Zima na drogach Dolnego Śląska. Kierowcy są nieprzygotowani....

  Zima na drogach Dolnego Śląska. Kierowcy są nieprzygotowani. O czym powinni pamiętać?

  AB

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zima na drogach Dolnego Śląska. Kierowcy są nieprzygotowani. O czym powinni pamiętać?
  1/5
  przejdź do galerii

  ©fot. policja

  Ponad tysiąc skontrolowanych pojazdów i wiele niedopatrzeń ze strony kierowców. Dolnośląska policja sprawdziła, czy kierowcy są przygotowani na zimowe warunki na drogach.
  23 listopada, podczas akcji "Bezpieczna zima na drodze" policjanci skontrolowali łącznie ponad 1100 pojazdów. Niestety blisko połowa kierowców jechała zbyt szybko lub stan techniczny ich samochodów naruszał zasady bezpieczeństwa. Polcjanci podczas "Bezpiecznej zimy na drodze" zatrzymali ponad 150 dowodów rejestracyjnych. Pięciu kierowcom zostało również zatrzymane prawo jazdy, gdyż wsiedli za kółko po spożyciu alkoholu.


  - Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy, mające ogromne znaczenie dla sprawności pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy. Gdy nie poświęcimy im odpowiedniej uwagi, szczególnie jesienią i zimą mogą nam przysporzyć wielu kłopotów - przekonuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy dolnośląskiej policji.  Policjanci przypominają, że dobry stan piór wycieraczek w samochodzie jest niezmierne ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo. Ponieważ źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody. Zwracają uwagę, aby sprawdzić też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy sprawny jest sygnał dźwiękowy. Letnie dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym, ponieważ przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb. Radą na to będzie wymiana ich na najprostsze, ale gumowe. Warto mieć ze sobą w podróży zapasowy komplet podstawowych żarówek i dobrą skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania auta. Brak płynu w spryskiwaczach również może bardzo utrudnić nam drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy o tym, że płyn do spryskiwaczy, czy też chłodnicy musi być przystosowany do minusowej temperatury.

  Ogromne znaczenie ma również ogumienie. Zaleca się stosowanie opon zimowych, które dużo lepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej czy oblodzonej drodze. Kontrolujmy na bieżąco stan bieżnika, który zapewnia nam właściwą przyczepność.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O niczym bo śnieg będzie we Wrocławiu przez 3 dni. Jak w tamtym roku

   true (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   I znowu nie da się zarobić na zimówkach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A roweranctwo ma opony zimowe?

   wef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

   ???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ali

   ali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

   A leki już wzięte?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ali siad

   ali siad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A co pedalarzy potrzebujesz leki aby pedałować??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ali ,ali

   cwiara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   A po co leki ,jedzie sobie rowerzysta rano ,kiedy już przymrozek i fiknie orła wprost pod auto,potem kierujący będzie ciągany po komisariatach ,sądach etc...a nie wiem czy wiesz są opony zimowe do...rozwiń całość

   A po co leki ,jedzie sobie rowerzysta rano ,kiedy już przymrozek i fiknie orła wprost pod auto,potem kierujący będzie ciągany po komisariatach ,sądach etc...a nie wiem czy wiesz są opony zimowe do rowerów i to szeroki wbór.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co nie

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Wymagasz od pedalarza inteligencji?? On przeczytał że może wszystko na drodze to tak robi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama