Koszykówka: Turów zdeklasował lidera

Grzegorz Bereziuk
Ivan Koljević poprowadził Turów do efektownego zwycięstwa
Ivan Koljević poprowadził Turów do efektownego zwycięstwa Fot. Grzegorz Bereziuk
Spotkania obu zespołów od lat są bardzo emocjonujące, a wynik konfrontacji za każdym razem jest trudny do przewidzenia.

Wystarczy przypomnieć, że słupszczanom w sezonie zasadniczym w ostatnich latach udało się wygrać w Zgorzelcu trzy razy. Emocji w rywalizacji obu drużyn nie brakowało zwłaszcza w sezonie 2008/09, kiedy zgorzelczanie świętowali zdobycie ostatniego wicemistrzostwa kraju. W półfinale PGE Turów wygrał z drużyną ze Słupska 4:2, ale na sukces musiał się sporo napracować.
W niedzielę wielu emocji jednak nie było, bo zgorzelczanie sprawowali kontrolę na parkiecie praktycznie od samego początku do ostatniej syreny.

Trener Jacek Winnicki zaskoczył rywali roszadami w pierwszej piątce. Od początku na parkiecie pojawili się nieprzewidywalny Ivan Koljević i Robert Tomaszek. Jak się okazało, postawienie zwłaszcza na tego pierwszego było strzałem w dziesiątkę. Koljević zdobył 21 pkt i miał 6 asyst.
Tylko pierwsze fragmenty rywalizacji były wyrównane. Zgorzelczanie zostawiali rywalom sporo miejsca do rzutów, za co kilka razy zostali skarceni. Mimo to, jeszcze w ciągu pierwszych 10 minut gospodarze uspokoili grę i dzięki twardej obronie oraz skutecznej postawie w ofensywie wyszli na bezpieczne prowadzenie (25:18).

W drugiej kwarcie PGE Turów dorzucił do prowadzenia kolejne 7 oczek (43:29) i mógł kontrolować tempo gry. Świetnie rozgrywał Koljević, a pod koszem skuteczny był Tomaszek. Bezpieczne prowadzenie uśpiło miejscowych, którzy dali się zbliżyć słupszczanom na dystans 6 pkt (46:40). Grę gości prowadzili Mantas Cesnauskis oraz Jerel Blassingame. Słabiej niż dotychczas spisywali się z kolei znani z występów w Zgorzelcu Wojciech Szawarski i Paweł Leończyk.

Kibice w Zgorzelcu z pewnością obawiali się powtórki z meczu z Treflem Sopot, kiedy czarno-zieloni stracili inicjatywę i ostatecznie przegrali po dogrywce. Na szczęście, tym razem tak się nie stało. Zawodnicy trenera Jacka Winnickiego od początku trzeciej kwarty grali koncertowo i w pewnym momencie prowadzili nawet różnicą 22 oczek (73:51). Niezmiennie świetnie spisywał się Koljević, którego w kreowaniu gry wspierał Torey Thomas (łącznie mieli 14 asyst).

Zgorzelczanie trzecią kwartę wygrali aż 24:9 i stało się jasne, że meczu z liderem nie przegrają. W ostatniej kwarcie zgorzelczanie kontynuowali festiwal znakomitej gry. Miejscowi dominowali w walce pod tablicami i ani na moment nie dali rywalom, w których składzie zabrakło chorego Krzysztofa Roszyka, nadziei na dobry wynik. Ostatecznie PGE Turów zwyciężył 95:78.

- Zespół ze Słupska to wymagający rywal. Pokazał to w pierwszej części sezonu. Dlatego bardzo cieszymy się ze zwycięstwa. Kluczem do sukcesu była świetna postawa całego zespołu. Pokazali charakter i wolę walki. Zrealizowaliśmy niemal wszystkie założenia, które pozwoliły nam zniwelować atuty rywali - przyznał po meczu zadowolony trener gospodarzy Jacek Winnicki.

W środę o godz. 18.30 PGE Turów w meczu Pucharu Polski zmierzy się we własnej hali z Zastalem Zielona Góra. - Będzie to dla nas bardzo ważny mecz. Nie odpuszczamy tych rozgrywek i podejdziemy do meczu maksymalnie skoncentrowani. Tak samo będzie w sobotę, kiedy zagramy na wyjeździe z Anwilem Włocławek - zapewnił Winnicki.

Bardziej wyrównane były pozostałe spotkania 12. kolejki TBL. Trzy z nich kończyły się różnicą zaledwie dwóch punktów. Najbardziej przekonujące zwycięstwo odnieśli gracze Polpharmy, którzy pokonali Siarkę Tarnobrzeg 84:75.

PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 95:78 (25:18, 24:24, 24:9, 22:27)

Turów: Koljević 21 (4), Jackson 12 (1), Tomaszek 12, Thomas 11 (1), Wysocki 10 (2), Zigernaovic 9, Brkić 9 (2), Gabiński 8, Bochno 3 (1), Bukowiecki 0, Jarmakowicz 0.

Czarni: Blassingame 22 (1), Cesnauskis 15 (2), Davis 13, Białek 10 (2), Bennerman 8, Szawarski 5 (1), Leończyk 5, Przyborowski 0, Oakes 0.

Tauron Basket Liga
12. kolejka
Polonia Warszawa - Anwil Włocławek 77:75, Polpharma Starogard Gd. - Siarka Tarnobrzeg 84:75, Kotwica Kołobrzeg - Basket Poznań 82:84, AZS Koszalin - Trefl Sopot 83:81. Mecz Asseco Prokom Gdynia - Zastal Zielona Góra 83:60