Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkuset studentów-uchodźców z Ukrainy chce kontynuować studia we Wrocławiu

Monika Fajge
Monika Fajge
Pawel Relikowski / Polskapress
Studenci - uchodźcy z Ukrainy szukają dla siebie miejsc na wrocławskich uczelniach. Najwięcej, bo prawie tysiąc zgłoszeń, dostał wrocławski Uniwersytet Medyczny.

- Uruchomiliśmy na naszej stronie internetowej specjalną aplikację, przez którą zbieraliśmy zgłoszenia. Takich zgłoszeń było dokładnie 972, czyli bardzo dużo - mówi prof. Agnieszka Piwowar, prodziekan ds. Studentów i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Połowa to zgłoszenia studentów narodowości ukraińskiej oraz Polaków, którzy studiowali na Ukrainie. Reszta dotyczy studentów innych narodowości - tłumaczy.

Nie znaczy to jednak, że wszyscy, którzy złożyli wniosek, będą studiować na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Decyzję o tym, gdzie konkretny student będzie kontynuował naukę, podejmie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Na razie dostaliśmy z ministerstwa listę 35 osób, którymi mamy się zająć. To przyszli lekarze oraz stomatolodzy - dodaje prof. Andrzej Hendrich, dziekan Wydziału Lekarskiego. -Ci, którzy nie mają odpowiednich dokumentów, będą musieli złożyć specjalne oświadczenie. Wszystkich składających oświadczenia przeegzaminujemy, żeby sprawdzić ich wiedzę - wyjaśnia dziekan.

Najwięcej zgłoszeń od studentów, które wpłynęły na uczelnię, dotyczyło właśnie wydziału lekarskiego. 17 osób pytało o studia “na farmacji”, pojedyncze zapytania dotyczyły pielęgniarstwa i fizjoterapii.

Pytania w sprawie kontynuowania studiów w Polsce dostają też inne wrocławskie uczelnie.

- Wpłynęły do nas trzy wnioski od ukraińskich studentów, którzy chcieliby kontynuować studia na naszej uczelni. Dotyczą pokrewnych kierunków, prowadzonych w uczelniach ukraińskich tzn. finansów i ekonomii - poinformowała nas Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Kilkanaście zgłoszeń dostał Uniwersytet Wrocławski.

- Niektóre to tylko zapytania wysyłane przez studentów, zapewne trochę “w ciemno”, do wielu różnych uczelni. Mieliśmy pytania dotyczące m.in. takich kierunków, jak biotechnologia czy zarządzania – powiedziała nam dr Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jeśli student z Ukrainy zdecyduje się na naszą uczelnię, musi zgłosić się do Działu Nauczania. Każdy przypadek będziemy rozpatrywać indywidualnie - dodała.

Zgłoszenia i wstępne deklaracje od ukraińskich studentów rozpatruje Uniwersytet Przyrodniczy.

- Jeśli uda nam się zebrać grupę kilkunastu osób, to zorganizujemy dla nich kurs przygotowawczy. Na razie większość studentów z Ukrainy “bada grunt”, sprawdzają, jakie mają możliwości - mówi rzecznik uniwersytetu Małgorzata Moczulska.

Codziennie telefony od studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować edukację w Polsce, odbiera także Politechnika Wrocławska.

- Mamy pracownika, który zajmuje się rekrutacją na studia i który mówi w jęz. ukraińskim - wyjaśnia Agnieszka Niczewska, rzecznik politechniki. - Wobec 15 osób rozpoczęła się procedura rekrutacji, sprawdzamy dokumenty, które nam złożyli. Największym problemem będzie na pewno bariera językowa - dodaje.

Wrocławskie uczelnie oferują ukraińskim studentom zajęcia w językach polskim i angielskim. Kto chce studiować w Polsce, musi się w tych językach komunikować.

Studenci - uchodźcy rozpoczną naukę we Wrocławiu prawdopodobnie od nowego roku akademickiego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska