Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe ekrany akustyczne na AOW? Sprawdzą poziom hałasu

Piotr Bera
Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska
Rada Osiedla Kuźniki od 2011 roku domaga się montażu ekranów akustycznych przy autostradowej obwodnicy Wrocławia. Jest szansa, że w przyszłym roku to zadanie zostanie zrealizowane. - Chcemy ekranów przy AOW od węzła przy ul. Granicznej do Stadionu Wrocław. Często jest taki hałas, że nie da się żyć - mówi Grocholski Stanisław, przewodniczący zarządu osiedla Kuźniki.

Batalia o ekrany akustyczne trwa od momentu oddania AOW do użytku w 2011 r. Mieszkańcy Kuźnik skarżyli się, że ekrany zamontowano tylko od strony Żernik, choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że osłony pojawią się z obu stron.

- Gdy pada deszcz, czujemy się jakbyśmy byli nad morzem i na statku płynęli. Hałas emitowany przez samochody jest nie do wytrzymania. Latem nie można okna otworzyć - mówi Stanisław Grocholski. - Tyle lat walczymy i pojawiło się światełko w tunelu. GDDKiA oraz Jerzy Michalak z zarządu województwa obiecali, że po raz czwarty zostanie wykonany pomiar hałasu - dodaje Grocholski.

Pomiar ma być przeprowadzony do 30 kwietnia 2017 r. Na podstawie analizy akustycznej wykonanej w ramach przeglądu ekologicznego zostanie wykonana mapa akustyczna określająca, gdzie przekraczany jest próg emisji dopuszczalnego poziomu hałasu. Obecnie GDDKiA przygotowuje materiały przetargowe do wyłonienia wykonawcy przeglądu ekologicznego.

- W przypadku stwierdzenia oddziaływania hałasu zostanie przeprowadzona analiza możliwości wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń akustycznych - mówi Magdalena Szumiata z GDDKiA.

Zapowiedź przeprowadzenia nowych całodobowych pomiarów jest związana z petycją, jaką podpisało 350 mieszkańców Kuźnik. Dokument wysłano do Urzędu Marszałkowskiego oraz biura GDDKiA w Warszawie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się doprowadzić do nowych pomiarów, zwłaszcza że przed laty pisaliśmy nawet do premier Ewy Kopacz, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - tłumaczy Grocholski. - Wcześniejsze badania wykonane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska potwierdziły, że w kilku miejscach normy były znacznie przekroczone, ale nic z tym nie można było zrobić, bo zmieniono przepisy - dodaje Grocholski.

Zgodnie z przepisami w strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców dzienne dopuszczalne natężenie hałasu wynosi 70 dB, a w nocy 65 dB (od godz. 22 do 6 rano). Jeszcze w 2012 r. złagodzono przepisy i dopuszczalne normy podniesiono o 5-10 dB.

- Miasta nie radziły sobie z przepisami, więc dostosowano je do skali problemu - mówiła nam niedawno dr Barbara Rudno-Rudzińska z Katedry Akustyki i Multimediów Politechniki Wrocławskiej.

Ciągłe przebywanie w hałasie o natężeniu 70 dB może skutkować chronicznym bólem głowy i wpływać szkodliwie na ustrój nerwowy człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska