Koniec prac na moście Strachocińskim

  Koniec prac na moście Strachocińskim

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Most Strachociński na przełomie 2016 i 2017 roku. To już końcówka prac
  1/18
  przejdź do galerii

  Most Strachociński na przełomie 2016 i 2017 roku. To już końcówka prac ©Fot. Tomasz Hołod

  Już niebawem koniec utrudnień na moście Strachocińskim, między ul. Swojczycką i Strachocińską. – Budowa mostu Strachocińskiego została praktycznie zakończona. Przez most został puszczony ruch jednym pasem – informuje Iwona Stolarczyk z firmy Skanska S.A. Podczas prac odkryto bunkier na ul. Ludowej. Ma on zostać zachowany.
  Pod koniec 2015 roku zburzono stary most Strachociński na granicy Strachocina i Swojczyc. Obok powstał tymczasowy most nad kanałem łączącym Odrę z Widawą.

  Obecnie prace są już praktycznie zakończone. – Przez most został puszczony ruch jednym pasem. Ze względu na prowadzone prace remontowe oraz budowę nowego ronda na ulicy Miłoszyckiej (bezpośrednio przed wjazdem na most) termin otwarcia mostu jest uzależniony od zakończenia prac na ulicy Miłoszyckiej. Planowany termin otwarcia przejazdu to koniec lutego 2017 r. – mówi portalowi GazetaWroclawsa.pl Iwona Stolarczyk z firmy Skanska S.A.

  Wartą 11 milionów budowę nowego mostu Strachocińskiego nad kanałem ulgi, łączącym Widawę z Odrą, zlecił Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Inwestycja związana jest z Modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. Obejmowała też budowę mostu kolejowego, wyremontowano też zniszczony podczas powodzi w 1997 r przelew na kanale ulgi Odra-Widawa i wykonano szereg innych prac.

  ODKOPALI BUNKIER, ALE GO ZAMURUJĄ
  W czasie prac, w okolicy ul. Ludowej, robotnicy natknęli się na bunkier z 1914 roku. Firma Skanska oczyściła go z ziemi według wytycznych konserwatora zabytków.

  Jak informują nas w Dolnośląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, bunkier nie zostanie wyburzony. DZMiUW zleci jedynie zamurowanie wejść do niego, tak by nikt tam niepotrzebnie nie wchodził.

  Marek Łaciak z Społecznego Mobilnego Muzeum Militariów opowiada, że we Wrocławiu jest 36 bunkrów, głównie z XIX wieku. Są forty piechoty i schrony przeciwlotnicze. Ten przy Ludowej należy do mniejszych. Mogło się tam zmieścić około 20 żołnierzy, były też stanowiska ciężkich karabinów maszynowych. Bardziej charakterystyczne bunkry można zobaczyć m.in. przy ul. Rakowej (blisko CH Korona), Polanowickiej (Fort piechoty nr 6), czy też Pełczyńskiej. Perspektywicznie niektóre z nich dałoby się wykorzystać, np. na kawiarnie.

  – Bunkry wymagają dużo pracy, są zarośnięte. Przez lata wywieźliśmy 200 ton śmieci sprzątając je – mówi Marek Łaciak. – Ale są niezwykłe, to jedyny taki system w Europie – dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trasa Twierdzy Wrocław

   Rowerowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Dla zainteresowanych bunkrami dookoła Wrocławia jest wytyczony szlak rowerowy TTW (Trasa Twierdzy Wrocław)
   przydatne linki...rozwiń całość

   Dla zainteresowanych bunkrami dookoła Wrocławia jest wytyczony szlak rowerowy TTW (Trasa Twierdzy Wrocław)
   przydatne linki
   http://www.rowery.eko.org.pl/index_rekreacja.php5?dzial=2&kat=7&art=766&limit
   https://cycling.waymarkedtrails.org/#route?id=2121881&map=12!51.118!17.081
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łaciak jak zwykle w formie

   Pod PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Marek Łaciak, jak zwykle w formie opowiada co wie, a wie niewiele, więc opowiada od rzeczy, o sprawach o których nic nie wie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyny system w Europie

   Macminik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   To bardzo ciekawe, że to jedyny taki system w Europie, bo o bunkrach K.u.K Festung Krakau mówią dokładnie to samo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odkryto bunkier?

   M.G. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Ciekawe,że odkryto bunkier o którym wszyscy wiedzieli i widzieli. Był miejscem dostępnym dla wszystkich bo wejścia nie były zabezpieczone przed dostępem. Teraz sensacja!!! Skanska odkryła!!!!...rozwiń całość

   Ciekawe,że odkryto bunkier o którym wszyscy wiedzieli i widzieli. Był miejscem dostępnym dla wszystkich bo wejścia nie były zabezpieczone przed dostępem. Teraz sensacja!!! Skanska odkryła!!!! Osunięto tylko ziemię obsypująca bunkier z trzech stron - to na tym polega sensacyjne odkrycie. Piszcie prawdę a nie róbcie sensacji z rzeczy ogólnie wiadomychzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy tylko

   mi się coś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   nie zgadza? W tytule "Koniec prac na moście Strachocińskim" a już w pierwszym zdaniu "Już niebawem koniec utrudnień na moście Strachocińskim". Ktoś coś z tego rozumie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schrony

   Schrony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Na Swojczycach jest (był?) jeszcze schron w okolicy ulicy Ceglanej. Dawniej było go widać z ulicy Kowalskiej. Natomiast na Kowalach jest schron przy ulicy Lechitów (na prywatnej działce) oraz...rozwiń całość

   Na Swojczycach jest (był?) jeszcze schron w okolicy ulicy Ceglanej. Dawniej było go widać z ulicy Kowalskiej. Natomiast na Kowalach jest schron przy ulicy Lechitów (na prywatnej działce) oraz innego typu przy Kwidzyńskiej, obok pętli tramwajowej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama