Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy głogowianin może zostać geocacherem

Marcin Kaźmierczak
Jak mówi Zbyszek Wijas, geocaching jest zabawą dla każdego, niezależnie od wieku
Jak mówi Zbyszek Wijas, geocaching jest zabawą dla każdego, niezależnie od wieku Marcin Kaźmierczak
W Głogowie pojawili się poszukiwacze skarbów

Geocaching jest zabawą, polegającą na poszukiwaniu ukrytych uprzednio przedmiotów za pomocą odbiornika GPS. Powstała ona dość przypadkowo piętnaście lat temu, gdy z okazji udostępnienia niezniekształconego sygnału użytkownikom systemu GPS na całym świecie, zorganizowano grę w chowanie i poszukiwanie "skarbów" za pomocą tegoż systemu.

- Skarbem tym jest specjalny pojemnik z dziennikiem odwiedzin, do którego wpisują się kolejni odkrywcy, zaś na pierwszego czeka specjalny certyfikat - mówi Zbyszek Wijas, pionier geocachingu w Głogowie.

Aby rozpocząć poszukiwania którejś z 25 tysięcy skrytek stworzonych w Polsce, należy skorzystać z darmowego serwisu www.geocaching.pl, za pośrednictwem którego twórcy udostępniają współrzędne geograficzne, wskazujące ich umiejscowienie.
Wbrew pozorom ideą geocachingu nie jest wyłącznie na odnajdywanie skrytek. - To przede wszystkim zachęta do zwiedzania zabytków, poznawania ciekawostek i historii odwiedzanego regionu, ponieważ po odnalezieniu skrytki mamy dostęp do wielu informacji o atrakcyjnych turystycznie miejscach znajdujących się w pobliżu - zaznacza Z. Wijas.

Nie zawsze jednak pod wskazanymi współrzędnymi odnajdziemy kryjówkę. - Bardzo często ich twórcy przygotowują specjalne zagadki i zadania, które poszukiwacze muszą wykonać po dotarciu na miejsce, aby znaleźć pożądany pojemnik. Często wymusza to wręcz zwiedzanie i poczytanie o odwiedzanych miejscach. Jest to więc świetny sposób zarażenia pasją zwiedzania dzieci, na które nie zawsze działają tradycyjne formy turystyki - kontynuuje Z. Wijas.

Ideą geocachingu jest również dbanie o środowisko. - Jedna z jego form polega na czyszczeniu terenu znajdującego się na drodze do skrytki i ich właściwa utylizacja - informuje Z. Wijas.

Pomimo iż na świecie geocaching uprawia 6 milionów osób, w Głogowie nie cieszy się on na razie dużym zainteresowaniem. Zbyszek z żoną Agnieszką działając od kilku miesięcy w celu propagowania tej formy aktywności, stworzyli na głogowskiej starówce ścieżkę z zadaniami prowadzącą do jednej ze skrytek, którą nazwali "Poszukiwanie Urzędaska", a także serię kryjówek związanych z wsiami wysiedlonymi po wybudowaniu huty.

W planach głogowskich geocacherów jest zainteresowanie tą zabawą innych mieszkańców oraz ludzi odpowiedzialnych za rozwój turystyki w Głogowie, gdyż jak podsumowuje Z. Wijas - stworzenie warunków do uprawiania geocachingu w oparciu o głogowskie zabytki może, przy niskich nakładach finansowych, zwiększyć ruch turystyczny w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska