Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne popiersie Ignacego Paderewskiego we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia [FOTO]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Odsłonięcie popiersia Ignacego Paderewskiego we Wrocławiu
Odsłonięcie popiersia Ignacego Paderewskiego we Wrocławiu Materiały prasowe
Dzisiaj (11 października) podczas obrad radnych w sali sesyjnej Rady Miejskiej odsłonięto popiersie Ignacego Paderewskiego, a sali - w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - nadano jego imię. To nie pierwsze popiersie kompozytora we Wrocławiu. Inne stoi od czerwca naprzeciwko Narodowego Forum Muzyki.

Autorem popiersia znajdującego się w sali sesyjnej Rady Miejskiej jest Tomasz Wenklar, artysta-rzeźbiarz.

- W ten szczególny sposób, upamiętniając 100. rocznicę odzyskania przez nasze państwo niepodległości, mamy również zamiar pożegnać się z miejscem, w którym my, radni VII kadencji, pracowaliśmy na rzecz i dla dobra mieszkańców Wrocławia – powiedział Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. - Chcemy zostawić swój ślad współpracy, która opierała się na wzajemnym szacunku, mimo że niejednokrotnie różniliśmy się między sobą poglądami, opiniami, priorytetami.

Ignacy Jan Paderewski to wybitny kompozytor i światowej sławy pianista, a także mąż stanu i polityk. Był jednym z najważniejszych twórców polskiej niepodległości po 123 latach zaborów. Paderewski odwiedził Wrocław dwukrotnie. Pierwszy raz na początku swej kariery pianistycznej. Jako trzydziestojednoletni pianista wystąpił w lutym 1891 roku w auli Nowej Giełdy (dziś Hala Gwardii przy ulicy Krupniczej). Drugi wrocławski koncert odbył się 10 lat później, 26 października 1901 r. Pianista miał już za sobą znaczne sukcesy i cieszył się statusem gwiazdy o światowym formacie. Wystąpił w najważniejszej sali koncertowej ówczesnego Wrocławia, w tzw. Domu Koncertowym (róg obecnych ulic Piłsudskiego i Zielińskiego - na szóstym i kolejnych zdjęciach w galerii możecie zobaczyć, jak wyglądał ówczesny Wrocławski Dom Koncertowy). Zagrał utwory Beethovena, Chopina, Liszta i własne. We Wrocławiu w 1901 roku powstał też portret artysty, który znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska