Kilka zaskakujących rzeczy, których możesz nie wiedzieć o folii bąbelkowej

Materiał informacyjny mac-graf.com.pl
Szacuje się, że każdego roku w ponad 52 krajach produkowanych jest 240 000 mil folii bąbelkowej. Jest to wystarczająco dużo, aby owinąć równik ziemi dziesięć razy. Nie powinno więc dziwić, że folia bąbelkowa stanowi obecnie oddzielny rynek wart miliard dolarów.

Nieźle jak na projekt nieudanej tapety.

Adoracja folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa wyszła mocno przed szereg innych produktów codziennego użycia. Można wręcz powiedzieć, że skradła nasze serca, gdyż ciężko przejść obok niej obojętnie bez miłych skojarzeń z dźwiękiem strzelających bąbelków. Może dlatego, że kojarzą się z odpakowywaniem paczki?. Generalnie, z jakiegoś powodu folia bąbelkowa po prostu budzi pozytywne skojarzenia.

Może dlatego co roku w ostatni poniedziałek stycznia odbywa się dzień docenienia folii bąbelkowej - National Bubble Wrap Appreciation Day.

Redukcja stresu
Faktycznie przeprowadzono badania potwierdzające, że jedna minuta pękania bąbelków z folii przynosi taki sam efekt jak 33-minutowy masaż relaksacyjny. Brak Ci akurat folii bąbelkowej pod ręką? Nie ma problemu. Istnieje cała masa aplikacji na telefony symulujących folię bąbelkową, zaprojektowanych specjalnie do łagodzenia stresu.

Ostatnio pojawiły się nawet zabawki dziecięce stylizowane na folię bąbelkową, oczywiście taką, którą da się wielokrotnie wciskać i wyciskać. Wyjątkowo wciągające, stały się bardzo popularne, są chwalone za zdolność pomagania dzieciom skupić się, uspokoić i poprawić motorykę.

Folia bąbelkowa jest hot!
W 1997 roku Farah Fawcett Major pojawiła się na okładce magazynu Playboy ubrana tylko w folię bąbelkową, a w Norwegii jest ona nadal używana jako rodzaj koca zapobiegającemu hipotermii i utrzymaniu temperatury rdzenia ciała.

Folia bąbelkowa w "Księdze Rekordów Guinnessa"
19 września 2015 roku gdzieś w USA 2.681 harcerzom udało się w tym samym momencie pęknąć bąbelka podczas grupowego seansu strzelania z folii bąbelkowej.

Kolejnym rekordem został ustanowiony 2 października 2009 roku: Alex Young przebił 71 bąbli f folii w ciągu zaledwie 15 sekund. Miasto Nowy Jork, gdzie rekord został ustanowiony, omal nie pękło tego dnia z dumy.

Oddziaływanie folii bąbelkowej na środowisko naturalne

Folia bąbelkowa jest produkowana z polietylenu, czyli najpowszechniej stosowanego typu plastiku. Produkowany jest on z ropy naftowej, będącej paliwem kopalnym.

Choć dzięki ulepszonej infrastrukturze i technologiom coraz częściej można ją dostarczyć do punktów recyklingu, folia bąbelkowa nigdy nie będzie szczególnie przyjazna dla środowiska. Może być recyklingowana i przerabiana zaledwie kilka razy.

Ponadto, na koniec swojego życia nie ulega biodegradacji, więc jeśli trafi na wysypisko śmieci, miną setki lat, zanim się rozłoży. Istnieje również ryzyko, że ze względu na swoją lekkość może być unoszona i rozsiewana, podobnie jak wszechobecne torby plastikowa lub styropian.

Aby poprawić ekologiczne właściwości folii bąbelkowej, nigdy nie powinna być traktowana jako produkt jednorazowy, ale jako taki, który można używać wielokrotnie, wiele, wiele razy. Nie ma wielu powodów, aby ją wyrzucać: to nie jest coś, co powinno być używane tylko raz.

Folia bąbelkowa jest trwała i ma szerokie spektrum zastosowań.

Z folii bąbelkowej da się naprawdę wiele wycisnąć!

Od legowisk dla zwierząt po tworzenie oryginalnych dzieł sztuki, po izolację rur czy sprawienie, że warzywa w lodówce będą trwać dłużej w świeżości. Wydaje się wręcz, że jest niewiele sytuacji, które nie mogłyby zostać poprawione za pomocą kawałka folii bąbelkowej. Potrzebujesz foremki do pieczenia? Oczywiście, folia bąbelkowa. Wałki do kręcenia włosów? Dlaczego by nie sięgnąć po folię bąbelkową? Długi deszczowy popołudniowy dzień z maluchami? Oczywiście, rękodzieło z folią bąbelkową!

Folia bąbelkowa stała się znacznie więcej niż tylko produktem do pakowania. To bardzo dostępny, praktyczny materiał, który zapewnia nam łatwe, trwałe rozwiązanie dla wielu domowych problemów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska