Koszykówka. Śląsk uległ Stelmetowi, ale ze swojej gry może być dumny. Triumf PGE Turowa w Lublinie

Rafał Bajko
Witalij Kowalenko dwoił się i troił, ale Stelmet ostatecznie nie pozwolił Śląskowi na zwycięstwo Tomasz Hołod
Śląsk Wrocław, co prawda przegrał ze Stelmetem Zielona Góra 78:83, ale napędził mistrzom Polski sporego strachu. Zwycięstwo w Lublinie odniósł za to PGE Turów Zgorzelec (101:78). Spotkania odbyły się w ramach 17. kolejki Tauron Basket Ligi.

Wrocławianie, choć weszli w mecz niezbyt dobrze, z każdą minutą rozkręcali się coraz bardziej. Duża w tym zasługa Denisa Ikovleva, który grał na bardzo dużej skuteczności. Wrocławianie na koniec pierwszej połowy mieli czteropunktową przewagę, co zapowiadało spore emocje w drugich dwudziestu minutach.

W trzeciej odsłonie Śląsk nie spuścił z tonu i powiększył prowadzenie do sześciu oczek. Taki obrót sprawy rozdrażnił mistrzów Polski, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i po kilku trafieniach z dystansu odzyskali prowadzenie. Podopieczni Emila Rajkovicia, za sprawą kwartetu - Denis Ikovlev, Witalij Kovalenko, Michał Jankowski i Jarvis Williams - nie odpuszczali, dzięki czemu ostatnie sekundy meczu były niezwykle emocjonujące. Gospodarze wygrali, bo w końcówce skuteczni egzekwowali rzuty wolne. Gracze Śląska, mimo porażki, mogą po tym starciu chodzić z podniesionymi głowami. Sprawili bowiem niepokonanemu na własnym parkiecie Stelmetowi wielkich problemów.

Wysokie i pewne zwycięstwo w Lublinie odniósł za to PGE Turów Zgorzelec. Triumf gości nie był zagrożony praktycznie ani przez moment . Wicemistrzowie Polski rozpoczęli mecz od prowadzenia 12:1 i nie oddali go już do końca spotkania. Kapitalne zawody rozgrywał w niedzielę Kirk Archibeque, który rządził pod koszami, notując oprócz dwucyfrowej zdobyczy punktowej także dziewięć zbiórek. Triumf ekipy Piotra Ignato-wicza był mocno na rękę Śląskowi Wrocław. Start Lublin pozostał bowiem czerwoną latarnią rozgrywek.

W następnej kolejce do Zgorzelca zawita rewelacyjny w tym sezonie Anwil Włocławek z Michałem Chylińskim w składzie. Popularny „Chylu” występował w PGE Turowie jeszcze w ubiegłych rozgrywkach.

Tauron Basket Liga
Stelmet BC Zielona Góra - Śląsk Wrocław 83:78 (24:19, 10:19, 24:13, 25:27)
Stelmet: Koszarek 20 (4x3), Borovnjak 14, Moldoveanu 7, Zamojski 6 (2), Gruszecki 5 (1) - Bost 20 (1), Hrycaniuk 6, Ponitka 3 (1), Szewczyk 2.
Śląsk: Ikovlev 22 (5x3), Kovalenko 19 (1), Williams 14, Jankowski 13 (3), N. Kulon 6 - Jarmakowicz 2, Han 2.

Start Lublin - PGE Turów Zgorzelec 78:101 (20:26, 16:29, 24:26, 18:20)
Start: Kellogg 20 (5x3), Salamonik 17 (3), Popović 16 (2), Jeftić 10, Małecki 9 (1) - Grzeliński 4, Poole 2, Trojan, Czujkowski, Czumakow, Ciechociński.
PGE Turów: Archibeque 21, Dillon 14 (1x3), Kostrzewski 14, Dylewicz 12, Novak 5 (1) - Karolak 13 (1), Prostak 9 (1), Tatum 6, Gospodarek 3 (1), Marek 2, Krestinin 2.

Pozostałe mecze 17. kolejki: Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 83:69, Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 70:60, Siarka Tarnobrzeg - King Wilki Morskie Szczecin 69:81. Niedziela: Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza (20, Polsat Sport News). Poniedziałek: Polfarmex Kutno - Asseco Gdynia (18, Polsat Sport News). Start Lublin - Rosa Radom (przełożony na 16.03).