Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rozbudowy gigantycznego dolnośląskiego zbiornika. To największy tego typu obiekt w Europie [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zbiornik "Żelazny Most" na Dolnym Śląsku
Zbiornik "Żelazny Most" na Dolnym Śląsku Materiały firmy Budimex
To największy tego typu obiekt w Europie, widoczny nawet z kosmosu. Teren o wielkości około 30 Stadionów Narodowych położony jest na Dolnym Śląsku w okolicach Rudnej, Polkowic i Lubina. Mowa o zbiorniku "Żelazny Most", w którym od wielu lat składowane są tzw. odpady poflotacyjne (flotacja to metoda wzbogacania wydobywanych rud miedzi) KGHM. Właśnie zakończono wielką rozbudowę zbiornika, a prace prowadziła firma Budimex.

Prace przy rozbudowie zbiornika Żelazny Most trwały od maja 2018 roku. Prace, których inwestorem był Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź S.A. a wykonawcą Budimex, zostały podzielone na dwa kontrakty. Pierwszy z nich dotyczył budowy zapory wschodniej na terenie gminy Rudna oraz zapory zachodniej na obszarze gminy Polkowice., Drugi kontrakt to budowa infrastruktury gospodarki wodnej, elektrycznej i teletechnicznej wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową. Żelazny Most całkowicie zabezpiecza otoczenie naturalne przed wodą gromadzącą się w zbiorniku. Przy rozbudowie obiektu zrealizowano najbezpieczniejszy wariant konstrukcji i uszczelniania zapór, zarówno pod względem hydrotechnicznym jak środowiskowym.

– Żelazny Most to jeden z największych na świecie zbiorników przeznaczonych do unieszkodliwiania odpadów poflotacyjnych. Do jego rozbudowy o Kwaterę Południową wykorzystaliśmy nowoczesne technologie, będące gwarantem bezpiecznego i efektywnego użytkowania obiektu – wyjaśnia Artur Popko, Prezes Budimex SA. - Na budowie pracowało ponad 100 naszych jednostek sprzętowych, z których część kupiono specjalnie na potrzeby tej inwestycji. Budimex w ramach budowy zbiornika przerobił 30 mln ton ziemi i zabudował 140 km instalacji wodociągowo-energetyczno-teletechnicznych – dodaje Artur Popko.

Nasypy zbiornika Żelazny Most wciąż rosną

Łączna powierzchnia Kwatery Południowej obiektu wynosi ok. 600 ha, natomiast samego Obiektu Głównego „Żelazny Most" ok. 1500 ha. W czaszy Kwatery Południowej gromadzone będą odpady pochodzące z procesu flotacji rud miedzi z Zakładów Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S.A. Równolegle z rozbudową zbiornika trwała nadbudowa Obiektu Głównego, czyli obecnego zbiornika. Wartość kontraktu głównego wyniosła 588 mln złotych.

Żelazny Most jest unikalnym obiektem hydrotechnicznym gdyż podczas jego eksploatacji, nasypy są nadbudowywane materiałem deponowanym w czaszy, w miarę zwiększającej się ilości magazynowanych odpadów. Przewiduje się, że do 2035 roku po osiągnieciu maksymalnej rzędnej zapór objętość Kwatery Południowej będzie wynosiła około 170 mln m³.

Żelazny Most działa od 1977 roku

Żelazny Most jest największym tego typu obiektem w Europie. Budowę istniejącego zbiornika rozpoczęto w 1974 roku. Trzy lata później rozpoczęto jego eksploatację i równoczesną rozbudowę.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska