Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisy zawodowego boksu

Paweł Pluta
O gipsie pod rękawicami, a także o obijaniu nerek, czyli o kulisach zawodowego boksowania

Mordobicie - mawiają niektórzy o boksie. Mimo niechęci do dyscypliny, która znalazła się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji, oni zapewne też zasiądą dziś przed telewizorami, aby obejrzeć walkę XXI wieku na wrocławskim stadionie. Tak z ciekawości.

W każdym mordobiciu - pardon! - sporcie walki obowiązują jednak jakieś reguły. Zacznijmy od tego, o co będą dziś walczyć Tomasz Adamek i Witalij Kliczko. Ukrainiec to aktualny mistrz świata w wadze ciężkiej (Heavyweight ponad 200 funtów, czyli więcej niż 90,719 kg) federacji WBC, czyli posiadacz zielonego pasa, na którym znajdują się flagi 161 krajów zrzeszonych w World Boxing Council. To jedna z największych i najbardziej prestiżowa międzynarodowa organizacja boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Po WBC w dalszej kolejności wymienia się federacje WBA, IBF, WBO. Kliczko broni więc pasa, a nasz Adamek jest challengerem, czyli pretenduje do odebrania mu tytułu mistrza świata.

Sędzią ringowym ich pojedynku będzie Włoch Massimo Barrovecchio, który w marcu był arbitrem potyczki naszego Alberta Sosnowskiego z Ukraińcem Ołeksandrem Dimitrenką o mistrzostwo Europy kategorii ciężkiej. W 2008 roku Barro-vecchio prowadził walkę z udziałem Witalija Kliczki, gdy ten pokonał Nigeryjczyka Samuela Petera i odzyskał tytuł WBC.

Od sędziego w ringu bardzo wiele zależy. Są tacy, jak np. Lou Moret, który w 2003 roku pozwolił na to, aby Lennox Lewis niemiłosiernie poobijał nerki dzisiejszego rywala Adamka. Kliczko trafił wówczas do szpitala, a walka została przerwana po sześciu rundach z powodu bardzo mocnego rozcięcia łuku brwiowego Ukraińca.

Takie zakończenie walki to tzw. tko, czyli nokaut techniczny, a więc sytuacja, w której jeden z zawodników nie jest w stanie fizycznie dalej walczyć. Decyzję o zakończeniu pojedynku przez tko może podjąć sędzia ringowy (wtedy następuje tzw. rsc - referee stopped contest), lekarz przy ringu, sam zawodnik lub jego sekundant.

Sędzia ringowy zawsze przed walką sprawdza bokserom rękawice, czy odpowiadają przepisom. Znajdują się jednak tacy zawodnicy, którzy uciekają się do karygodnych sztuczek. Wiadomo, że pod rękawice bokserzy zawijają na dłonie specjalne bandaże lub taśmy, których zadanie polega na wchłanianiu potu oraz stabilizacji nadgarstka i kości śródręcza, co pomaga zapobiegać kontuzjom. Meksykański bokser Antonio Margarito też je założył przed jedną z walk o tytuł mistrza świata, ale wcześniej... nasączył je gipsem. Cios miał ponoć porażający. Sprawa wyszła jednak na jaw i Margarito został zdyskwalifikowany na rok.

Oprócz arbitra w ringu, wokół niego siedzi trzech sędziów punktowych (w walce wieczoru będą to Amerykanin, Kanadyjczyk i Fin). Jeśli zawodnicy przeboksują pełny zaplanowany dystans (Kliczko - Adamek ma-ją zakontraktowaną walkę dwunastorundową, po 3 minuty każda i z minutową przerwą miedzy rundami), to ich werdykt wskaże zwycięzcę. Sędziowie przy ringu przyznają punkty.

Za wygraną rundę zawodnik dostaje w karcie punktowej 10 punktów, a rywal 9. Jeśli był remis, obaj dostają po 10 pkt. Sędziowie są zobowiązani do odejmowania punktów zawodnikom za każde ostrzeżenie od sędziego i każde liczenie. Po walce wieczoru tę punktację odczyta słynny Michael Buffer. Jeśli werdykt byłby remisowy, to mistrzowski pas zachowa Kliczko.

W jaki sposób może jeszcze skończyć się walka? Oczywiście przez ko, czyli nokaut, gdy zawodnik zostaje powalony przez rywala i wyliczony przez sędzie-go do dziesięciu.
- Koniec będzie oznaczała też dyskwalifikacja (dq - przyp. red.). Dojdzie do niej, gdy jeden z zawodników zada cios niedozwolony (poniżej pasa, łokciem, głową czy w kark), który uniemożliwi rywalowi kontynuowanie walki - wyjaśnia Ryszard Furdyna, były trener Gwardii Wrocław, a obecnie Maximusa.
- Poza tym za każdy niedozwolony cios sędzia może udzielić upomnienia lub ostrzeżenia. Po dwóch ostrzeżeniach trzecie oznacza dyskwalifikację - dodaje trener Furdyna.

Jest jeszcze możliwość unieważnienia walki (nc - no con-test), która zakończyła się z przyczyn niezależnych od zawodników lub której wynik został uznany za sprzeczny z zasadami sportu.

Siedem walk. Danie główne o 23.10
Organizatorzy zaplanowali na sobotni wieczór siedem walk. Transmisja telewizyjna rozpocznie się o godz. 21 (szczegóły, gdzie obejrzeć galę, na str. 8). Walka o tytuł bokserskiego mistrza świata wagi ciężkiej organizacji WBC: Witalij Kliczko vs. Tomasz Adamek ma zacząć się o godz. 23.10, bo taki jest wymóg stacji RTL. Oto program sobotniej gali:

Godz. 18.55. Waga półśrednia: Saddam Ali (USA) - Boris Berg (Niemcy).
Godz. 19.30 Waga ciężka: Jonathon Banks (USA) - Ivica Bacurin (Chorwacja).
Godz. 20.10. Waga junior ciężka: Łukasz Rusiewicz - Ola Afolabi (Anglia).
Godz. 21.05. Waga ciężka: Andrzej Wawrzyk - Devin Vargas (USA)
Godz. 21.55. Waga junior ciężka: Mateusz Masternak - Carl Davis (USA)
Godzina nie ustalona. Waga średnia: Mariusz Cendrowski - Anton Sjomkin (Estonia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska