18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary dla lekarzy za recepty wypisane na wizytach prywatnych?

Agata Wojciechowska
Nawet 1500 lekarzy może dostać wezwania do zapłaty od NFZ za recepty refundowane, wystawione w prywatnych gabinetach/zdjęcie ilustracyjne
Nawet 1500 lekarzy może dostać wezwania do zapłaty od NFZ za recepty refundowane, wystawione w prywatnych gabinetach/zdjęcie ilustracyjne Andrzej Banas/Polskapresse
20 tys. złotych - nawet taka kara grozi lekarzom, którzy w trakcie przyjmowania pacjentów na wizytach prywatnych wypisali im recepty refundowane. Wezwania do zapłaty od NFZ za takie recepty może dostać nawet 1500 dolnośląskich lekarzy.

Do niektórych dolnośląskich specjalistów nie ma już wolnych terminów na pierwszy kwartał przyszłego roku. Dlatego chorzy wybierają wizyty prywatne. Czy lekarze mogą wypisywać w ich trakcie recepty refundowane?

W przypadku 700 lekarzy dolnośląski NFZ zdecydował, że nie. I wysłał im wezwania do zapłaty z tytułu popełnienia czynu niedozwolonego i narażenia NFZ na straty. 800 innych przypadków jest analizowanych. Lekarzom grozi za to kara, nawet 20 tys. złotych.

- Wysokość szkody jest równowartością kwoty refundacji wypłaconej na podstawie recept wystawionych bez podstawy prawnej - mówi Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego NFZ. - Wysokość refundacji sięgała kilkunastu tysięcy złotych.
Pacjenci nie powinni obawiać się negatywnych skutków tej akcji.

- Lekarz w prywatnym gabinecie ma prawo wypisać receptę na leki refundowane, pod warunkiem że ma podpisaną umowę z Funduszem. To prawo, a nie obowiązek - wyjaśnia rzecznik NFZ. - Lekarz decyduje, czy chce mieć taką umowę dla dobra pacjenta, czy nie - dodaje rzecznik.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska radzi, by przy zapisywaniu się na wizytę prywatną zapytać lekarza, czy ma on stosowną umowę.

- Recepta na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, czyli wszystkim ubezpieczonym - dodaje rzecznik.
Dolnośląska Izba Lekarska zaoferowała pomoc prawną lekarzom, którzy otrzymali wezwanie. - Nie zgadzamy się z przepisami, na które powołuje się NFZ - wyjaśnia dr Małgorzata Nakraszewicz, pełnomocnik DIL ds. NFZ. - Receptę refundowaną wypisuje się pacjentowi, bo jest ubezpieczony, niezależnie od tego, czy lekarz ma umowę z Funduszem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska