Miasto podnosi ceny biletów MPK. Zapłacimy więcej za te...

  Miasto podnosi ceny biletów MPK. Zapłacimy więcej za te jednorazowe

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Ceny biletów jednorazowych MPK podniosą się z 3 do 3,4 zł, a na linie pospieszne i nocne – do 3,6 zł. Nad zmianami radni będą obradowali jesienią, nowy cennik ma wejść w życie wiosną przyszłego roku. Dodatkowo zostaną wprowadzone bilety półroczne, roczne i grupowe. Mają mieć korzystne ceny tak, aby zachęcić mieszkańców do kodowania biletów na UrbanCard. Płacić więcej mają głównie turyści korzystający z jednorazowych biletów.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Z 3 zł do 3,4 zł ma się podnieść cena jednorazowego biletu MPK, a biletów ulgowych – z 1,5 do 1,7 zł. Nie podniosą się ceny biletów półgodzinnych. 3,60 zł będzie kosztował bilet na linie pośpieszne i nocne.

  Dodatkowo zostaną wprowadzone inne zmiany:
  • przestanie obowiązywać bilet na przewóz bagażu czy zwierzęcia.
  • bilety semestralne czteromiesięczny i pięciomiesięczny przypisane dotąd "na sztywno" do terminu semestru, będzie można swobodnie przypisać do wybranego indywidualnie terminu.
  • wprowadzone zostaną nowe rodzaje biletów: półroczny (180 dniowy), roczny (365 dniowy) i bilet grupowy uprawniający nie więcej niż 15 osób do korzystania z nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich typach linii przez 30 minut lub do jednokrotnego przejazdu danym tramwajem lub autobusem. Ceny biletów rocznych mają wynosić 880 zł, a półrocznych 450 zł. Cena biletów grupowych będzie wynosiła 36 zł i 16 zł za bilet grupowy ulgowy.
  • bezpłatnymi przejazdami objęci zostaną: dzieci w ramach zajęć organizowanych we Wrocławiu (np. wycieczek do muzeum), wychowankowie ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych w ramach zajęć oraz honorowi dawców przeszczepu.
  • ulgowe przejazdy (50 proc. ceny biletu pełnego) wprowadzone zostaną dla osób ze świadczeniami przedemerytalnymi
  • utrzymane zostaną ceny za bilety czasowe tzn. bilet 30 minutowy kosztować będzie jak dotychczas 3 zł, podobnie jak nie zmienią się ceny pozostałych biletów czasowych.


  Jak mówi nam Jacek Ossowski, przewodniczący rady miejskiej, jesienią projekt uchwały trafi do radnych. Projekt uchwały opracowano w magistracie przy okazji nowej umowy z Mennicą Polską. Zmiany mają być omawiane w tym roku, przed rozpoczęciem roku akademickiego. W życie mają wejść na wiosnę. Ossowski podkreśla, że założeniem magistratu nie jest podwyżka cen, tylko ujednolicenie systemu.

  ZOBACZ TEŻ: W CIĄGU MIESIĄCA MPK NIE ZREALIZOWAŁO 1000 KURSÓW!
  – Podniosą się jedynie ceny papierowych biletów. Dotychczasowe ceny biletów kodowanych na UrbanCard się nie zmienią. Jednocześnie wprowadzimy korzystne bilety półroczne, roczne i grupowe. Po to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z karty miejskiej. Mieszkańcy płaciliby mniej dzięki nowym taryfom – mówi Jacek Ossowski portalowi GazetaWroclawska.pl.

  – Rozmawialiśmy na ten temat z założeniem wprowadzenia szerszej oferty biletów okresowych. Nie jest główną myślą, aby podnosić ceny. Ta podwyżka uderzy głównie w tych, którzy kupują bilety jednorazowe – wyjaśnia Ossowski.

  We Wrocławiu ostatni raz zmiany w taryfie biletowej wprowadzono 5 lat temu. – Po planowanych zmianach taryfa wrocławska nadal pozostanie jedną z najniższych w kraju. Dla przykładu koszt zakupu biletu jednorazowe w Lublinie to 4 zł, w Krakowie 3,80 zł, a Warszawie 4,40 zł (bilet jest biletem 75 minutowym) – podaje Arkadiusz Filipowski z ratusza.

  Sprzedaż biletów jednorazowych we Wrocławiu maleje. W 2012 roku sprzedano ich 32 mln, a w ubiegłym roku ok 24,5 mln. Częściej korzystamy z biletów czasowych: w 2012 r. sprzedano ich 6,4 mln, a w ubiegłym roku 8,8 mln. W tym czasie sprzedaż biletów semestralnych wzrosła dwukrotnie.

  Czytaj także

   Komentarze (245)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwyżka w MPK

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Panie Dudkiewicz za niegospodarność na stadionie Wrocław ,patałachów "Śląsk" to mają płacić najubożsi- to wstyd.Prowadzi Pan wraz z swoimi nieudacznikami gospodarkę rozrzutną "tylko dla swoich" a...rozwiń całość

   Panie Dudkiewicz za niegospodarność na stadionie Wrocław ,patałachów "Śląsk" to mają płacić najubożsi- to wstyd.Prowadzi Pan wraz z swoimi nieudacznikami gospodarkę rozrzutną "tylko dla swoich" a reszta to niech płaci.Do czego pańska klika doprowadziła Wrocław !!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprzedaż biletów spadła

   Arnold (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bo coraz więcej ludzi jeździ na gapę. Kontrolerzy biletów pojawiają się raz na kilka miesięcy, nie kontrolują wszystkich, wystarczy ostro pojechać na kontrolerów i nie skontrolują. Coraz więcej...rozwiń całość

   bo coraz więcej ludzi jeździ na gapę. Kontrolerzy biletów pojawiają się raz na kilka miesięcy, nie kontrolują wszystkich, wystarczy ostro pojechać na kontrolerów i nie skontrolują. Coraz więcej patologii nie płacącej za przejazd - MPK źle zarządzane - za wszystko zapłacą podatnicy zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lublin 3,20

   LUZ-Blues (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   LUBLIN: 3,20 LUB 1,60. Nikt nie kupuje "jednoprzejazdowych" w Kozimgrodzie.
   Tak jak nikt nie kupuje biletów we Wrocławiu... Wiem bo byłem na imprezie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porażka rządów Wrocławia

   mefisto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   szanowny pseudo prezydent wraz z nowoczesną zrobi wszystko aby nachapać się pieniędzy z cudzych kieszeni, tyle w temacie, to jest proste, wystarczy spojrzeć na teraźniejszą historię miasta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bilety

   Znawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Lublinie kosztuje 2,8 zł a nie 4-zł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez przesady

   Legionista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Panika jakby wam mieli podnieść ceny biletów o 100%.
   Ludzie to jest podwyżka cen biletów o 0,4 PLN !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezczelnosc

   oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tu nie chodzi o te marne 40 groszy. po prostu jest to bezczelne by za regularne okradanie pasazerow pobierac jeszcze wiecej. moze niech najpierw wszystko dziala jak nalezy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie

   MOON (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Tym bardziej, że coraz więcej ludzi przechodzi na bilety czasowe, które nie drożeją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas na auto

   Zniechęcony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   W takim razie nie pozostaje nic innego jak przesiąść się na auto. Wygodniej, spokojniej, jak się chce, bez smrodu żuli jeżdżących za darmo itp. Skoro nie ma różnicy to po co przepłacać. Zwolennicy...rozwiń całość

   W takim razie nie pozostaje nic innego jak przesiąść się na auto. Wygodniej, spokojniej, jak się chce, bez smrodu żuli jeżdżących za darmo itp. Skoro nie ma różnicy to po co przepłacać. Zwolennicy nikon rowerów informuję, że takowego nie posiadam i posiadać nie chcę.
   Kolejny raz czuje, że ktoś wkłada rękę do mojej kieszeni po kasę. Tylko gdzie logika skoro tanie paliwo, deflacja itp. ... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinny byc bilety 10 min

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   powinni zrobic bilety 10 min a czas przejazdu powinien dotyczyc czasu przemieszczania sie tramwaju (wszedzie podane sa oficjalne czasy przejazdu)
   A tu ... za opoznienie pasazer sie spowiada, za...rozwiń całość

   powinni zrobic bilety 10 min a czas przejazdu powinien dotyczyc czasu przemieszczania sie tramwaju (wszedzie podane sa oficjalne czasy przejazdu)
   A tu ... za opoznienie pasazer sie spowiada, za korki trzeba sie wyklucac z kanarem, za przesiadke bo nie ma synchronizacji (patrz 33 a 17 czy 9 na stadion-> sepolno).. i tak robia w ch... wroclawian.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKI POWÓD PODWYŻEK

   WrocławiakTwój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Bo w innych miastach ceny biletów podrożały, to znaczy, że we Wrocławiu też muszą??? Gdzie tu jest logika, gdzie tu jest przyczyna, powód podwyżek???!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ceny paliw w dół, bilety drożeją, gdzie tu logika?

   alenhumer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Jeszcze jedno - dlaczego przy spadających cenach paliwa drożeją bilety komunikacji miejskiej???!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przesiadam się do auta

   PrawieWrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Pozostaje mi przesiąść się do samochodu tak jak w Warszawie. Ceny biletów jednorazowych są za drogie, wolę jeździć autem. Jest taniej, wygodniej i szybciej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama