Lądeckie lato… zapowiada się na bogato

  Lądeckie lato… zapowiada się na bogato

  materiał partnera

  Aktualizacja:

  Lądeckie lato… zapowiada się na bogato
  1/7
  przejdź do galerii
  Wakacje są po to, by leniuchować. Odpocząć po miesiącach harówki nic nie robiąc. Ile jednak można leżeć i pachnieć? Dzień, góra dwa dni. Dłużej daje radę tylko muzułmański fakir, albo inny hinduski asceta. Normalny, zdrowy Polak wytrzyma najwyżej do późniejszego popołudnia. Wieczorem już go nosi i musi wyjść, spotkać się z ludźmi, zrobić coś innego, niż w ferworze wielomiesięcznej codzienności. Taka krew, że spokojnie nie usiedzi. W wakacje, oczywiście, można wybrać się nad morze, za dnia prażyć się w piasku, a wieczorem pójść do dyskoteki. Tyle, że Bałtyk temperaturowo niepewny, na deptakach prawdziwa menażeria, dyskoteki są passé, a po zmroku rypią komary.

  Bądźmy szczerzy, góry są najlepsze. Wspaniałe są Tatry, jak i całe polskie Karpaty, wyjątkowe są Karkonosze. Ale i one mają w wakacje ten sam feler, co nasze nadmorskie kurorty. Otóż poruszając się po ich szlakach, człowiek ma nieustanne wrażenie, że nie jest w górach, lecz w terminalu lotniska w Hannoverze lub Nowym Jorku. Słowem, mieszkając w miastach tę atrakcję mamy każdego dnia. Wystarczy tymczasem dobrze przyjrzeć się mapie Polski, a na niej zawsze znajdzie się Lądek-Zdrój, miejsce doskonałe do wypoczynku pod każdym względem.

  Lądek-Zdrój to olbrzymi wybór możliwości na spędzenie wolnego czasu. Swoiste refugium przyrody otaczające najstarszy w Polsce kurort pozwala zakosztować naturalnego relaksu, ale i skłania do sportowych wyzwań zapaleńców kolarstwa i biegów górskich. Korzystanie z tutejszych wód zdrojowych i gabinetów biologicznej odnowy, to osobne dobrodziejstwa wynikające z pobytu w tym miejscu. Kiedy jednak zmęczy nas ilość świeżego powietrza w górach i znużą dłonie masażysty, lub borowinowe kąpiele, mamy możliwość udziału w imprezach kulturalnych. A sezon letnich imprez organizowanych w Lądku-Zdroju w 2016 r. zapowiada się „na bogato”. Będzie festiwalowo, czyli kulturalnie, ale też na sportowo. Na co macie ochotę?

  4-9 lipca
  Roztańczone wakacje? Voilà, specjalnie dla Was, specjalnie w Lądku-Zdroju - XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej! Warsztaty taneczne prowadzone przez uznanych pedagogów z całego świata, znakomite spektakle europejskich teatrów tańca i grup baletowych, spotkania z artystami, wystawy i konkursy – to tylko niektóre atrakcje.

  17 lipca
  Wiejskie zapiewania i szczypta przaśności? Naści! VII Lądeckie Ludowe Zdroje, czyli przegląd zespołów ludowych Dolnego Śląska. Feeria pstrokatych strojów i wesołe nuty fruwające w takt ludowych instrumentów. Gratka dla etnologów i fanów wiejskiej prostoty.

  21-24 lipca
  Oddajecie się modzie na bieganie? Lądek-Zdrój zaprasza na IV Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Jedna z najpopularniejszych w Polsce imprez w biegach górskich, z koronnym dystansem 240 km i sześcioma krótszymi; dla dzieci też się coś znajdzie. Sportowe igrzyska, w których w 2015 r. wzięło udział ogółem ponad 1500 biegaczy.

  30 lipca – 6 sierpnia
  Czar dawnych epok to coś dla Was? Też mamy, a jakże! II Festiwal „Muzyka U Źródeł”, to malownicze dźwiękowe widokówki z różnych stron świata i z różnych epok w znakomitych wykonaniach. Rodzima „Bogurodzica” i „Ognisty Czardasz”, francuski koncert „Nad dachami Paryża” oraz wielkie przeboje Ordonki i Kiepury, to tylko część festiwalowych wydarzeń. Imprezę otworzy „Lądecki Wehikuł Czasu”, kostiumowa podróż przez dzieje lądeckiego zdroju.

  20-28 sierpnia
  A jak Maluchy jesteście, mamy i to, co dziatki lubią najbardziej: Festiwal Teatrów Lalkowych „Skwerek”. Dwuweekendowe, wyjątkowe przedsięwzięcie przygotowane dla najmłodszych: objazdowe teatry lalkowe w epoce drapieżnej cyfryzacji, to powrót do najszlachetniejszych i najbardziej fascynujących form dziecięcej rozrywki.

  22-25 września
  Macie flow na ekstremalne górskie przeżycia? Jest! Coś ekstra, bo choć nóg nie odmrozicie, dech w piersi Wam nieraz zabierze - XXI Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Najstarsza w Polsce impreza o tematyce górskiej z festiwalowym Przeglądem Filmów Górskich. Prawdziwa gratka dla miłośników gór samych i wszystkiego, co można w nich robić. Pokazy filmowe, spotkania z himalaistami, podróżnikami, koncerty niezależnych artystów i wiele, wiele innych atrakcji.

  Wyliczyliśmy tylko te festiwalowe, największe przedsięwzięcia kulturalne i sportowe lata 2016 w Lądku-Zdroju. Obok nich odbędą się pomniejsze koncerty, wystawy i inne akcje, których wyliczenie i opisy zajęłyby tyle, co katechizm w twardej oprawie. Tymczasem można śmiało zajrzeć tutaj: www.ladek.pl, albo tu: www.ckirladek.pl, ewentualnie w to miejsce: www.ladekwpromocji.pl.

  W Lądku-Zdroju spędzicie najwspanialsze wakacje 2016. I kto wie, może za rok będzie gorzej, bo tak dobrze jak w tym, to jeszcze nigdy nie było. Nie było tak również, gdy idzie o bazę noclegowo-gastronomiczną, która w ostatnim okresie poszerzyła się i podwyższyła znacznie standard. Według najstarszych lądczan kurort Lądek-Zdrój nie miał obiektów takiej marki jakoś tak... od końca XIX w. Najlepszym przykładem będzie Centrum Konferencyjne „Kalina****”. Już gwiazdki mówią same za siebie. Komfortowe pokoje i apartamenty z zapleczem odnowy biologicznej, przyjazny i obficie zaopatrzony drink bar, a oprócz wysmakowanych śniadań kuchnia pensjonatu już wkrótce zaserwuje proste, pyszne dania w eleganckim bistro. I rzecz niemniej ważna: „Kalina” położona jest w zacisznej części zdroju, skąd do jego centrum dochodzimy w pięć minut. Nic dodać, nic ująć, wystarczy się przekonać przeglądając: www.ck-kalina.pl.

  Nie pozostaje nic innego, jak postawienie kropki nad „i”:
  Zapraszamy do Lądka-Zdroju, tutaj komary nie rypią.

  autor art. Tomasz Pawlęga
  fot. Radosław Pietraga

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama