Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dostanie tysiąc złotych na dziecko?

Adrian Śledź
Mirela Procanyn, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie
Mirela Procanyn, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie Grażyna Szyszka
Tysiąc złotych co miesiąc przez rok życia dziecka dla tych rodziców, którzy nie dostają macierzyńskiego!

Taka zmiana weszła w życie od stycznia. To ogromne wsparcie dla tych, którzy dotąd nie mogli liczyć na pomoc. Nowe świadczenie rodzinne będzie przysługiwało wszystkim matkom, które nie pobierają pieniędzy z tytułu macierzyńskiego. Bezrobotne, kobiety na umowach o dzieło, studentki czy uczennice nie będą już pokrzywdzone. Otrzymają tysiąc złotych miesięcznie!

Ogromne wsparcie dla rodziców

- W końcu ktoś pomyślał o rodzicach, którzy nie pracują i wyszedł im na przeciw z pomocną ręką - mówi Aleksandra Zawadzka, matka rocznej Pauliny.

Państwo chce wspomóc rodziny w pierwszych miesiącach życia dziecka dlatego od 1 stycznia daje im możliwość ubiegania się o nowe świadczenie.

Starać się może każda kobieta, która nie pobiera świadczenia macierzyńskiego. To jest jedyny warunek jaki trzeba spełnić. Ojcowie także mogą starać się o jego przyznanie.

Świadczenie jest niezależne od dochodu, czyli nie posiada kryterium dochodowego. Jedynymi kryteriami jakie będą decydować o możliwości pobierania świadczenia jest urodzenie dziecka i brak uprawnień do świadczenie macierzyńskiego, czyli takiego wypracowanego u siebie w pracy - wyjaśniają urzędnicy. - Są to panie, które nie pracują, są zarejestrowane w urzędach pracy, są uczennicami, nie są zarejestrowane w pośredniaku, ale również nie pracują.

Jeśli dziecko wychowuje się bez matki, została ona pozbawiona praw rodzicielskich lub zmarła, o otrzymanie takiego dofinansowania może wystąpić ojciec. Warunek pozostaje ten sam co w przypadku kobiet, mężczyzna nie może pobierać świadczenia macierzyńskiego.

Ojcowie są następni w kolejności do pobierania tego świadczenia, najpierw przysługuje ono matce. W razie gdy matka z jakiegoś powodu nie sprawuje nad dzieckiem opieki, wtedy przysługuje ojcu świadczenie rodzicielskie.

Rodzice składający wniosek o przyznanie świadczenia, po pozytywnym jego zaakceptowaniu otrzymają tysiąc złotych na rękę.

Nie zabiorą podatku

Świadczenie rodzicielskie nie podlega opodatkowaniu ani innym obciążeniom dlatego, kwot jaką otrzymają jest kwotą netto.

Dofinansowanie o tej wysokości będą otrzymywać rodzice co miesiąc przez 52 tygodnie, czyli dopóki ich dziecko nie ukończy dwunastego miesiąca życia.

Niezależnie od liczby urodzonych dzieci kwota świadczenia nie będzie zmieniała swojej wysokości. Nie oznacza to jednak jednakowego traktowania wszystkich. W przypadkach porodów bliźniaczych czy wielorakich, zmieni się okres przyznawania świadczenia.

Matki, które urodzą bliźniaki dofinansowanie będą otrzymywać przez 65 tygodni, w przypadku trojaczków - 67, czworaczków 69. Ustawodawca nawet przewidział pięcioraczki lub większą ilość dzieci i w ich przypadku okres świadczenia wynosi 71 tygodni.

Jak otrzymać pieniądze?

Wystarczy zgłosić się do należącego do danego samorządu Ośrodka Pomocy Społecznej, czy to będzie ośrodek gminny czy miejski. Są już dostępne wnioski, które należy złożyć.

Rodzice powinni posiadać przy sobie akt urodzenia dziecka oraz dokumenty poświadczające o braku uprawnień do pobierania świadczenia macierzyńskiego.

Rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia, zanim w życie wejdzie nowa ustawa, również będą mogli starać się o świadczenie.

Powiedzmy, że dziecko urodziło się pół roku temu, w lipcu to będzie otrzymywać świadczenie przez kolejne pół roku aż miną 52 tygodnie.

Nie jest to jednak jednoznaczne z koniecznością zgłoszenia się matek do Ośrodka Pomocy Społecznej już 1 stycznia. Mają na to trzy miesiące. Jeśli zgłoszą się do placówki w tym czasie dofinansowanie zostanie im wyrównane od początku 2016 roku.

- Zainteresowanie rodzicielskim świadczeniem jest spore - przyznaje Mirela Procanyn, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie ( na zdjęciu). - Co prawda na razie złożono kilka wniosków, ale wielu ludzi pyta, zarówno osobiście jak i przez telefon, jak je wypełnić i do kiedy trzeba go złożyć. Ludzie mylą go z pomocą 500 plus, a to nie to samo - dodaje.

Tysiąc złotych bardzo pomoże rodzicom, szczególnie w tych rodzinach, gdzie matka jest bezrobotna i nie może liczyć na świadczenia od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnieni do pobierania tego świadczenia będą więc między innymi bezrobotni (niezależnie od rejestracji lub nie w urzędzie pracy), studenci, rolnicy, a także wykonujący prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.

Przez 52 tygodnie rodzice dzieci urodzonych po 1 stycznia 2016 roku będą otrzymywali świadczenie rodzinne w wysokości tysiąca złotych. Kwota podawana jest jako netto. Jako świadczenie rodzinne nie podlega ona opodatkowaniu ani innym obciążeniom.
Współpr.: Grażyna Szyszka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska