Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Trzy licea powalczą o tytuł "Poetyckiej Szkoły"

Małgorzata Matuszewska
Uczniowie trzech wrocławskich liceów poezji uczą się od mistrzów: Jacka Dehnela, Adama Poprawy, Karola Mali-szewskiewgo, Julii Fiedorczuk, Dariusza Suski. Przez osiem miesięcy będą walczyć o tytuł "Poetyckiej Szkoły Wrocławia".

Zmagania uczniów LO nr 4, 12 i 13 można czytać i oglądać na filmach i fotorelacjach na blogach:
spotkaniazpoezja4.blox.pl, 12zpoezja.blox.pl i liceum-13zpoezja.blog.onet.pl. Pro-wadzenie bloga jest głównym założeniem nowego edukacyjnego projektu Biura Literac-kiego "Szkoła z poezją".

- Okazuje się, że uczniowie w szkołach średnich nie poruszają się wyłącznie w kanonie lektur, ale pasjonują literaturą współczesną - uważa Monika Stopczyk, koordynatorka projektu.

- Edukacja wciąga w literackie wydarzenia - dodaje Artur Burszta, szef Biura Literackiego.
Wbrew pozorom w projekcie biorą udział nie tylko uczniowie klas dziennikarskich i humanistycznych, ale po prostu wszyscy, którzy lubią czytać.

Finał "Szkoły z poezją" planowany jest w maju. Najlepsi dostaną tytuł "Poetyckiej Szkoły Wrocławia", nagrodę finansową ufundowaną przez prezydenta miasta oraz Biurowe książki.

To niejedyny projekt Biura Literackiego. Trwa konkurs "Nakręć wiersz". Po zeszłorocznym sukcesie (uczestnicy realizowali film związany z twórczością Tadeusza Różewicza) w tym roku Biuro proponuje aż 80 wierszy, które można zwizualizować. Organizowany po raz piąty konkurs "Nakręć wiersz" poświęcony jest Krystynie Miłobędzkiej.

Nieprzypadkowo do wyboru jest 80 utworów poetki - w przyszłym roku obchodzić będzie 80. urodziny. Krystynie Miłobędzkiej poświęcony będzie pierwszy dzień 17. Portu Literackiego, 20 kwietnia 2012 roku. Wiersze do sfilmowania znajdziecie na stronie: biuroliterackie.pl.

Filmy oceni jury, w którym zasiądą: Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Jan Ko-masa - reżyser, Jarosław Szoda - reżyser i operator filmowy, Artur Burszta. Uczestnicy będą walczyć o 10 tys. zł i nagrodę publiczności.

Wyłowieni w 2011 roku
W Biurze zakończyła się kolejna edycja "Połowu". Jurorzy wybrali najciekawszych autorów przed debiutem książkowym. Teraz czeka ich praca nad alma-nachem "Połów. Poetyckie debiuty 2011".
- W almanachu dokumentujemy utwory najciekawszych pisarzy przed debiutem. Wybrali ich selekcjonerzy, nazywani przez nas "holownikami": Roman Honet, Marta Podgórnik i Joanna Mueller - mówi Artur Burszta.

Wśród "złowionych" w poprzednich edycjach są głośne już dziś nazwiska, choćby Julii Szychowiak (autorki tomu "Po sobie"), laureatki Nagrody Poetyc-kiej Silesiusa 2008 roku, i Sławomira Elsnera (autora książki "Antypody", nominowanego do tejże nagrody). W tym roku pracownicy Biura "wyłowili": Kamila Brewińskiego, Macieja Burdę, Szymona Doma-gałę-Jakucia, Katarzynę Fetlińską, Jakuba Głuszaka, Grzegorza Jędrka, Katarzynę Kaczmarek, Adriana Sinkowskiego, Macieja Taranka i Joannę Żabnicką.

MIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska