Ważne
  Śmierć Rafała Wójcikowskiego. Świadek wypadku uważa, że...

  Śmierć Rafała Wójcikowskiego. Świadek wypadku uważa, że posła można było uratować

  Jarosław Kosmatka

  , Sławomir Burzyński, mek

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Śmierć Rafała Wójcikowskiego. Świadek wypadku uważa, że posła można było uratować

  ©KMP Skierniewice

  Czy ratownicy obecni na miejscu wypadku, w którym zginął Rafał Wójcikowski, mogli go uratować? Tak twierdzi anonimowy świadek, który zadzwonił w czwartek, 20 stycznia, do Radia Kierowców PR 1. Jednak jego relacja nie pokrywa się z relacją strażaków.
  Śmierć Rafała Wójcikowskiego. Świadek wypadku uważa, że posła można było uratować

  ©KMP Skierniewice

  Z informacją o czwartkowym wypadku na S8, do Radia Kierowców zadzwonił mężczyzna, twierdzący, że jest świadkiem zdarzenia i wyciągał posła w samochodu.

  - Udzielałem temu panu pomocy - mówił na radiowej antenie mężczyzna. - No niestety, w tym przypadku ratownicy się nie sprawdzili. Prosiłem wcześniej, że trzeba zacząć akcję reanimacyjną, bo jestem ratownikiem, niestety nie posłuchali. Zaczęli wdrażać procedury. Ja już wcześniej stwierdziłem, że puls słaby, słabnie oddech. Pogonili mnie w końcu.

  Mężczyzna stwierdza na koniec swojej relacji, że mężczyznę można było uratować.

  Inaczej zdarzenie przedstawiają strażacy. Pierwsi na miejscu wypadku byli strażacy ochotnicy z jednostki OSP Pelplin. Zaledwie chwilę później dojechali zawodowi ratownicy z JRG w Rawie Mazowieckiej.

  CZYTAJ: Śmiertelny wypadek na S8 koło Skierniewic. Zginął poseł Rafał Wójcikowski

  - Strażacy ewakuowali na desce ratunkowej mężczyznę, który był uwięziony w volkswagenie bora. Po wyjęciu go z pojazdu natychmiast rozpoczęli reanimację - mówi mł. bryg. Mariusz Wielgosz, rzecznik Komendanta Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach.

  O przebieg akcji zapytaliśmy również dowódcę strażaków z Rawy.

  — Zastali tam mężczyznę, który w jakiś sposób usiłował pomagać. Moi ludzie byli pierwsi, więc jako pierwszy był użyty nasz sprzęt. Osobie poszkodowanej podpięto defibrylator, ale nie było wyładowania elektrycznego i podjęto ręczną defibrylację — relacjonuje Krzysztof Czernek, komendant powiatowy PSP w Rawie Mazowieckiej. — Nasz sprzęt na pewno był sprawy.

  Popularne obecnie defibrylatory AED same analizują EKG poszkodowanego i decydują o zastosowaniu defibrylacji, a także o doborze siły wstrząsów.

  — Potem nadjechała karetka ze Skierniewic i podpięli swój defibrylator, ale też bezskutecznie, bo już po użyciu naszego czynności serca poszkodowanego nie zostały podjęte — podkreśla komendant Czernek.

  - Nasi ratownicy natychmiast po dojeździe na miejsce wypadku wdrożyli wszystkie możliwe procedury - dodaje Edyta Wcisło, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

  Poniżej publikujemy oświadczenie WSRM w Łodzi.  AKTUALIZACJA:

  Jak ustaliliśmy, na miejscu wypadku nie było żadnego lekarza, jedynie czterech ratowników medycznych. Dyspozytor próbował też wezwać na pomoc Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jednak przylot śmigłowca LPR z Warszawy był niemożliwy, ze względu na złe warunki pogodowe. Potwierdza to Justyna Sochacka, rzeczniczka LPR.

  Od ostatniej katastrofy komunikacyjnej w pobliskich Kowiesach, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego wielokrotnie występowała do wojewody łódzkiego o to, by jedna karetka była tam ulokowana na stałe.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Źródło: Dziennik Łódzki - Śmierć posła Wójcikowskiego. Relacja świadka

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (27)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ocena

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   O tym czy były szanse na uratowanie posła powinni się wypowiedzieć biegli wykonujący sekcję zwłok, a nie świadkowie. Zależny to wszystko od rodzaju obrażeń.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hymmm...

   hymmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Osobie poszkodowanej podpięto defibrylator, ale nie było wyładowania elektrycznego i podjęto ręczną defibrylację — relacjonuje Krzysztof Czernek, komendant powiatowy PSP w Rawie Mazowieckiej....rozwiń całość

   Osobie poszkodowanej podpięto defibrylator, ale nie było wyładowania elektrycznego i podjęto ręczną defibrylację — relacjonuje Krzysztof Czernek, komendant powiatowy PSP w Rawie Mazowieckiej.

   Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/na-sygnale/a/smierc-rafala-wojcikowskiego-swiadek-wypadku-uwaza-ze-posla-mozna-bylo-uratowac,11711060/zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ktoś gada głupoty albo źle powtarza

   ratownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   ręczna defibrylacja? czyli co, chyba chodzi o resuscytację a dokładniej zewnętrzny masaż serca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwi cie brak wyladowania??

   men (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   to nie film kolego ze kazdego trach i sie budzi ... wyladowanie AED zaleca w konkretnych przypadkach zatrzymania z zachowana czynnoscia elektryczna serca w innych wyladowanie nic nie da a nawet...rozwiń całość

   to nie film kolego ze kazdego trach i sie budzi ... wyladowanie AED zaleca w konkretnych przypadkach zatrzymania z zachowana czynnoscia elektryczna serca w innych wyladowanie nic nie da a nawet moze zaszkodzic. najczesciej stan w ktorym AED moze cos zdzialac to porazenie pradem elektrycznym, piorun, utopienie, uduszenie, zawal. a statystyki sa bezlitosne zatrzymane serce startuje w moze 15 % przypadkow z czego polowa pozniej nie przezywa doby.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teoria spiskowa?

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Czy poseł Wójcikowski spotkał "ciężarówkę ze żwirem"?
   https://www.youtube.com/watch?v=WF6lcVPOGn0

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   podobno wsrm prosiło o karetke na stałe stacjonującą w białej rawskiej a w łodzi kasuje się trzy zespoły s.gdzie tu logika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   43 lata 160cm wzrostu 130kg wagi, co tu nie gra?

   jak dbasz tak masz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   Źle sie prowadził, dosłownie też.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha

   haaltia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

   czyli co? uważasz, że ludzi ważących powyżej 129 kg nie należy ratować? hmm.. ja uważam, że idiotów też nie należy, na przykład takich, jak Ty.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a powiedz mi proszę

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   Wydolność organizmu takiego człowieka w razie problemów (wypadku) jest na prawidłowym poziomie? Nim zaczniesz kolejny raz żółć sączyć przebadaj się.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze można coś zrobić inaczej,

   Jasiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Zawsze można coś zrobić inaczej. Procedury pierwszej pomocy też opierają się o statystykę i wiedzę i umiejętności ratowników. Lekarz, ratownik, strażak, policjant czy zwykly człowiek różnie ocenią...rozwiń całość

   Zawsze można coś zrobić inaczej. Procedury pierwszej pomocy też opierają się o statystykę i wiedzę i umiejętności ratowników. Lekarz, ratownik, strażak, policjant czy zwykly człowiek różnie ocenią daną sytuację na miejscu. A pewnie i później na spokojnie opinie różnych specjalistów bedą skrajnie odmienne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co teraz

   słuchacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   Jeżeli ktoś oglądał Wiadomości na tvp1 to chyba trochę się zdziwił. Pan ratownik w średnim wieku to chyba kurs skończył albo policealną szkolę wiele lat temu. Dla niego ratownicy czytaj. strażacy...rozwiń całość

   Jeżeli ktoś oglądał Wiadomości na tvp1 to chyba trochę się zdziwił. Pan ratownik w średnim wieku to chyba kurs skończył albo policealną szkolę wiele lat temu. Dla niego ratownicy czytaj. strażacy nie podjęli akcji ratunkowej bo to oni byli na miejscu pierwsi a nie ratownicy z karetki pogotowia. Tyle jadu tyle pretensji a tak naprawdę nie wiedzieliście jak było naprawdę i co teraz jadacz...i się pozamykają. Nie wiesz nie pisz głupot nie oczerniaj i nie obrażaj!!! Chory kraj chorzy ludzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ch... z ciebie nie ratownik.

   gtt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Stałeś i nagrywałeś filmik który za jakiś czas sprzedasz do jakiejś gazety. Taki z ciebie ratownik k...o.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   Równie dobrze można powiedzieć, że poseł by żył, gdyby jechał wolniej....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   haaltia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   a skąd wiesz, ile jechał? i czy gdyby nie zakazać samochodów, to wszyscy by żyli? święty tomasz patrzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamil

   kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

   Jeżeli Strażacy OSP i PSP użyli defibrylatora automatycznego AED i defibrylator nie zalecał defibrylacji lecz nakazał powadzi RKO to poszkodowany prawdopodobnie odniósł obrażenia śmiertelne. Nie...rozwiń całość

   Jeżeli Strażacy OSP i PSP użyli defibrylatora automatycznego AED i defibrylator nie zalecał defibrylacji lecz nakazał powadzi RKO to poszkodowany prawdopodobnie odniósł obrażenia śmiertelne. Nie każdego uda się uratować. Ale aby coś wiedzieć na ten temat trzeba mieć trochę pojęcia, a nie wiedzy z google. Jak to w naszym kraju bywa każdy jest lekarzem i na wszystkim się zna tylko jak przychodzi do udzielenie komuś pomocy to już takich wymądrzających się brakuje !!! Rzetelność dziennikarzy oczernili pierwsze pogotowie, a teraz co ?? macie godność przeprosić ?? Ja też zadzwonię do TVn i powiem, że w jakiejś tam redakcji dyrektor molestuje kobiety i co też od razu będziecie go oczerniać za nim wyjaśnicie sprawe ??? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo