Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czy jest wyleczalny? Czy Covid-19 da się wyleczyć? Najważniejsze informacje o leczeniu koronawirusa [15.03.2020]

js
Koronawirus. Czy jest wyleczalny? Czy Covid-19 da się wyleczyć? Najważniejsze informacje o leczeniu koronawirusa
Koronawirus. Czy jest wyleczalny? Czy Covid-19 da się wyleczyć? Najważniejsze informacje o leczeniu koronawirusa Przemyslaw Swiderski
Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Czy możemy go wyleczyć? Co wiemy o leczeniu Covid-19? Koronawirus SARS 2019-CoV-2 został zidentyfikowany w grudniu 2019 r. w Chinach. Najprawdopodobniej do pierwszego zarażenia doszło na targu w Wuhan. Wirus roznosi się po całym świecie. Niestety – na ten moment nie ma skutecznego lekarstwa na koronawirusa. Trwają intensywne badania nad wynalezieniem szczepionki.

Koronawirus SARS 2019-CoV-2. Czy jest wyleczalny? Co wiemy o koronawirusie?

Koronawirus SARS 2019-CoV-2 wywołuje chorobę zwaną COVID-19. Wirus jest śmiertelnie niebezpieczny. COVID-19 może skończyć się poważnym zapaleniem płuc.

Niestety. Do tej pory nie dysponujemy żadnym skutecznym lekarstwem, które może zwalczyć te groźne wirusy. Na razie lekarze muszą korzystać z medykamentów, które są zwykle stosowane przy innych chorobach.

Póki co leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem z Chin ma przede wszystkim charakter objawowy. Podejmuje się jednak próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Koronawirus. Kiedy powstanie szczepionka?

Na szczepionkę możemy jeszcze długo czekać, chociaż pracują na nią zespoły na całym świecie. Zarówno Brytyjczycy, jak i Amerykanie płacą za uczestnictwo w badaniach i możliwość zakażenia zdrowej osoby.

Warto podkreślić, że nawet jeśli prace nad szczepionką będą wyjątkowo szybkie i udane, może minąć 18 miesięcy od wprowadzenia jej do obiegu. Ewentualna szczepionka musi być poddana testom i procesowi certyfikacji.

Koronawirus. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Najważniejsza przy pandemii koronawirusa jest profilaktyka.

  1. Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi.
  2. Pamiętaj o higienie – często myj ręce mydłem (myj przynajmniej 30 sekund), zasłaniaj usta w trakcie kaszlu i kichania (chusteczką lub zagiętym łokciem).
  3. Nie dotykaj brudnymi dłońmi twarzy – a przede wszystkim ust, nosa oraz oczu.

Dr Paloma Cuchi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, przekonywała w wywiadzie dla Wprost, że wiedza o COVID-19 jest ciągle znikoma:

Grypa i koronawirus są chorobami zakaźnymi i mogą prowadzić do zgonu chorego. Różnica polega na tym, że mamy szczepionki przeciw grypie, mamy więc pewien stopień kontroli nad zachorowaniami. Wiemy, że to choroba sezonowa, więc wiąże się z określoną porą roku. W przypadku koronawirusa (...) nie wiemy, jak długo potrwa epidemia i czy będzie to choroba sezonowa. W związku z tym WHO wymaga od rządów państw i ośrodków badawczych łożenia odpowiednich funduszy na prowadzenie dalszych badań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska