Ważne
  Tramwaj na Nowy Dwór coraz bliżej. A przystanki? Sam...

  Tramwaj na Nowy Dwór coraz bliżej. A przystanki? Sam zdecyduj [FILM, MAPA]

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tramwaj na Nowy Dwór zabierze nas z pl. Orląt Lwowskich wzdłuż Robotniczej i Strzegomskiej, do Rogowskiej i dookoła osiedla do pętli tramwajowo-autobusowej i stacji kolejowej. Jak wiadomo od ubiegłego roku, trasa została przedłużona – wcześniej linia miała kończyć się przy skrzyżowaniu Strzegomskiej i Rogowskiej. Teraz urzędnicy ogłosili konsultacje w sprawie lokalizacji przystanków i likwidacji linii autobusowych.
  Budowa tramwaju na Nowy Dwór ruszy w przyszłym roku. Wykonawca położy tory nie tylko od pl. Orląt Lwowskich do skrzyżowania ul. Strzegomskiej i Rogowskiej, ale także wzdłuż Rogowskiej do stacji kolejowej. W ubiegłym roku ogłosił to prezydent Rafał Dutkiewicz.

  Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg na budowę całej trasy – od pl. Orląt Lwowskich do stacji kolejowej Nowy Dwór. Na torowisko wzdłuż Rogowskiej nie będzie projektu, dlatego wykonawca będzie musiał doprojektować ten odcinek.


  – Przetarg rozpiszemy w trybie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawca będzie miał projekt na pierwszy, trudniejszy odcinek od placu Orląt Lwowskich do Rogowskiej, a ten drugi, wzdłuż Rogowskiej, będzie musiał zaprojektować sam. Budowa pierwszego odcinka potrwa około półtora roku. To dużo czasu, by wykonać projekt brakującego fragmentu torów – wyjaśnia Zbigniew Komar, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w urzędzie miasta.

  – Nie będziemy zlecać osobnego projektu na drugą część torowiska, bo nie mamy na to czasu, opóźniłaby się budowa. Tymczasem jest możliwe budowanie, gdy ma się dokumentację tylko na część trasy – dodaje.

  Tym samym nie powstanie pętla na skrzyżowaniu Rogowskiej i Strzegomskiej. – Nie będzie miała racji bytu – tłumaczy Komar. Pętla jest obecnie projektowana, ale projekt będzie musiał zostać zmieniony przez wykonawcę całego torowiska.

  Trasa będzie powstawała w latach 2018-2020.

  TRAMWAJ NA NOWY DWÓR – TRASA
  Poniżej przebieg trasy tramwaju na Nowy Dwór z możliwą lokalizacją przystanków


  Trasa na Nowy Dwór będzie prowadziła od placu Orląt Lwowskich wzdłuż drogi za Domarem (między Braniborską a Robotniczą na terenach kolejowych), następnie wzdłuż Robotniczej, Strzegomskiej, do skrzyżowania z ul. Rogowską, następnie Rogowską wokół osiedla i do stacji kolejowej.

  Najtrudniejszy będzie fragment od pętli tramwajowej Wrocławski Park Technologiczny, bo powstanie tam wiadukt nad torami kolejowymi. Tramwaj pojedzie między jezdnią ul. Robotniczej a parkingami biurowców przy ul. Strzegomskiej, a wiadukt, po którym pojadą tramwaje, będzie też dostępny dla autobusów.

  Wzdłuż całej, kosztującej 240 mln zł trasy, powstanie wygodna droga rowerowa i chodniki.

  KONSULTACJE W SPRAWIE TRAMWAJU NA NOWY DWÓR
  Planowane są obecnie dwie linie tramwajowe na Nowy Dwór. Jedna będzie wydłużeniem linii 23, powstanie też druga, zupełnie nowa. Będą na pewno zmiany na liniach autobusowych.

  W tej sprawie odbędą się konsultacje. Mieszkańcy będą mogli opowiadać się za likwidacją linii 142, a w drugim za likwidacją linii 149 (zastąpi ją tramwaj). Tematem konsultacji będzie także lokalizacja przystanków. Na całej trasie może powstać do 15 par przystanków, w większości w lokalizacjach zbliżonych do obecnych przystanków autobusowych.

  Odbędą się dwa spotkania konsultacyjne
  15.05.2017 Tratwa , ul. Legnicka 65 | 17-19
  18.05.2017 CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6| 17-19  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tramwaj Tramwajem

   PH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tramwaj na ND może być, ale jak wiekszosc mowi mozna to bylo pociagnac na lotnisko, ale z pustego to nawet salomon nie naleje. Dziwne to, ze linie 142 i 149 chca zabrac. Linia 142 to polacznie na...rozwiń całość

   Tramwaj na ND może być, ale jak wiekszosc mowi mozna to bylo pociagnac na lotnisko, ale z pustego to nawet salomon nie naleje. Dziwne to, ze linie 142 i 149 chca zabrac. Linia 142 to polacznie na plac Daniłowskiego, a 149 prowadzi na pl.Grunwaldzki. I teraz sie pytam po co ten tramwaj jesli dwa wazne polaczenia autobusowe z ND zostaja zabrane. Z czego przedluzenie lini 23 do ND, a ta linia prowadzi na Kromera, a ta druga podobno nowa linia tramwajowa to nas na pole zaprowadzi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwijanie

   KM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to danie mieszkańcom dodatkowych połączeń a nie zastępowanie jednych drugimi . Proponuję zmienić trasę 142 do Roślinnej . To była by oferta dodatkowa zamiast tramwaju .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na Rogowską jest świetny dojazd ! Po co komu te tramwaje?

   mieszkaniec Rogowskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niestety przyszedł czas na zmianę osiedla. Będzie jeszcze głośniej. Przecież na Rogowską dojazd jest całkiem dobry. Czy pomysł poprowadzenia linii tramwajowej na Rogowska to jest życzenie...rozwiń całość

   Niestety przyszedł czas na zmianę osiedla. Będzie jeszcze głośniej. Przecież na Rogowską dojazd jest całkiem dobry. Czy pomysł poprowadzenia linii tramwajowej na Rogowska to jest życzenie wynikające z potrzeby mieszkańców czy tylko " inwestycja dla inwestycji "? Linia tramwajowa przydałaby się( tylko i wyłącznie ! )na lotnisko. Wyrzucanie pieniędzy podatników tylko po to, by firmy biorące udział w takim niepotrzebnym przedsięwzięciu mogły sobie nabić portfele! Zdecydowany sprzeciw !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro nie ma pociągu na lotnisko jak w innych miastach to ...

   żem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Powinno być rozwidlenie z Rogowskiej na lotnisko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coraz bliżej?

   WWR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A skąd żyd weźmie pieniądze? Gdyby wcześniej nie roztrwonił na różne bzdety to by były. A tak to tylko można duraczyć że będzie tramwaj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coraz blizej

   Asd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Najblizej bedzie przed samymi wyborami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co ten tramwaj?

   kierowca mpk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Nowy Dwór jest najlepiej skomunikowanym osiedlem we Wro , tam nie potrzeba tramwaju tylko bus pas od Orląt Lwowskich.
   Tak naprawdę to państwo wierzycie , że miasto wybuduje tę linie tramwajową ???...rozwiń całość

   Nowy Dwór jest najlepiej skomunikowanym osiedlem we Wro , tam nie potrzeba tramwaju tylko bus pas od Orląt Lwowskich.
   Tak naprawdę to państwo wierzycie , że miasto wybuduje tę linie tramwajową ???
   Dla mnie to kiełbasa wyborcza - pamiętacie ile razu projektowano i konsultowano metro we Wrocławiu???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tramwaj

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tramwajem coraz bliżej a przystanki coraz dalej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowy Dwór jak wieś.

   Superaśnie! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   ND staje się chyba wsią skoro w imię tramwaju chce się zabierać linie autobusowe i fundacji ludziom podróż do centrum z milionem przesiadek!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Johnny

   Patologia z Ratusza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Idąc tym tokiem myślenia po co na ND tramwaj i autobusy skoro można do centrum dojechać pociągiem i to w 10 min?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież mieszkańcy tego nie chcą !!!

   A po cholerę ten tramwaj na Nowy Dwór? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Likwidacja 142 i 149? A jak tramwaj hu... strzeli to jednym autobusem za tramwaj tego nie obrobią! Może wszystkie autobusy zlikwidować?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo