Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec prac na moście Strachocińskim

Redakcja
Most Strachociński na przełomie 2016 i 2017 roku. To już końcówka prac
Most Strachociński na przełomie 2016 i 2017 roku. To już końcówka prac Fot. Tomasz Hołod
Już niebawem koniec utrudnień na moście Strachocińskim, między ul. Swojczycką i Strachocińską. – Budowa mostu Strachocińskiego została praktycznie zakończona. Przez most został puszczony ruch jednym pasem – informuje Iwona Stolarczyk z firmy Skanska S.A. Podczas prac odkryto bunkier na ul. Ludowej. Ma on zostać zachowany.

Pod koniec 2015 roku zburzono stary most Strachociński na granicy Strachocina i Swojczyc. Obok powstał tymczasowy most nad kanałem łączącym Odrę z Widawą.

Obecnie prace są już praktycznie zakończone. – Przez most został puszczony ruch jednym pasem. Ze względu na prowadzone prace remontowe oraz budowę nowego ronda na ulicy Miłoszyckiej (bezpośrednio przed wjazdem na most) termin otwarcia mostu jest uzależniony od zakończenia prac na ulicy Miłoszyckiej. Planowany termin otwarcia przejazdu to koniec lutego 2017 r. – mówi portalowi GazetaWroclawsa.pl Iwona Stolarczyk z firmy Skanska S.A.

Wartą 11 milionów budowę nowego mostu Strachocińskiego nad kanałem ulgi, łączącym Widawę z Odrą, zlecił Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Inwestycja związana jest z Modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. Obejmowała też budowę mostu kolejowego, wyremontowano też zniszczony podczas powodzi w 1997 r przelew na kanale ulgi Odra-Widawa i wykonano szereg innych prac.

ODKOPALI BUNKIER, ALE GO ZAMURUJĄ
W czasie prac, w okolicy ul. Ludowej, robotnicy natknęli się na bunkier z 1914 roku. Firma Skanska oczyściła go z ziemi według wytycznych konserwatora zabytków.

Jak informują nas w Dolnośląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, bunkier nie zostanie wyburzony. DZMiUW zleci jedynie zamurowanie wejść do niego, tak by nikt tam niepotrzebnie nie wchodził.

Marek Łaciak z Społecznego Mobilnego Muzeum Militariów opowiada, że we Wrocławiu jest 36 bunkrów, głównie z XIX wieku. Są forty piechoty i schrony przeciwlotnicze. Ten przy Ludowej należy do mniejszych. Mogło się tam zmieścić około 20 żołnierzy, były też stanowiska ciężkich karabinów maszynowych. Bardziej charakterystyczne bunkry można zobaczyć m.in. przy ul. Rakowej (blisko CH Korona), Polanowickiej (Fort piechoty nr 6), czy też Pełczyńskiej. Perspektywicznie niektóre z nich dałoby się wykorzystać, np. na kawiarnie.

– Bunkry wymagają dużo pracy, są zarośnięte. Przez lata wywieźliśmy 200 ton śmieci sprzątając je – mówi Marek Łaciak. – Ale są niezwykłe, to jedyny taki system w Europie – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec prac na moście Strachocińskim - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska