Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto wszedł do Sejmu z Dolnego Śląska? Największy przegrani i najwięksi wygrani. Nie brakuje niespodzianek!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Kto wszedł do Sejmu, a kto stracił lub w ogóle nie wywalczył mandatu? Jest parę zaskoczeń na Dolnym Śląsku.
Kto wszedł do Sejmu, a kto stracił lub w ogóle nie wywalczył mandatu? Jest parę zaskoczeń na Dolnym Śląsku. Archiwum Polska Press
Znamy już praktycznie pełne wyniki wyborów do parlamentu. Na Dolnym Śląsku mamy kilka ciekawych roszad wśród przyszłych i byłych posłów oraz senatorów. Wyniki pokazują, czy partie dobrze ułożyły swoje listy. Kto okazał się największych wygranym, a kto zaskakująco przegrał?

Wybory na Dolnym Śląsku pokazały zdecydowane zwiększone poparcie dla bloku opozycyjnego. Choć w okręgu legnickim nieznacznie, bo o 1 proc. wygrał PiS, to w pozostałych – wrocławskim i wałbrzyskim wygrywała zdecydowanie Koalicja Obywatelska.

Wyraźnie widać to np. w dużych miastach. We Wrocławiu ten wynik był prawie dwukrotnie większy (41 proc. do 22 dla KO) i znaczący w Wałbrzychu (46 do 28 dla KO).

To przełożyło się oczywiście na mandaty poselskie. Na Dolnym Śląsku najwięcej straciło Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu wrocławskim jeden mandat odbiła Koalicja i teraz ma ona 6 posłów, a PiS 4. Podoba sytuacja ma miejsce w okręgu wałbrzyskim. Tam PiS miał 4 mandaty z 2019 roku, a KO – 3. Obecnie proporcje się odwróciły. W okręgu legnickim mamy remis. 5 mandatów dla PiS i 5 dla KO. Tutaj dotychczasowa partia rządząca także straciła jednego posła na korzyść Koalicji, która zyskała jeszcze kolejny kosztem Lewicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Podsumowując: z Dolnego Śląska Koalicja Obywatelska wprowadzi 15 posłów. W poprzednich wyborach miała ich 11. PiS zdobył 12 mandatów, tracąc 3 ludzi. Nowe porządki wprowadziła Trzecia Droga, która wywalczyła na Dolnym Śląsku 4 mandaty (po jednym w Wałbrzychu i Legnicy, dwa we Wrocławiu).

Krok do tyłu zrobiła Lewica. Z Wałbrzycha nie wprowadziła nikogo, a miała swojego posła. W Legnicy będzie to jeden mandat i we Wrocławiu drugi. A zatem straciła dwa mandaty (z 4 na 2).

Najwięksi przegrani. Kto nie wszedł, a miał prawie pewne miejsce?

Co do konkretnych nazwisk to nie zawiodły te znane marki poza jedną. Do Sejmu z Trzeciej Drogi sensacyjnie nie wszedł w okręgu wrocławskim Jacek Protasiewicz (ponad 16 tys. głosów). Przegoniła go znacznie w liczbie głosów Izabela Bodnar (26 tys.). W poprzedniej kadencji Protasiewicz był posłem z ramienia PSL. Teraz także startował z tej partii, ale bez sukcesu.

Mandat stracił też Przemysław Czarnecki z PiS (okręg wrocławski), który zrobił piąty wynik w swojej partii (ponad 9 tys.), ale PiS ma z Wrocławia jednego posła mniej. Bez zaskoczenia do Sejmu weszli posłowie: Stachowiak-Różecka, Paweł Hreniak, Agnieszka Soin i Jacek Świat.

Do przegranych zalicza się na pewno we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski. Poseł Koalicji Obywatelskiej otrzymał 5. miejsce na liście i czuł się pewnie w drodze do Sejmu. Lepsze wyniki zaskakująco osiągnęły jednak Jolanta Niezgodzka (aż z 11. miejsca) i Anna Sobolak (6. miejsce).

W Wałbrzychu porażkę musi odnotować Zuzanna Bielawska (PiS), która przed wyborami sensacyjnie otrzymała drugie miejsce na liście. Wiceliderowanie jej nie pomogło. Do Sejmu przeskoczył ją Ireneusz Zyska.

Lewica celowała na dwa mandaty z okręgu wrocławskiego i to się nie udało. Druga na liście Marta Stożek nie weszła do Sejmu – mimo wyniku na poziomie drugiego w PiS-ie posła Pawła Hreniaka.

Lewica zanotowała także porażkę w Wałbrzychu - mandat posła stracił Marek Dyduch. Lider listy nie przekroczył 10 tys. głosów.

Swojego wyniku sprzed 4 lat nie poprawiła Konfederacja, która ostrzyła sobie zęby na więcej niż jeden mandat. Ostatecznie na Krzysztofie Tuduju z Wrocławia się skończyło. Tak jak ostatnim razem.

Kiepskie wyniki ludzi Jacka Sutryka, którzy startowali na listach KO i Lewicy

Porażkę zanotował Dominik Kłosowski – radny miejski Wrocławia. Jako trzecie miejsce na liście Lewicy zebrał w okręgu wrocławskim (mocno lewicowym) zaledwie 3 tys. głosów. 6 razy mniej niż druga – Marta Stożek. Niżej notowani na liście: Lubliniecka-Różyło, Maślak, Pędziwiatr i Kołodziej osiągnęli lepsze wyniki. A zatem jako 3. na liście zrobił 7. wynik.

W liście KO bardzo słabo zaprezentował się wiceprezydent Wrocławia – Sebastian Lorenc. Zdobył ponad 4 tys. głosów. Karol Przywara – wiceprezes lotniska i doradca Sutryka wypadł jeszcze gorzej – niespełna 2 tys. Obaj znaleźli się w drugiej połowie listy i wypadli poniżej oczekiwań.

Kto może czuć się wygranym?

Najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów na Dolnym Śląsku zebrała Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) – ponad 97 tys. To praktycznie połowa wyniku całej listy, czyli pozostałych kandydatów PiS. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) miała niespełna 90 tys. głosów. Trzeci w tym zestawieniu - Bogdan Zdrojewski (KO) - uzyskał ponad 85 tys.

Stachowiak-Różecka wygrała zapowiadany wrocławski kobiecy pojedynek między nią, a prof. Alicja Chybicką (KO), na którą zagłosowało prawie 80 tys. wyborców.

Zdecydowanym zaskoczeniem jest wejście do Sejmu Jolanty Niezgodzkiej (Nowoczesna) – radnej miejskiej Wrocławia z listy KO. Miała ona dopiero 11. miejsce i zrobiła szósty wynik. Wygryzła bardziej znanego Krzysztofa Mieszkowskiego – dotychczasowego posła.

Do Sejmu weszła także radna powiatu wrocławskiego – Anna Sobolak, która startowała z 6. miejsca, a zrobiła 5. wynik. Zepchnęła w ten sposób Mieszkowskiego.

Z 4. miejsca na liście PiS w Wałbrzychu wszedł do Sejmu za to minister Ireneusz Zyska (kosztem Zuzanny Bielawskiej), który miał poważne obawy przed wyborami. Mandat zdobyli bez zaskoczenia Marcin Gwóźdź i Michał Dworczyk.

Z Lewicy przewidywalnie najlepszy wynik we Wrocławiu zrobił Krzysztof Śmiszek, a z Trzeciej Drogi Tomasz Zimoch. Oni ponownie znajdą się w Sejmie.

Koalicja Obywatelska, zyskując jeden mandat w Wałbrzychu, wprowadziła do Sejmu Sylwię Bielawską. Wiceprezydent Wałbrzycha (z piątego miejsca na liście) zrobiła drugi wynik na liście KO. Oprócz niej do Sejmu wrócą posłanki: Monika Wielichowska i Katarzyna Mrzygłocka. Mandat zdobył także Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów.

Dobry wynik uzyskał wicemarszałek województwa Grzegorz Macko. Mimo 15. (przedostatniego) miejsca na liście, do wyprzedzenia Ireneusza Zyski i wejścia do Sejmu zabrakło mu ok. tysiąca głosów. Ale to dobry prognostyk przed wyborami samorządowymi.

LISTA POSŁÓW Z DOLNEGO ŚLĄSKA:

  • Okręg legnicki nr 1

PIS
1. WITEK Elżbieta
2. MACHAŁEK Marzena
3. POGODA Szymon Marek
4. KUBÓW Krzysztof Jan
5. ZUBOWSKI Wojciech Michał

KO
1. CZERNOW Zofia
2. KROPIWNICKI Robert
3. BORYS Piotr
4. KRAWCZYK Iwona
5. HORBATOWSKI Łukasz

Trzecia Droga

1.SAMBORSKI Tadeusz

Lewica
1.SIKORA Arkadiusz

  • Okręg wałbrzyski nr 2

PIS
1. GWÓŹDŹ Marcin
2. DWORCZYK Michał
3. ZYSKA Ireneusz

KO
1. WIELICHOWSKA Monika
2. MRZYGŁOCKA Izabela
3. CHMIELEWSKI Marek
4. BIELAWSKA Sylwia

Trzecia Droga
1. LEO Aleksandra

  • Okręg wrocławski nr 3

PIS
1. STACHOWIAK-RÓŻECKA Mirosława
2. HRENIAK Paweł
3. SOIN Agnieszka
4. ŚWIAT Jacek

KO
1. CHYBICKA Alicja
2. TRACZ Małgorzata
3. JAROS Michał
4. ZDROJEWSKI Bogdan
5. SOBOLAK Anna
6. NIEZGODZA Jolanta

Trzecia Droga
1. ZIMOCH Tomasz
2. BODNAR Izabela

Lewica
1. ŚMISZEK Krzysztof

Konfederacja
1. TUDUJ Krzysztof

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska