Koszykówka: Anwil Włocławek - PGE Turów 79:84

Grzegorz Bereziuk
John Edwards błyszczał we Włocławku
John Edwards błyszczał we Włocławku Fot. Grzegorz Bereziuk
W hicie 23. kolejki Tauron Basket Ligi PGE Turów Zgorzelec wygrał po dogrywce we Włocławku z Anwilem 84:79. John Edwards sensacyjnym bohaterem wicemistrzów Polski.

Oba zespoły przystąpiły do meczu mocno zmotywowane. Zarówno Anwil jak i Turów w poprzednich meczach doznały bolesnych porażek. Włocławianie przegrali ze świetnie grającym ostatnio Zastalem, a ekipa trenera Jacka Winnickiego w Koszalinie z AZS.

Pierwsza kwarta to popis gości, którzy w tej części gry spudłowali tylko 4 rzuty z gry. Wszystko zaczęło się od bloku Dallasa Lauderdale na liderze Anwilu Corsley’u Edwardsie. Po chwili Amerykanin po stronie zgorzelczan z powodu urazu musiał opuścić parkiet. Zamienił go John Edwards, który w ostatnich spotkaniach Turowa nie podnosił się z ławki rezerwowych. Widać było, że środkowy Turowa jest głodny gry. Był dla rywali nie do zatrzymania. W dużej mierze dzięki niemu po 10 min czarno-zieloni wygrywali 23:14. Turów z Michałem Jankowskim w składzie kontrolował sytuację też na początku drugiej kwarty. W miarę upływu czasu Anwil zaczął jednak dochodzić do siebie i w 17. min po akcjach błyszczącego Łukasza Majewskiego oraz efektownym wsadzie Lawrence Kinnarda wyszli na prowadzenie 36:34. Do przerwy obie ekipy zdobyły po 39 oczek, co zwiastowało wielkie emocje w drugich 20. min spotkania.

Tych nie brakowało. Na parkiecie dominowała twarda walka przez co obie drużyny nie miały okazji do zdobywania łatwych punktów. W trzeciej kwarcie goście ze Zgorzelca pozwolili swoim rywalom rzucić ledwie 10 pkt. i przed decydującą kwartą prowadzili 55:49. Turowowi niewielkiej przewagi nie udało się utrzymać. Ogromna w tym zasługa Lorinzy Harringtona. Amerykanin punktował, asystował, a także zmuszał przeciwników do błędów. Po akcjach obrońcy ekipy z Kujaw 5 min przed końcem Anwil wyszedł na prowadzenie 63:61. Turów jednak nie rezygnował i 10 sek przed końcem prowadził 69:67. Dardan Berisha zdołał jednak odpowiedzieć i tym samym doprowadzić do dogrywki.

W dodatkowym czasie wygraną gościom zapewnili Daniel Kickert, Aaron Cel i David Jackson. Dwaj ostatni gracze w kluczowym momencie meczu trafili z dystansu. Jackson ponadto 16 sek przed końcem kapitalnie zablokował Szubargę. Rozgrywający Anwilu za chwilę jeszcze trafił z dystansu, ale Turów ostatecznie po twardym boju zwyciężył 84:79.

Anwil Włocławek - PGE Turów 79:84 (14:23, 25:16, 10:16, 20:14, d. 10:15)

Anwil: Edwards 16, Majewski 14 (2), Harrington 14 (2), Szubarga 13 (2), Berisha 10, Kinnard 8 (2), Kinnard 8 (2), Hajrić 2, Allen 2, Wołoszyn 0, Lewis 0.

PGE Turów: Edwards 22, Kickert 16 (1), Jackson 16 (2), Cel 12 (1), Wysocki 11 (1), Moore 5, Chyliński 2, Gustas 0, Mielczarek 0, Jankowski 0, Lauderdale 0.