Wrocław: Straż miejska "czyści" św. Antoniego. Auta z...

  Wrocław: Straż miejska "czyści" św. Antoniego. Auta z blokadami

  PJ

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Straż miejska "czyści" św. Antoniego. Auta z blokadami
  1/4
  przejdź do galerii
  Zaparkowałeś dziś swoje auto przy ulicy świętego Antoniego? To sprawdź, czy nie masz już blokady. Przypominamy, że zgodnie ze znakami, nie wolno parkować na ul. św. Antoniego po lewej stronie. Dziś blokady założono także kierowcom, którzy zostawili auta tuż przy wjeździe w ulicę. Warto dodać, że mandat za złe parkowanie wynosi najmniej 100 zł, a samodzielne "zdjęcie" blokady, grozi grzywną w wysokości 1000 zł.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tam jest parkomat?

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli jest tam zakaz parkowania, to dlaczego stoi tam parkomat?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Nadszedł już czas, najwyższy czas... "

   Janusz Szachowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Wedle ustawy z dnia 24 maja 2013 r o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej urządzenia do blokowania kół są " innym środkiem służącym do unieruchamiania pojazdów mechanicznych ", czyli...rozwiń całość

   Wedle ustawy z dnia 24 maja 2013 r o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej urządzenia do blokowania kół są " innym środkiem służącym do unieruchamiania pojazdów mechanicznych ", czyli środkiem przymusu bezpośredniego.
   Art.14 ust.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r o strażach gminnych zawiera enumeratywny katalog środków przymusu bezpośredniego, które mogą być użyte lub wykorzystane przez strażników gminnych ( miejskich ). W katalogu tych środków ustawodawca nie umieścił urządzeń do blokowania kół pojazdów mechanicznych, a to znaczy, że wykorzystywanie przez straże gminne (miejskie) tych urządzeń jest bezprawne ( samowolne ).
   Należy też wskazać, że z dniem 5 czerwca 2013 r ( data wejścia w życie ustawy o śpb ) art.130a ust.8 prawa o ruchu drogowym utracił moc obowiązującą - taki wniosek wypływa z analizy zapisów ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
   W tym stanie prawnym założenie przez strażnika gminnego (miejskiego) blokady na koło pojazdu stanowi samowolne naruszenie posiadania i jako takie z mocy art.343 par. 1 KC uprawnia właściciela lub użytkownika pojazdu do zastosowania obrony koniecznej mającej na celu:
   a) odparcie samowolnego naruszenia posiadania przez strażnika gminnego ( miejskiego ), którego w tej sytuacji należy postrzegać nie jako funkcjonariusza, lecz jako osobę godzącą w dobro chronione prawem,
   lub
   b) przywrócenie stanu poprzedniego własnym działaniem ( demontaż blokady ).
   Samowolne ( bezprawne ) wykorzystywanie przez straże gminne (miejskie) urządzeń do blokowania kół pojazdów i żądanie wniesienia opłaty za ich zdjęcie wyczerpuje ponadto znamiona przestępstwa oszustwa penalizowanego w art.286 par.1 K.K. i stanowi dostateczną przesłankę do zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - i to niezależnie od tego, czy doszło do demontażu blokady w ramach zastosowania obrony koniecznej przywracającej stan poprzedni własnym działaniem ( demontaż blokady ).
   I pytanie na koniec - jak długo jeszcze bez walki z samowolą strażników Polacy będą się godzić ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie.... wzieli sie do roboty....

   arew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Zamiast się z radarem za drzewami chować....
   Może w końcu chociaż na minimalny szacunek zasłużą....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pstryknij wraka

   Dan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Proszę proszę. Wczoraj dostali listę z wrakami i już działają :))

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama