Pierwszy taki przejazd kolejowy w Polsce. Dodatkowe światła...

  Pierwszy taki przejazd kolejowy w Polsce. Dodatkowe światła nie wpuszczą kierowców

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pierwszy taki przejazd kolejowy w Polsce. Dodatkowe światła nie wpuszczą kierowców
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Marcin Kaźmierczak

  Pierwszy w Polsce przejazd kolejowo-drogowy z dodatkową sygnalizacją świetlną zaczął działać w piątek na ul. Średzkiej w Leśnicy. W ubiegłym roku doszło tam do 160 wypadków.
  Światła pojawiły się 40 metrów przed rogatkami na pasie w kierunku centrum. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Jeśli sprawdzi się, kolejne zamontowane zostanie na jednym z przejazdów w Rzeszowie.

  - To linia magistralna i jednocześnie jeden z najbardziej zakorkowanych wjazdów do Wrocławia - tłumaczy wybór lokalizacji Zbigniew Gzik, dyrektor zakładu Linii Kolejowych.

  Urządzenie przy pomocy skanera i systemu kamer analizuje, czy jest wolna przestrzeń za przejazdem, aby kierowca mógł bezpiecznie z niego zjechać w chwili, gdy może się na nim pojawić pociąg.

  - Jeżeli urządzenie wykryje, że za przejazdem nie ma miejsca do zjazdu, włączy się czerwone światło, które dla kierowcy powinno być zakazem wjazdu. Ta strefa ochronna ma aż 80 metrów, a więc zmieszczą się w niej co najmniej dwa TIR-y - mówi Zbigniew Gzik.

  W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku doszło do 8 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. - W trzech wypadkach uczestniczyły samochody, do dwóch doszło na przejazdach z sygnalizacją świetlną, a do jednego na przejeździe oznakowanym. W pozostałych uczestniczyli piesi - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

  Pod względem wypadków i niebezpiecznych zdarzeń drogowych przejazd na ul. Średzkiej w Leśnicy jest najniebezpieczniejszym we Wrocławiu i jednym z najbardziej niebezpiecznych w Polsce. Służby techniczne PKP PLK w ubiegłym roku interweniowały tam ponad 160 razy.

  - Aż do 60 proc. tych zdarzeń doprowadzali kierowcy ciężarówek, a więc zawodowi, od których w pierwszej kolejności powinno się wymagać przestrzegania przepisów. Zdarzały się przypadki nawet zawracania na przejeździe - wspomina Mirosław Siemieniec. - Przestrzeń przed i za przejazdem była pomalowana kolorem czerwonym, co miało jednoznacznie pokazywać, że nie można na nią wjechać, a kierowcy i tak łamali przepisy. Często dochodziło do wyłamywania rogatek, bo jakoś musieli opuścić przejazd, aby uniknąć zderzenia z pociągiem - dodaje.

  W tym roku we Wrocławiu doszło do jednego wypadku na przejeździe - niestety śmiertelnego. 6 stycznia na przejeździe na ul. Szczecińskiej pod pociąg relacji Węgliniec - Białystok wpadł mężczyzna. Na przejeździe znalazł się pomimo zamkniętych rogatek.

  We Wrocławiu, razem z przejazdem na ul. Średzkiej, są w sumie 62 przejazdy kolejowo-drogowe. Kierowcy narzekają, że na niektórych trzeba czekać nawet kilkanaście minut, choć nie widać zbliżającego się pociągu.

  Jednym z przykładów może być inny przejazd kolejowy w Leśnicy - przy ul. Trzemielowickiej Położony jest na jednej z najruchliwszych tras kolejowych, po której kursuje dziennie ponad 50 pociągów osobowych w kierunku Legnicy, Węglińca, Zgorzelca, Lubania Śląskiego.

  - Jeżeli pociągi ruszają ze stacji, a część z nich rusza z Leśnicy, czas przejazdu może być dłuższy. Również wówczas, gdy z przeciwnej strony nadjeżdża pociąg, czas oczekiwania może się zwiększyć. Podobnie, jeśli wyjeżdża cięższy skład towarowy, to czas dojazdu i przejazd może być dłuższy - tłumaczy Mirosław Siemieniec.

  Takich miejsc, gdzie pociągi często są powodem zamknięcia rogatek, jest więcej we Wrocławiu - m.in. przejazd na ul. Poprzecznej na Sołtysowicach, czy przejazd na ul. Boya-Żeleńskiego. Kierowcy długo stoją także na przejeździe na ul. Robotniczej. Biegnie tam linia, po której jeżdżą głównie składy towarowe.

  O tym, jak długo czekamy na przejeździe decyduje, kto nim steruje. Na 26 we Wrocławiu pracuje dróżnik. Automatycznych rogatek jest we Wrocławiu 14. Jeden posiada sygnalizację dźwiękową i świetlną. Są też dwa przejściach dla pieszych, gdzie samochody nie mają wjazdu na torowisko. Dwanaście oznakowanych jest krzyżem św. Andrzeja i znakiem stop.

  Na siedmiu ruchem steruje... maszynista zbliżającego się pociągu. - Skład zatrzymuje się przed przejazdem, pracownicy pociągu wysiadają i zatrzymują ruch. Kiedy przejedzie, wsiadają z powrotem do pociągu - tłumaczy Mirosław Siemieniec.

  Przejazd kierowany przez obsługę pociągu znajduje się m.in. na ul. Karkonoskiej.
  Kiedy przejazdem operuje dróżnik, minimalny czas zamknięcia rogatek, zanim przejedzie pociąg, to dwie minuty. Z kolei jeśli zamykane są automatycznie, czas, od kiedy pociąg najedzie na czujnik, do wjazdu na przejazd to minimum 45 sekund.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (66)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie działa poprawnie

  zigi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Niestety sygnalizacja nie daje sobie rady w mrozy i w czasie śniegu. ostatni tydzień rano po 6 korek przed przejazdem a za nim pusto az do krzyżówki bo sygnalizator pokazuje co chwila czerwone. W...rozwiń całość

  Niestety sygnalizacja nie daje sobie rady w mrozy i w czasie śniegu. ostatni tydzień rano po 6 korek przed przejazdem a za nim pusto az do krzyżówki bo sygnalizator pokazuje co chwila czerwone. W czasie opadów śniegu działo sie tak samo. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  160 interwencji - przypadek :)

  Obserwator zdarzenia z 24.08.2017 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Gratuluje rzecznikowi i dyrekcji PKP, iż po 160 interwencjach (nie wypadkach), przestali obwiniać kierowców i wprowadzili rozwiązanie systemowe.... Nie jest idealne, nie usuwa korków, nie udrażnia...rozwiń całość

  Gratuluje rzecznikowi i dyrekcji PKP, iż po 160 interwencjach (nie wypadkach), przestali obwiniać kierowców i wprowadzili rozwiązanie systemowe.... Nie jest idealne, nie usuwa korków, nie udrażnia skrzyżowania powodującego zatrzymania kierowców na przejeździe kolejowym ale przynajmniej uchroni ich od mandatów i PKP od notorycznej wymiany połamanych szlabanów :))))
  Mam nadzieje, iż jest to skutek naszych komentarzy, propozycji i pomysłów prezentowanym pod artykułami GW. Wcześniejsze wypowiedzi rzecznika nie dawały takich przesłanek ;)
  Jednak zawsze lepiej zareagować późno niż w cale ;) Do szczęścia brakuję skończonej obwodnicy Leśnicy, która zmniejszy korki przed nowymi światłami :) Warto czekać chociaż w korkach.......zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwone światło, dla kierowcy powinno być zakazem wjazdu

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Odkrycie Ameryki!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak infantylnie napisanego artykułu dawno nie czytalem

  Normalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Gdzie na Karkonoskiej jest przejazd? Jak to maszynista zamyka przejazd? Coś, gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo gdzie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karkonoska

  asd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Tuż po skręcie z Karkonoskiej w Zwycięską (tory biegną wzdłuż Karkonoskiej).... Jest przejazd i tam faktycznie maszynista wysiada, bo musi najpierw ołtaszyńskie cebulactwo, które na światłach stoi,...rozwiń całość

  Tuż po skręcie z Karkonoskiej w Zwycięską (tory biegną wzdłuż Karkonoskiej).... Jest przejazd i tam faktycznie maszynista wysiada, bo musi najpierw ołtaszyńskie cebulactwo, które na światłach stoi, przegonić z torów.
  Z racji tego, że Ołtaszyn jest najważniejszy, to w czterech literach mają fakt, że stoją na torach.... a pociąg czasami tam jednak jeździ.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadza się nie wpuszcza kierowców

  EWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  dzisiaj po 20 minutach stania przed opuszczonym szlabanem ja i inni kierowcy rozjeżdżaliśmy uliczki Leśnicy by wydostać się z niej drugim otwartym przejazdem kolejowym. To jest skandal nie...rozwiń całość

  dzisiaj po 20 minutach stania przed opuszczonym szlabanem ja i inni kierowcy rozjeżdżaliśmy uliczki Leśnicy by wydostać się z niej drugim otwartym przejazdem kolejowym. To jest skandal nie przejazd. Od mieszkańca leśnicy dowiedziałam się, że tak jest kilka razy na dzień bo "ON CIĄGLE SIĘ PSUJE"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szanowna gazeta

  Leśniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Czy szanowna gazeta raczy zająć się tematem gotowej(?) obwodnicy bez chodnika!?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo Ołtaszyn jest najważniejszy!

  asd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Nie, bo nie dostali takiego zlecenia od Michalaka.
  Za to tylko patrzeć, jak namiętnie będą opisywać mieszkańców Wysokiej - bo to źli, niedobrzy ludzie i nie pozwalają nierobom michalakowym się...rozwiń całość

  Nie, bo nie dostali takiego zlecenia od Michalaka.
  Za to tylko patrzeć, jak namiętnie będą opisywać mieszkańców Wysokiej - bo to źli, niedobrzy ludzie i nie pozwalają nierobom michalakowym się wykazać tuż przed wyborami.
  No i mają czelność na głos mówić o żałosnej niekompetencji miastowych urzędników, którzy od ćwierćwiecza wschodnią obwodnicę budują i skończyć jej nie mogą :Dzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennikarzyna gamoń.

  Antysłoik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Gamoniu dziennikarski, na Sołtysowicach nie ma ulicy Poprzeczne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  magistrackie sloikowo ma sie dobrze...

  dlugo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  ...latami brak rozwiązań do czasu tragedii...tir z ładunkiem niebezpiecznym lub cysterna kiedys udrozni zakorkowane przejazdy kolejowe...a leśnica potrzebuje ronda wokół jednokierunkowego!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz...

  Wujek Dobra Rada II (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  ...korek bedzie zaczynal sie juz w Lubinie! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Progi zwalniajace dla pociagow!

  Wujek Dobra Rada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Jeszcze zasieki tak wybudujcie i rozwincie kolczatki :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo