Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się budowa wałów przeciwpowodziowych na Widawie. Czy to koniec problemów mieszkańców północy Wrocławia [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W 2011 roku Widawa przerwała wał. Sytuacja groziła zalaniem Wilczyc i Kiełczówka. Powstało duże rozlewisko, z którym walczyli strażacy i mieszkańcy.
W 2011 roku Widawa przerwała wał. Sytuacja groziła zalaniem Wilczyc i Kiełczówka. Powstało duże rozlewisko, z którym walczyli strażacy i mieszkańcy. Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Trwające na terenie czterech gmin prace przy budowie wałów przeciwpowodziowych dobiegają powoli końca. Mają one miejsce na rzece Widawa pod Wrocławiem. Gotowe są już m.in. przejazdy wałowe służące okolicznym mieszkańcom do przeprawy przez rzekę. Czy to koniec problemów północy?

Większość robót na wysokości gmin Czernica i Długołęka, Wisznia Mała oraz Wrocław została już ukończona. Przed powodzią nadciągającą z północno-wschodniej i północnej części stolicy Dolnego Śląska, mieszkańców okolic mają uchronić nowe wały przeciwpowodziowe oraz uszczelnienie istniejących już obwałowań. Te znajdują się na lewym brzegu rzeki.

- Wydatnie wzmocnią przed falą wezbraniową ochronę mieszkańców aglomeracji wrocławskiej, których gospodarstwa są zlokalizowane wzdłuż kilkunastu kilometrów rzeki, będącej ważnym dopływem Odry - przekazało Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie".

Wrocław był regularnie zalewany przez Widawę. Zobaczcie:

Zakres prac nad Widawą obejmuje:

  • budowę nowych wałów przeciwpowodziowych Widawy na odcinku o długości 11 kilometrów,
  • budowę dróg serwisowych na wałach, dostępnych dla spacerowiczów i rowerzystów,
  • przebudowę wału przeciwpowodziowego o nazwie "Przerowa L” na fragmencie o długości 2 kilometrów,
  • budowę rowów i drenaży, konserwacja lub remont istniejących rowów odwodnieniowych oraz likwidacja odcinków rowów kolidujących z inwestycją,
  • poszerzenie i podwyższenie korpusu wału i uszczelnienie istniejącego lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy,
  • budowę nasypów konstrukcji wałów z ukształtowaniem skarp, przejazdów i zjazdów,
  • usunięcie kolizji z sieciami telekomunikacyjnymi, elektroenergetycznymi, wodociągowymi oraz gazowymi.

- Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwa stały nadzór przyrodniczy, którego zadaniem jest maksymalne ograniczanie ewentualnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne i wdrażanie działań łagodzących - Jarosław Garbacz z biura prasowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Budowa nowych wałów rozpoczęła się w 2020 roku. Wykonawcą jest firma Skanska. Koszt inwestycji wynosi ponad 100 milionów złotych. Po gotowych wałach będziemy mogli spacerować od lata 2023 roku.

W przeszłości Widawa regularnie wylewała

W archiwach Gazety Wrocławskiej można znaleźć dowody na regularne przelewanie się Widawy na rogatkach Wrocławia i nie tylko. W galerii znajdziecie zdjęcia z zalanych terenów w 2010, 2013, 2016 i 2020 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska