Kolejny rekord świata w maratonie. Tym razem w Chicago

Piotr Olkowicz
Nowy rekordzista na dystansie maratońskim
Nowy rekordzista na dystansie maratońskim KAMIL KRZACZYNSKI/AFP/East News
Kenijczyk Kelvin Kiptum wygrał w niedzielę bieg maratoński w Chicago, ustanawiając rekord świata. Trasę o długości 42,195 km pokonał w czasie 2:00.35.

Poprzedni rekord wynosił 2:01.09 i był ustanowiony także przez Kenijczyka Eliuda Kipchoge w 2022 roku w Berlinie. Nowy jest lepszy od poprzedniego o 34 sekundy.

Kenijczyk zadebiutował w maratonie w 2022 roku w Walencji, gdzie zwyciężył. Później wygrał dwa kolejne biegi na tym dystansie. W Londynie 23 kwietnia 2023 był już także blisko rekordu, gdy uzyskał 2:01.25.

- Jestem bardzo szczęśliwy, nie spodziewałem się, że dzisiaj osiągnę tak dobry rezultat. Nie myślałem o rekordzie świata - powiedział Kiptum na mecie. Dodał, że możliwość walki o rekordowy czas pojawiła się na 35. kilometrze trasy, gdy zorientował się, że ma jeszcze spory zapas sił.

Kiptum i rodak Daniel Mateiko oderwali się od reszty stawki na dziesiątym kilometrze trasy. Mieli dobre tempo, w połowie dystansu obaj uzyskali już ponad półtorej minuty przewagi nad resztą stawki. Do samodzielnej walki o zwycięstwo Kiptum ruszył na 35 km. Uznał, że jest szansa na zwycięstwo na słynnej płaskiej trasie w "Wietrznym Mieście".

- Widziałem przed sobą zegar i upływający czas. Pomyślałem, że warto spróbować, może się nawet uda zejść poniżej dwóch godzin - przyznał szcześliwy Kenijczyk - Wiedziałem, że pewnego dnia zostanę rekordzistą świata - podkreślił.

Na mecie nie wyglądał na bardzo zmęczonego, miał jeszcze zapas energii, aby rzucić się na szyję dyrektorowi biegu Careyowi Pinkowskiemu.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła w Chicago holenderska biegaczka średniodystansowa Sifan Hassan. Udało jej się pokrzyżować plany Kenijki Ruth Chepngetich, która chciała po raz trzeci z rzędu stanąć na najwyższym stopniu podium. Hassan uzyskała wynik 2:13.44, to jest drugi najszybszy czas kobiet w maratonie w historii.

Hassan w tym roku wywalczyła już dwa medale na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie - brązowy w biegu na 1500 metrów oraz srebrny na dystansie 5000 metrów.