Koszykówka: Zastal Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 74:69

Grzegorz Bereziuk, JG
Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec przegrali pierwszy mecz z Zastalem Zielona Góra 69:74. Stawką rywalizacji, która toczy się do dwóch zwycięstw jest brązowy medal mistrzostw Polski. Drugi mecz w czwartek w Zgorzelcu.

Zgorzelczanie, którzy pojechali na mecz do stolicy Winnego Grodu bez chorego Daniela Kickerta rozpoczęli mecz bardzo źle. Po akcjach m.in. aktywnego Kirka Archibeque przegrywali już 0:8. Zielonogórzanie na oczach kompletu publiczności przeważali w walce o zbiórki. Trener Jacek Winnicki rotował składem, ale długo nie potrafił znaleźć optymalnej piątki. Pierwszą kwartę czarno-zieloni przegrali 10:18. Sytuacja na parkiecie zaczęła zmieniać się w momencie gdy na parkiecie pojawił się Dallas Lauderdale. Amerykanin kapitalnie wkładał piłki do kosza, zbierał je pod obiema tablicami, a także blokował rywali. Dzięki niemu, a także mającemu dobry okres gry Aaronowi Celowi PGE Turów zaczął odrabiać straty. W 15. min po punktach tego drugiego Zastal prowadził tylko 22:20. Goście opanowali nerwy i do przerwy toczyli wyrównany bój. Po trójce Konrada Wysockiego schodzili nawet do szatni na prowadzeniu 34:33.

Niestety w trzeciej kwarcie Zastal znów zaczął uciekać swoim konkurentom, mimo że ci zaczęli przeważać w walce o zbiórki. Duża w tym zasługa Waltera Hodge, który w całym meczu zdobył aż 24 pkt. Zgorzelczanie nie zamierzali odpuszczać i do końca walczyli o korzystny wynik. Dzięki obronie strefowej, a także punktom Michała Chylińskiego i skutecznego Damiana Kuliga zespół znad Nysy Łużyckiej na początku czwartej kwarty ulegał tylko 50:52. Niestety na więcej jeszcze aktualnych wicemistrzów kraju nie było już stać. Zastal utrzymał nieznaczne prowadzenie do samego końca i ostatecznie wygrał 74:69.
Drugi mecz obu zespołów w Zgorzelcu w czwartek o godz. 18.30. Zespół z Dolnego Śląska chcąc przedłużyć szanse na brązowy medal będzie musiał za wszelką cenę wygrać. Transmisja z meczu w TVP Sport, Radiu Wrocław i Muzycznym Radiu.

Zastal Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 74:69 (18:10, 15:24, 19:12, 22:23)

Zastal: Hodge 24 (3), Stelmach 14 (3), Sroka 11, Mirković 10 (1), Archibeque 9, Chanas 4, Matczak 2, Mobley 0.

PGE Turów: Kulig 16 (2), Cel 13 (1), Jackson 10, Moore 9 (1), Wysocki 9 (1), Lauderdale 6, Chyliński 4, Gabiński 2, Mielczarek 0, Gustas 0, Jankowski 0.