Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Prywatna kolekcja Vladimira Malakhova w Pałacu Spaetgena

Marta Wróbel
Leon Bakst, projekt kostiumu
Leon Bakst, projekt kostiumu fot. Materiały Prasowe
Światowej sławy solista baletu Vladimir Malakhov, nazywany przez krytyków "tancerzem stulecia" i " bogiem tańca", pokazuje we Wrocławiu mniej znaną twarz.

Pochodzący z Ukrainy artysta przywiózł do Pałacu Spaetgena około 100 prac ze swojej prywatnej kolekcji sztuki. Wystawa, którą można oglądać w Muzeum Historycznym (ul. Kazimierza Wlk. 35), obejmuje głównie dzieła twórców związanych z tańcem i teatrem, w tym malarza i scenografa Léona Baksta (akwarela "Kapliczka" czy projekt kostiumu do baletu "Wróżka lalek" Józefa Bayera) i ukraińskiego futurysty Davida Burliuka. Malakhov zaczął kolekcjonować sztukę w 1995 r.

- Pierwszy obraz, jaki kupiłem, to "Orfeusz" Carla Armbrusta. Zafascynował mnie, bo skojarzył mi się z Apollem i przypomniał rodzinne strony. Zwykle kupuję prace, które potem znajdują swoje miejsce w moim domu, kierując się intuicją. Nie planuję ich sprzedawania, choć dostawałem takie propozycje - mówi tancerz, który jest dziś intendentem w Staatsballett w Berlinie, a w przeszłości tańczył m.in. w Moskwie i Nowym Jorku.

Na wystawie znalazło się też sporo aktów męskich. I projekty scenicznych kostiumów, w tym te autorstwa Nicoli Benoisa do opery "Kniaź Igor" Aleksandra Borodina. Nie zabrakło też kostiumów, w których tańczył sam Malakhov w "Jeziorze łabędzim" i "Duchu Róży".

Wystawę można oglądać do 20 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska