Festiwal teatralny: Naprzód! Ale dokąd?

  Festiwal teatralny: Naprzód! Ale dokąd?

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kuba Żary z biura prasowego, Krzysztof Maj, dyrektor festiwalu, Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, Joanna Margolt, producentka
  1/4
  przejdź do galerii

  Kuba Żary z biura prasowego, Krzysztof Maj, dyrektor festiwalu, Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, Joanna Margolt, producentka ©Tomasz Hołod

  Najdrożej po 50 zł, najtaniej po 35 zł zapłacimy za bilety na znakomite przedstawienia, które gościć będą we Wrocławiu od 14 do 21 października. Tak tanio, bo szefowie festiwalu nie chcą, by dobry teatr był niedostępny dla widzów (warto zwrócić uwagę, że bilety na przedstawienia repertuarowe w Polsce bywają droższe). W sprzedaży bilety znajdą się 5 września.
  Trzonem festiwalu będzie siedem spektakli. Wszystkie wyznaczają hasło festiwalu „Naprzód! Ale dokąd?”. Jak zwykle, „Dialog” nie dopasowuje zapraszanych przedstawień do wymyślonego hasła. Krystyna Meissner, dyrektor artystyczna, i Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, oglądają spektakle na świecie, zapraszają najlepsze i z nich wysnuwają hasło. 

  Gwiazdą tej edycji będzie Alain Platel, belgijski choreograf i reżyser.
  Przywiezie aż dwa przedstawienia: „En avant, marche!” i „nicht schlafen” zrealizowane z grupą les ballets C de la B. – W pierwszym Platel opowiada o orkiestrach dętych, wspólnotach w pigułce, w drugim o świecie po katastrofie – mówi Tomasz Kireńczuk. 

  Świetnie znany we Wrocławiu Jan Klata z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie pokaże „Wroga ludu”. Jan Klata przeniósł XIX-wieczny tekst Ibsena we współczesne realia i zapytał, jak się kreuje wrogów ludu dziś. Występujący w roli doktora Stockmanna Juliusz Chrząstowski, aktor pochodzący ze Świdnicy, improwizuje monolog, który w Chinach wzbudził interwencję najwyższych władz partyjnych. 

  „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego i Nowego Teatru w Warszawie to opowieść o codzienności głuchych. – Twórcy mówią o komunikacji, o funkcjonowaniu głuchych wśród migających i słyszących. Ale spektakl dotyczy każdego z nas, bo pokazuje, że nawet, jeśli mówimy jednym językiem, do porozumienia dochodzi bardzo rzadko – tłumaczy Tomasz Kireńczuk. 

  Z kolei „MDLSX” włoskiego kolektywu Motus przyniesie refleksję o akceptacji dla odmienności. – Kolektyw Motus, reprezentujący włoską awangardę, przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Silvia Calderoni w monodramie opowie o akceptacji dla odmienności. To istotny głos w obronie do prawa do samostanowienia – zapewnia kierownik programowy festiwalu. 

  Narodowy Stary Teatr w Krakowie nie będzie jedynym polskim zespołem, który zaprezentuje się na festiwalu. Teatr Polski w Poznaniu i Marta Górnicka pokażą „Hymn do miłości na orkiestrę, chór pluszaków i innych”. – Reżyserka zastanawia się nad tym, jaką wspólnotę chcemy budować, a tytuł jest przewrotny i powinien raczej brzmieć „Hymn do nienawiści” – mówi Tomasz Kireńczuk. 

  Ivo van Hove, wybitny flamandzki twórca, wraca do Wrocławia z „King of War”, opartym na kronikach historycznych Szekspira. Aktorzy Tonnelgroep Amsterdam przedstawią zdegenerowany świat polityki i jej abstrakcyjność. Twórcy zastanawiają się, co politykom daje prawo do zmieniania reguł, w którym żyjemy. 

  Październik to czas poważnej refleksji, rozmów, debat. „Dialog  
  – Wrocław” to jeden z najważniejszych na świecie festiwali teatralnych. 


  Program 


  14-15 października 2017 r. 
  Teatr Polski - Scena im. J. Grzegorzewskiego 
  En avant, marche!,  reż. Frank Van Laecke, Alain Platel 
  les ballets C de la B  
  Gandawa, Belgia 

  16 października 2017 r. 
  IMPART - Sala Teatralna 
  Wróg ludu, reż. Jan Klata 
  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie 
  Kraków, Polska 

  17-18 października 2017 r. 
  Teatr Polski - Scena im. J. Grzegorzewskiego 
  nicht schlafen, reż. Alain Platel 
  les ballets C de la B 
  Gandawa, Belgia 

  17-18 października 2017 r. 
  Wrocławski Teatr Współczesny - Scena na Strychu 
  Jeden gest, reż. Wojtek Ziemilski 
  Nowy Teatr w Warszawie 
  Warszawa, Polska 

  17-18 października 2017 r. 
  Teatr Polski - Scena na Świebodzkim 
  MDLSX, reż. Enrico Casagrande, Daniela Nicolo 
  Motus 
  Rimini, Włochy 

  19 października 2017 r. 
  Wrocławski Teatr Współczesny - Duża Scena 
  Hymn do miłości, reż. Marta Górnicka 
  Teatr Polski w Poznaniu 
  Poznań, Polska 

  20-21 października 2017 r. 
  TVP Wrocław Studio S-1 
  Kings of War, reż. Ivo van Hove 
  Toneelgroep Amsterdam 
  Amsterdam, Holandia 
   

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama