Koszykówka. Polska - Holandia 85:76 (WYNIK, RELACJA, NA ŻYWO)

Marta Wrońska
25.02.2019 gdansk. kwalifikacje mistrzost swiata w koszykowce mecz polska - holandia w ergo arenie  fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
25.02.2019 gdansk. kwalifikacje mistrzost swiata w koszykowce mecz polska - holandia w ergo arenie fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press Piotrhukalo
Koszykówka. Polska - Holandia 85:76 (WYNIK, RELACJA, NA ŻYWO). W ostatniej kolejce eliminacji do mistrzostw świata Polska pokonała reprezentację Holandii 85:76. Biało-Czerwoni już w piątek byli pewni awansu na tegoroczną imprezę. Dzisiejszym zwycięstwem pokazali, że należy im się miejsce w światowej elicie basketu.

Podbudowana awansem na mundial reprezentacja Polski zmierzyła się w Gdańsku z kadrą Holandii. Było to prawdziwe święto koszykówki w Ergo Arenie, która była wypełniona prawie do ostatniego miejsca. Biało-Czerwoni już w piątek w Chorwacji zapewnili sobie bilety do Chin na mistrzostwa świata. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że Polakom należy się miejsce w światowej elicie oraz, że nasz cały kraj może tylko zyskać na tym sukcesie. Koszykówka powinna trafić do znacznie szerszej publiczności w całej Polsce.

Kliknij tutaj i przeczytaj o awansie i premii polskiej kadry za awans na mistrzostwa świata

Początek dzisiejszego spotkania z Holandią należał do Biało-Czerwonych. Podopieczni Mike'a Taylora po dwóch minutach starcia z przeciwnikami prowadzili 7:0. Potem mecz się wyrównał, ale to Polacy mieli przewagę nad przyjezdną drużyną. Wśród gospodarzy skutecznością imponowali Adam Waczyński i Mateusz Ponitka, którzy byli prawdziwymi liderami polskiej kadry. Koszykarze grający z orzełkiem na piersi świetnie dzielili się piłką i grali wspólnie, co gubiło Holendrów. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 26:16 dla Polaków.

W drugiej odsłonie obraz gry się nie zmienił. Gospodarze kontrolowali przebieg spotkania i grali, jak na treningu. Holendrzy ani na moment nie zagrozili Biało-Czerwonym. Polacy bezpiecznie prowadzili przez całą partię. Do szatni podopieczni Mike'a Taylora schodzili z 10 punktową przewagą.

Po przerwie Polacy byli w gazie. Celną trójką popisał się Adam Waczyński, punkty z lini rzutów osobistych dołożył Adam Hrycaniuk. Biało-Czerwoni rządzili pod tablicami mimo, że nie zawsze byli skuteczni, to zbierali piłki i ponawiali swoją szansę na kolejną akcję. Holendrzy popełniali starty i gubili się, a gospodarze powiększali swoją przewagę. Przed decydującymi 10 minutami gospodarze prowadzili 16 punktami.

Ostatnia kwarta, to dopełnienie formalności w wykonaniu podopiecznych Mike'a Taylora. Polacy pewnie wygrali i pokazali, że zasługują na wyjazd na mistrzostw świata. Biało-Czerwoni postawili kropkę nad „i".

16 marca odbędzie się losowanie grup mistrzostw świata. Wtedy poznamy przeciwników reprezentacji Polski. Początek najważniejszej koszykarskiej imprezy 2019 roku, 31 sierpnia w Chinach.

Warto zaznaczyć, że w przerwie meczu Polska-Holandia uczestnicy MŚ w 1967 roku odebrali pamiątkowe koszulki. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Andrzej Chmarzyński, Mieczysław Łopatka i Włodzimierz Trams.

Polska - Holandia 85:76 (26:16, 20:20, 20:14, 19:26)

Polska:Waczyński 18, Hrycaniuk 12, Slaughter 9, Ponitka 8, Gruszecki 8, Sokołowski 7, Cel 7, Koszarek 4, Łączyński 2.
Holandia: Schaftenaar 12, Hammink 12, Bouwknecht 11, Vuurst de Vries 9, Mast 9, De Jong 8, Slagter 7, Van der Mars 6, Stilma 2.