Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

34. Wrocław Maraton. To już w niedzielę. Jak poruszać się po mieście [PORADNIK DLA MIESZKAŃCÓW]

Redakcja
34 Wrocław Maraton - jak w niedzielę ominąć biegaczy i nie utknąć w korkach?
34 Wrocław Maraton - jak w niedzielę ominąć biegaczy i nie utknąć w korkach? Pawel Relikowski / Polska Press Grupa
W niedzielę maraton, dla kierowców to czas stania w korkach i jeżdżenia objazdami. W tym roku biegacze będą poruszać się po zbliżonej trasie jak w zeszłym roku, z tym że w drugim kierunku. Pobiegną po 42-kilometrowej pętli zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co oznacza że najpierw zablokowane będą ulice w centrum i na południu miasta, a dopiero potem na zachodzie i północy. Podpowiadamy, jak poruszać się po mieście, by nie utknąć na długie godziny w korkach. W końcu w niedzielę wielu wrocławian i przyjezdnych będzie chciało pójść na spacer, obiad, zwiedzanie czy na zakupy, bo nie zdążyli ich zrobić w tygodniu.

Maratończycy na wózkach wyruszą w trasę przed godz. 9 z terenu Stadionu Olimpijskiego przy al. Paderewskiego. Za nimi wystartują biegacze z najlepszymi czasami (elita), a ostatni z najdłuższymi zadeklarowanymi czasami pokonania całego dystansu, opuszczą stadion około godz. 9:20. Nie oznacza to jednak, że przed 9 swobodnie przejedziemy przez miasto, bo w okolicy startu i pierwszych kilometrów trasy, policja może zamknąć ruch już wcześniej (rozsądnie jest zaplanować przejazd tak, by już po godz. 7 nie musieć przejeżdżać w tej okolicy). Jak zapowiadają organizatorzy - cała trasa maratonu zostanie wyłączone z ruchu już o godz. 8 rano w niedzielę.

34. WROCŁAW MARATON - TAK JEŹDZI KOMUNIKACJA MIEJSKA MPK W CZASIE MARATONU - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Trasa 34 WROCLAW MARATONU

prowadzi następująco: START: Stadion Olimpijski → al. Różyckiego → most Szczytnicki → ul. Sienkiewicza → pl. Bema → św. Jadwigi → most Piaskowy → ul. Św. Ducha → ul. Purkyniego → ul. Piaskowa → ul. Grodzka → Nowy Świat → ul. Kazimierza Wielkiego → ul. Piotra Skargi → ul. Kołłątaja → ul. Kościuszki → ul. Stawowa → ul. Borowska → al. Armii Krajowej → al. Wiśniowa → al. Hallera → ul. Grabiszyńska → ul. Piłsudskiego → Podwale → pl. Jana Pawła II → ul. Legnicka → ul. Lotnicza → al. Śląska → ul. Pilczycka → ul. Popowicka → ul. Starogroblowa → ul. Długa → ul. Łowiecka → ul. Reymonta → ul. Bałtycka → ul. Żmigrodzka → al. Kasprowicza → ul. Boya-Żeleńskiego → ul. Toruńska → al. Kochanowskiego → al. Różyckiego → META: Stadion Olimpijski.

34. Wrocław Maraton. To już w niedzielę. Jak poruszać się po mieście [PORADNIK DLA MIESZKAŃCÓW]

Jest kilka ważnych różnic między tegoroczną a ubiegłoroczną trasą, z którymi powinni zapoznać się kierowcy. Odblokowany będzie plac Grunwaldzki, a także plac Społeczny da się dojechać do centrum ul. Krakowską i Tragutta a także Hubską i Pułaskiego. Z tych okolic będzie można dostać się do zoo.

WROCŁAW MARATON - DO PÓŁNOCY ZABIERZCIE AUTA Z TYCH ULIC, BO ZAPŁACICIE 613 ZŁ! [LISTA]

Biegacze będą się poruszać bliżej centrum. Ze stadionu pobiegną Różyckiego i Sienkiewicza w stronę wyspy Piaskowej i okrążą Halę Targową. Na Ostrów Tumski najlepiej dojechać więc od południa od strony placu Społecznego i ul. Wyszyńskiego. Ulica Sienkiewicza będzie odblokowana przed godz. 10. Teoretycznie nie będzie też problemu by dostać się na Rynek od strony wschodniej, ale okalająca go obwodnica staromiejska czyli ul. Grodzka, Nowy Świat i Kazimierza Wielkiego, zajęta będzie już od godz. 8 do około 10:20-10:30. Lepiej zostawić auto w okolicy Galerii Dominikańskiej i iść na Rynek piechotą lub poczekać do po 10, jeśli koniecznie chcemy tam wjechać samochodem.

34. WROCŁAW MARATON - MPK - KOMUNIKACJA MIEJSKA - AUTOBUSY i TRAMWAJE [SPRAWDŹ]

Omijajmy szerokim łukiem ul. Borowską i południowy odcinek obwodnicy śródmiejskiej: al. Armii Krajowej, Wiśniową, Hallera, od godz 8 do 11:30-11:40. Dla Borowskiej alternatywą może być Hubska. Na Ślężną nie wjedziemy bo już około 8 może być zamknięte przez policjantów skrzyżowanie Ślężnej z al. Armii Krajowej i Wiśniową. Gdy chcemy dotrzeć na osiedla Borek czy Gajowice, w okolice Sky Towera, ul. Powstańców Śląskich i okolic pl. Kościuszki, musimy poczekać. Znajdują się one pośrodku pętli, którą biegną biegacze. Mieszkańcy są tam zamknięci. Najpierw odblokowany będzie dojazd z okolic ul. Kazimierza Wielkiego, Kołłątaja, potem Borowska od strony Suchej i kolejno inne ulice.

Na ul. Grabiszyńskiej maratończycy będą jechali na wózkach i biegli między godz. 9:20 i 11:40. Trudno będzie ją ominąć, bo most Muchoborski jest zamknięty i nim nie przejedziemy przez Muchobór. Z autostrady można próbować dostać się do Wrocławia węzłem Wrocław Lotnisko, o ile nam to pomoże. Gorzej będzie ze zjazdem z węzła Wrocław Stadion, bo dookoła Stadionu Miejskiego prowadzi trasa maratonu. Między godz. 8 a 13 Legnicka będzie zablokowana. Od 8 do 14 będą problemy na alternatywnej dla niej trasie: Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa.

Mieszkańcy Ołbina i Różanki będą mieli odblokowaną ul. Pomorską, Trzebnicką, będą się mogli dość swobodnie poruszać w obrębie Ołbina i Nadodrza, ale uwaga: zamknięta będzie ul. Łowiecka, Reymonta, most Osobowicki, Bałtycka – na tym odcinku należy się spodziewać maratończyków od godz. 9:50 do 14 (ale trasa będzie zamknięta już o godz. 8). Zajęte będzie też skrzyżowanie Bałtyckiej i Żmigrodzkiej. Następnie biegacze będą się kierować powoli na południe, już na metę. Trasa nie prowadzi tak jak w zeszłym roku dalej ul. Żmigrodzką aż do obwodnicy Śródmiejskiej. Ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, czyli właśnie obwodnica, będzie odblokowana. Należy jednak wziąć pod uwagę, czy z niej zjedziemy. Skrzyżowanie Milenijnej z Popowicką będzie odblokowane najwcześniej około godz. 13:15.

Ostatnie odcinki: al. Kasprowicza, ul. Boya-Żeleńskiego, Toruńska i Kochanowskiego, będą zablokowane nieco później niż w zeszłym roku. Wtedy prowadziły tam pierwsze kilometry biegu, teraz mieszkańcy tych okolic podziwiają końcówkę zmagań. A to oznacza dłuższe utrudnienia, bo stawka bardzo się rozciągnie. Maratończycy na wózkach pojawią się na Kasprowicza już ok. 9:50, a ostatni biegacze będą człapać tymi ulicami między godziną 14 a 15. Tu zamknięcie ulic potrwa więc pewnie ponad 6 godzin.

Doświadczenie uczy, że ostatnim biegaczom pozwala się na pokonanie trasy gdy dobiegną już do połowy. Nawet, jeśli szósta godzina (limit czasu) wybije w momencie gdy są jeszcze na trasie, pozwala im się ukończyć bieg. Weźmy to pod uwagę. W ubiegłym roku ostatni biegacz dotarł na metę po ok. 6,5 godzinach zmagań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska