American Film Festival. Znamy zwycięzców 7. edycji

  American Film Festival. Znamy zwycięzców 7. edycji

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Hunky Dory" - kadr z filmu

  "Hunky Dory" - kadr z filmu ©Materiały prasowe

  American Film Festival zakończył się dziś (30 października) we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Oto najlepsze amerykańskie filmy.
  "Hunky Dory" - kadr z filmu

  "Hunky Dory" - kadr z filmu ©Materiały prasowe

  American Film Festival to jedyny w Polsce festiwal filmów amerykańskich. Najlepsze filmy wybiera publiczność.
  W konkursie Spectrum, czyli panoramie współczesnego amerykańskiego kina, w tym roku zaprezentowano 14 obrazów. Wygrał „Hunky Dory”, film Michaela Curtisa Johnsona, tegoroczna amerykańska produkcja. „Hunky Dory” to debiut fabularny tego twórcy. Głównym bohaterem jest marzący o karierze Sidney.
  Na razie jednak próbuje związać koniec z końcem, wieczorami występuje jako drag queen, a do tego nagle musi zaopiekować się swoim synem, który z niewyjaśnionych powodów został porzucony przez matkę. Akcja toczy się w niespiesznym tempie, ubarwiają ją występy bohatera na scenie. Okazuje się, że nie trzeba wieść życia poukładanego na wszystkich możliwych ścieżkach, by być dobrym ojcem. „To tak naprawdę portret współczesnej, dziwacznej dysfunkcjonalnej rodziny”, napisał o filmie „The Hollywood Reporter”. Nagroda dla twórcy to 10 tysięcy dolarów, ufundowane przez firmę BNY Mellon. Reżyser właśnie pracuje nad filmem nad filmem „Savage Youth”, który we Wrocławiu był prezentowany w sekcji US in Progress.

  American Film Festival – najlepszy dokument  W konkursie „American Docs” pokazano 10 najgłośniejszych dokumentów sezonu pokazujących różne oblicza Ameryki. Zwyciężyła francusko-niemiecka tegoroczna produkcja „Udław się tym pytaniem. Frank Zappa własnymi słowami”. Portret kontrowersyjnego artysty, Franka Zappy, kompozytora – samouka i producenta, słynącego także z autoironii i wielkich wąsów, wyreżyserował Thorsten Schütte, niemiecki twórca. Schütte oddaje głos bohaterowi, składając opowieść z precyzyjnie dobranych materiałów archiwalnych: wypowiedzi i wywiadów Zappy z różnych okresów jego twórczości, fragmentów koncertów i prób, medialnych komentarzy na jego temat. Zwycięzca dostał 5 tys. dolarów ufundowane przez firmę BNY Mellon. American Film Festival się skończył, ale do 11 grudnia trwa retrospektywa filmów Wima Wendersa, który 10 grudnia będzie gościem Wrocławia na wręczeniu Europejskich Nagród Filmowych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama