Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal teatralny: Naprzód! Ale dokąd?

Małgorzata Matuszewska
Kuba Żary z biura prasowego, Krzysztof Maj, dyrektor festiwalu, Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, Joanna Margolt, producentka
Kuba Żary z biura prasowego, Krzysztof Maj, dyrektor festiwalu, Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, Joanna Margolt, producentka Tomasz Hołod
Najdrożej po 50 zł, najtaniej po 35 zł zapłacimy za bilety na znakomite przedstawienia, które gościć będą we Wrocławiu od 14 do 21 października. Tak tanio, bo szefowie festiwalu nie chcą, by dobry teatr był niedostępny dla widzów (warto zwrócić uwagę, że bilety na przedstawienia repertuarowe w Polsce bywają droższe). W sprzedaży bilety znajdą się 5 września.

Trzonem festiwalu będzie siedem spektakli. Wszystkie wyznaczają hasło festiwalu „Naprzód! Ale dokąd?”. Jak zwykle, „Dialog” nie dopasowuje zapraszanych przedstawień do wymyślonego hasła. Krystyna Meissner, dyrektor artystyczna, i Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy, oglądają spektakle na świecie, zapraszają najlepsze i z nich wysnuwają hasło. 

Gwiazdą tej edycji będzie Alain Platel, belgijski choreograf i reżyser. Przywiezie aż dwa przedstawienia: „En avant, marche!” i „nicht schlafen” zrealizowane z grupą les ballets C de la B. – W pierwszym Platel opowiada o orkiestrach dętych, wspólnotach w pigułce, w drugim o świecie po katastrofie – mówi Tomasz Kireńczuk. 

Świetnie znany we Wrocławiu Jan Klata z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie pokaże „Wroga ludu”. Jan Klata przeniósł XIX-wieczny tekst Ibsena we współczesne realia i zapytał, jak się kreuje wrogów ludu dziś. Występujący w roli doktora Stockmanna Juliusz Chrząstowski, aktor pochodzący ze Świdnicy, improwizuje monolog, który w Chinach wzbudził interwencję najwyższych władz partyjnych. 

„Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego i Nowego Teatru w Warszawie to opowieść o codzienności głuchych. – Twórcy mówią o komunikacji, o funkcjonowaniu głuchych wśród migających i słyszących. Ale spektakl dotyczy każdego z nas, bo pokazuje, że nawet, jeśli mówimy jednym językiem, do porozumienia dochodzi bardzo rzadko – tłumaczy Tomasz Kireńczuk. 

Z kolei „MDLSX” włoskiego kolektywu Motus przyniesie refleksję o akceptacji dla odmienności. – Kolektyw Motus, reprezentujący włoską awangardę, przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Silvia Calderoni w monodramie opowie o akceptacji dla odmienności. To istotny głos w obronie do prawa do samostanowienia – zapewnia kierownik programowy festiwalu. 

Narodowy Stary Teatr w Krakowie nie będzie jedynym polskim zespołem, który zaprezentuje się na festiwalu. Teatr Polski w Poznaniu i Marta Górnicka pokażą „Hymn do miłości na orkiestrę, chór pluszaków i innych”. – Reżyserka zastanawia się nad tym, jaką wspólnotę chcemy budować, a tytuł jest przewrotny i powinien raczej brzmieć „Hymn do nienawiści” – mówi Tomasz Kireńczuk. 

Ivo van Hove, wybitny flamandzki twórca, wraca do Wrocławia z „King of War”, opartym na kronikach historycznych Szekspira. Aktorzy Tonnelgroep Amsterdam przedstawią zdegenerowany świat polityki i jej abstrakcyjność. Twórcy zastanawiają się, co politykom daje prawo do zmieniania reguł, w którym żyjemy. 

Październik to czas poważnej refleksji, rozmów, debat. „Dialog  
– Wrocław” to jeden z najważniejszych na świecie festiwali teatralnych. 

Program

14-15 października 2017 r. 
Teatr Polski - Scena im. J. Grzegorzewskiego 
En avant, marche!,  reż. Frank Van Laecke, Alain Platel 
les ballets C de la B  
Gandawa, Belgia 

16 października 2017 r. 
IMPART - Sala Teatralna 
Wróg ludu, reż. Jan Klata 
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie 
Kraków, Polska 

17-18 października 2017 r. 
Teatr Polski - Scena im. J. Grzegorzewskiego 
nicht schlafen, reż. Alain Platel 
les ballets C de la B 
Gandawa, Belgia 

17-18 października 2017 r. Wrocławski Teatr Współczesny - Scena na Strychu 
Jeden gest, reż. Wojtek Ziemilski 
Nowy Teatr w Warszawie 
Warszawa, Polska 

17-18 października 2017 r. 
Teatr Polski - Scena na Świebodzkim 
MDLSX, reż. Enrico Casagrande, Daniela Nicolo 
Motus 
Rimini, Włochy 

19 października 2017 r. 
Wrocławski Teatr Współczesny - Duża Scena 
Hymn do miłości, reż. Marta Górnicka 
Teatr Polski w Poznaniu 
Poznań, Polska 

20-21 października 2017 r. 
TVP Wrocław Studio S-1 
Kings of War, reż. Ivo van Hove 
Toneelgroep Amsterdam 
Amsterdam, Holandia 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska