Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karkonoski Park Narodowy zamyka od 1 kwietnia niektóre szlaki, by chronić cietrzewie i sokoły

Alina Gierak
Alina Gierak
Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku KPN zamknie niektóre szlaki w  Karkonoszach, by chronić cietrzewie
Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku KPN zamknie niektóre szlaki w Karkonoszach, by chronić cietrzewie KPN
Kto będzie chciał w czasie Świąt Wielkanocnych czy majówki pospacerować po karkonoskich szlakach, powinien sprawdzić, które są otwarte. Do szlaków zamkniętych przez Karkonoski Park Narodowy z powodu zagrożenia lawinowego, od 1 kwietnia dojdą kolejne. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Spis treści

Wykaz zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

Cietrzewie i sokoły wędrowne zaczynają okres godowy. Z tego powodu od 1 kwietnia zamknięte będą w Karkonoskim Parku Narodowym szlaki:

  • szlak niebieski - od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu,
  • odcinek szlaku zielonego - z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego,
  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) - od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem,
  • szlak żółty - od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów,
  • szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu.

Odcinki te zostaną oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia lub sokoła.

Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku KPN zamknie niektóre szlaki w  Karkonoszach, by chronić cietrzewie
Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku KPN zamknie niektóre szlaki w Karkonoszach, by chronić cietrzewie KPN

Mapki i szczegółowe informacje znajdziecie tutaj https://kpnmab.pl/ostrzezenia

Z tego samego powodu od 15 marca zamknięte są szlaki po czeskiej stronie Karkonoszy - listę szlaków, po których nie można wędrować znajdziecie

https://www.krnap.cz/aktuality/tz-sprava-krnap-docasne-uzavira-nektere-cesty-v-horach/

Do kiedy te szlaki będą zamknięte? Polski i czeski karkonoskie parki narodowe informują, że trasy, zamknięte z powodu ochrony zwierząt, zostaną otwarte 31 maja 2023 roku.

Dlaczego trzeba zamknąć szlaki, by chronić cietrzewie?

- Chronimy je, bo te ptaki są na wyginięciu - wyjaśnia KPN. - Nawet jednorazowe spłoszenie tego ptaka w okresie zimy oznacza dla niego poważny wydatek energetyczny. Przy panujących obecnie warunkach atmosferycznych oraz niedostatku pożywienia, nawet taki pozornie błahy incydent, może przyczynić się do jego przegranej z ciężkimi realiami karkonoskiej zimy.

Cietrzewie żyją w Polsce w regionach północno-wschodnich, w Kotlinie Sandomierskiej, w Karpatach i Sudetach. Podaje się, że w Polsce mamy zaledwie 250-300 tokujących samców tego gatunku, podczas gdy w Finlandii jest ich 600-700 tysięcy, a w Szwecji około 200 tysięcy. Dlaczego jest ich tak mało? Głównie dlatego, że zaczyna brakować im cichych miejsc do życia. Coraz mniej jest w Polsce rozległych wrzosowisk, bagien i nieużytków. A doliny rzeczne z podmokłymi łąkami poprzeplatanymi zadrzewieniami z wierzbą, brzozą i olchą, to ulubione miejsca cietrzewi. W górach te ptaki występują w lasach reglowych. Potrzebują spokoju, by tokować, a potem wychowywać młode. A tego spokoju nie mają. I właśnie, aby zapewnić im możliwości rozrodu, KPN zamyka szlaki. Wystarczy jednak jeden nieodpowiedzialny turysta, by przepłoszyć samce i samice.

Fascynujące gody cietrzewi

Samiec (kogut) jest dużo większy od samicy (cieciorki) - ma około 55 cm długości (kura 40-45 cm), szatę z dominacją czerni z granatowym połyskiem, nad okiem czerwona brew (fragment gołej skóry) szczególnie wyraźna w okresie godowym. Wiosną brew ta silnie pęcznieje, tworząc nad oczami jaskrawoczerwone wyniosłości zwane różami lub koralami. Samica jest skromniej ubarwiona z przewagą czerni i brązu.

Wiosna to okres godowy cietrzewi. Jest niezwykle widowiskowy, ale trudno go zobaczyć. Ptaki są bardzo płochliwe.
Wiosna to okres godowy cietrzewi. Jest niezwykle widowiskowy, ale trudno go zobaczyć. Ptaki są bardzo płochliwe. Lasy Państwowe

Samce cietrzewi większość roku spędzają w pobliżu tokowisk. W górach apogeum godów przypada na maj - samce zbierają się przed świtem na torfowiskach, łąkach lub polanach na tzw. arenach, aby tokować. W czasie godów samce wydają dwa rodzaje dźwięków: czuszykanie i bulgotanie, zwane też bełkotaniem. To wciągające widowisko. Ptaki podskakują, biegną, energicznie trzepoczą skrzydłami, nadymają gardło, rozkładają ogon.

Zobacz film z tokowiska cietrzewi:

Sokoły wędrowne gniazdują w Karkonoszach

Sokoły wędrowne, które niemal zupełnie zniknęły z Polski w XX wieku, powoli znów zasiedlają nasz kraj. Gniazdują w lasach, również w miastach, w których wysokie budynki i konstrukcje zastępują im skalne półki, ale też w kamieniołomach, kotłach polodowcowych, na wysokich formacjach skalnych. Są pod ścisłą ochroną. W Karkonoszach można je spotkać w najściślej chronionych obszarach górskich. Te ptaki drapieżne żyją głównie samotnie, żywią się ptakami do rozmiarów kaczki. Według informacji polskich i czeskich parków narodowych, w Karkonoszach jest sześć do ośmiu par sokołów. One także potrzebują spokoju, by wychować młode. I dlatego parki narodowe zamykają szlaki, biegnące w pobliżu gniazd.

Sokół wędrowny potrafi łapać w powietrzu ptaki (na inne zwierzęta nie poluje), osiągając  prędkość prawie 400 kilometrów na godzinę. W Polsce te piękne
Sokół wędrowny potrafi łapać w powietrzu ptaki (na inne zwierzęta nie poluje), osiągając prędkość prawie 400 kilometrów na godzinę. W Polsce te piękne ptaki są pod ścisłą ochroną. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Każdego roku administracja czeskiego KRNAP odnotowuje kilka przypadków, w których alpiniści nieświadomie zagrażają gniazdującym sokołom w miesiącach wiosennych.

Administracja KRNAP opisywała kilka lat temu przypadek, gdy niesforni wspinacze w marcu we wschodnich Karkonoszach na skale, na której gniazdowała para sokołów, oczyścili ścianę i otoczenie z unoszących się w powietrzu drzew, poprawili skałę przez nitowanie i wielokrotnie wspinali się po niej. Według przyrodników, gniazdujące sokoły wędrowne nie wytrzymały tego poważnego zakłócenia i opuściły gniazdo.

Sokoły wędrują więc przez pierwszy rok swojego życia, po czym osiedlają się na stałe. Tworzą pary na całe życie. Pisklęta wykluwają się w kwietniu. Spędzają w gnieździe 5 tygodniu, a następnie przez trzy tygodnie usamodzielniają się w rewirze rodziców. Po łącznie ośmiu tygodniach zaczynają samodzielne życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska