Kilkanaście tysięcy ludzi na Targach Dobre Strony - znajdź...

  Kilkanaście tysięcy ludzi na Targach Dobre Strony - znajdź siebie na zdjęciu!

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Targi Dobre Strony 2017
  1/67
  przejdź do galerii

  Targi Dobre Strony 2017 ©Andrzej Solnica

  W niedzielę, 28 maja, zakończyły się 8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które trwały od piątku w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym na wrocławskim Rynku. Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wrocławian, a ze względu na lokalizację i odwiedzających licznie Rynek turystów - łącznie przez trzy dni Dobre Strony odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających. Wstęp był bezpłatny.
  Oprócz wielu atrakcji zapewnionym dzieciom, młodzieży i dorosłym podczas 8. Targów dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony rozdano także nagrody za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. W tym roku dwa wydawnictwa zostały nagrodzone prestiżową nagrodą, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda została przyznana w tym roku w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Format z Wrocławia oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.

  Ogólnopolski Konkurs Dobre Strony na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po 4 książki w dwóch osobnych kategoriach.

  Książki dla dzieci:
  •CZAS CZARODZIEJ – Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  •SERIA KSIĄŻKI JUTRA – Equipo Plantel, Mikel Casal, Marta Pina, Joan Negrescolor, Luci Gutiérrez, Wydawnictwo TAKO
  •PRZED I PO – koncepcja: Matthias Aregui, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
  •CZERWONY KAPTUREK – Gabriela Mistral, ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  Książki dla młodzieży:
  •ROBINSON CRUSOE – opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
  •BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ – Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, Wydawnictwo FORMAT
  •DOM NIE Z TEJ ZIEMI – Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • CZARNE JEZIORA – Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

  W piątek (26 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jacek Sutryk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Anna Morawiecka - szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.

  Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu TAKO za serię Książki jutra: Co to właściwie jest demokracja, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Marta Pina, Oto jest dyktatura, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Mikel Casal, Klasy Społeczne istnieją, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Joan Negrescolor, Kobiety i mężczyźni, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Luci Gutierez.

  O tych książkach Jury powiedziało:
  - Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Ilustracje wzmacniają przekaz zawarty w prowokujących do dyskusji tekstach poświęconych odpowiednio demokracji, dyktaturze, klasom społecznym i płciom.

  W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do wrocławskiego Wydawnictwa Format za książkę Bruno Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit.
  Jury uznało, że to:
  - Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera. Piękna, wrażliwa opowieść tragicznej historii wielkiego artysty Brunona Schulza.

  Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 PLN oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.

  Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można było obejrzeć i kupić na 8. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w tym roku odbyły się na wrocławskim Ryku: w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym. Dobrym Stronom towarzyszył program pełen bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Cały program można znaleźć na stronie www.domliteratury.wroc.pl lub bezpłatnie otrzymać na miejscu w punkcie informacyjnym targów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama