goliath. To taka samojezdna mina, która przenosiła nawet do 100 kg materiału wybuchowego. Innym ciekawym eksponatem jest czołg saperski, który mógł przewozić ładunki wybuchowe na polach minowych - opowiada Daniel Kaźmierski.

  Wystawa „Mundur żołnierza polskiego 1943-2010” ma być otwarta do końca stycznia 2017 roku. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00, wstęp jest bezpłatny.

  Wcześniej jednak trzeba skontaktować się z organizatorami telefonicznie (501 708 685) albo mejlowo (kierownik.wroclaw@muzeumwl.pl), a następnie odebrać specjalną przepustkę w Centrum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych i spokojnie zwiedzać.

  W planach jest wydanie specjalnego katalogu z wystawy.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze brakuje składania podania... :-(

   faf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Wcześniej jednak trzeba skontaktować się z organizatorami telefonicznie (...) albo mejlowo (...), a następnie odebrać specjalną przepustkę w Centrum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych i spokojnie...rozwiń całość

   "Wcześniej jednak trzeba skontaktować się z organizatorami telefonicznie (...) albo mejlowo (...), a następnie odebrać specjalną przepustkę w Centrum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych i spokojnie zwiedzać"
   Spokojnie zwiedzać?! Jak już ktoś ma czas w środku dnia w środku tygodnia i przebije się przez całą kretyńską biurokrację.
   Strasznie to słabe...z chęcią wybrałbym się na tą wystawę bo wygląda interesująco. Ktoś włożył dużo pracy w organizację praktycznie po nic.
   Czy nie można przenieść tego muzeum poza jednostkę, gdzieś do centrum miasta żeby można było RZECZYWIŚCIE SPOKOJNIE ją obejrzeć? Miasto ma dużo nieruchomości - wojskowi podobnie. Niech się czymś wymienią, armia zrobi fajne i dostępne muzeum, a miasto zyska atrakcję! :-)
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wrocław

   Major. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak działają służby!!! wiec jak nie podoba się, to oglądać na necie. Zycie to nie klikniecie myszką.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od wtorku do piątku

   zwiedzający (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

   czynna od 8 do 15,od wtorku do piątku,to dla kogo jest ta wystawa,dla ęmerytów


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i

   dla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   trepów

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama