Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Złota najlepszym produktem turystycznym w Polsce

DEM
Kopalnia Złota ze Złotego Stoku otrzymała najbardziej prestiżowy certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Można w niej znaleźć wierną replikę średniowiecznej wioski górniczej, popłynąć łodzią podziemnym korytarzem, płukać złoto, zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad, a także przejechać się repliką czołgu Leonarda da Vinci. Nie tylko te atrakcje przyczyniły się do zwycięstwa, w tym roku kopalnie odwiedzi ponad ćwierć miliona turystów.

- To dla nas wielki prestiż. Jesteśmy najlepsi w Polsce, to uwieńczenie naszej ciężkiej pracy. Za rok będziemy obchodzić 20-lecie naszej działalności. - cieszy się właścicielka kopalni, Elżbieta Szumska.

Do konkursu zostało zgłoszonych przez Regionalne Organizacje Turystyczne 46 produktów turystycznych oraz 9 kandydatów do Złotego Certyfikatu. Kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT. Ostatecznie do nagrody głównej – Złotego Certyfikatu POT wybrano 3 kandydatów. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację. Rywalizację wygrała Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

- Konkurencja była mocna. Znany na całą Polskę Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Dymarki Świętokrzyskie. Dowiedzieliśmy się, że ze względu na rodzinny charakter firmy i sposób w jaki oprowadzamy turystów po kopalni otrzymaliśmy złoty certyfikat. To pewnie nie wszystko, co roku pojawia się u nas nowa atrakcja i kiedy zaczynaliśmy w 1996 roku, odwiedziło nas 10 tys. turystów. W tym roku będzie ich ponad 250 tys. Za rok szykujemy się na odwiedziny dwumilionowego klienta - chwali się Elżbieta Szumska.

Złoty Certyfikat POT przyznano po raz 7. Pierwszy raz powędrował on na Dolny Śląsk. Dwadzieścia lat temu Pani Elżbieta zastawiła wszystko, wzięła kredyt i kupiła upadłą kopalnię złota. Teraz inwestycja zaczęła procentować. Nagrodą jest 100 000 na cele promocyjne.

- Cały czas trwa burza mózgów, na co wydamy tę sumę. To dużo pieniędzy, a przy takim biznesie, do tej pory zawsze znalazł się inny powód do ich wydatkowania, np. remont elewacji, czy zakup nowego sprzętu - mówi właścicielka.

Kopalnia Złota posiada trasę turystyczną z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W „Gertrudzie" Na odcinku 500 m turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Można zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą się zapoznać z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem, własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, wziąć udział w płukaniu złota, obejrzeć pokaz odlewania złotych sztabek, wykonać złoty papier czerpany bądź też obejrzeć wystawę minerałów.

Przy kopalni funkcjonuje także Średniowieczny Park Techniki, stanowi replikę średniowiecznej osady górniczej wyposażonej w urządzenia skonstruowane w skali 1:1 na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie. Na terenie Parku znajduje się Izba Pamięci pokazująca historię miasta Złoty Stok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska