Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest trzecia szczepionka na koronawirusa. To dodatkowe 1,5 mln dawek do końca marca

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Karolina Misztal
Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu trzecią szczepionkę na koronawirusa, wyprodukował ją brytyjsko – szwedzki koncern AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem w Oksfordzie. Polska zamówiła 16 mln dawek tego specyfiku. W pierwszym kwartale ma trafić do nas 1,5 mln dawek. Umożliwi to zaszczepienie kolejnych 750 tysięcy pacjentów. Oprócz tych, którzy już są zarejestrowani.

Nowa szczepionka – podobnie jak podawane już preparaty dwóch innych producentów – musi być przyjęta w dwóch dawkach. Druga od 4 do 12 po pierwszej dawce. Szczepionka firmuy AstraZeneca będzie łatwiejsza w dystrybucji. Może być przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni celsjusza. Czyli w zwykłej lodówce. Warto przypomnieć, że pierwsza szczepionka – firmy Pfizer/Biontech – wymaga bardzo niskiej temperatury aż minus 70 stopni a po rozmrożeniu jest zaledwie pięć dni na jej wykorzystanie. Również zamrożona – choć tylko w 20 stopniach – msui być druga ze szczepionek. To wprowadzony na początku stycznia preparat amerykańskiej firmy Moderna.

Organizm gotowy do obrony przed infekcją

- Wszystkie trzy szczepionki mają ten sam cel. Wprowadzić do organizmu koronawirusowe białko „spike”. Organizm wytworzy przeciwciała i będzie gotowy do obrony przed infekcją - tłumaczy nam wrocławski wirusolog z Instytutu Immunologii PAN prof. Egbert Piasecki.

Wspomniane białko to fragment „kolca”, który po zakażeniu, przyczepia koronawirusa do komórki ludzkiego organizmu. W różnych szczepionkach opracowano różne sposoby wprowadzenia tego białka do organizmu człowieka.

Dostępne preparaty: Pfizer/Biontech i Moderny wykorzystują mRNA, materiał genetyczny zawierający gen owego białka „spike”. Natomiast szczepionka AstraZeneca wykorzystuje innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został tak zmodyfikowany, żeby zawierał gen białka z koronawirusowego „kolca.” To wirus szympansa - dodaje profesor Piasecki. - Jest trochę „popsuty” tak, by nie replikował się w ludzkim organizmie. Zostanie z niego wydalony.

Ludzkie komórki wytworzą białko „spike”, organizm potraktuj je jak obce, wytworzy przeciwciała i limfocyty T przeciwko temu białku. - "Jeśli później zaszczepiona osoba wejdzie w kontakt z SARS-CoV-2, układ odpornościowy rozpozna wirusa i będzie przygotowany do ataku: przeciwciała i limfocyty T mogą współpracować, aby zabić wirusa, zapobiec jego przedostaniu się do organizmu. Komórki i niszczą zainfekowane komórki, pomagając w ten sposób chronić przed COVID-19” – tłumaczy Europejska Agencja Leków w swoim komunikacie sposób działania szczepionki.

Co ze skutecznością trzeciej szczepionki na Covid?

Jaka jest jej skuteczność? Europejska Agencja leków w w oficjalnym komunikacie podaje, że 60- procent. Choć we wcześniejszych doniesieniach medialnych mowa była nawet o 90 procentowej skuteczności. Czyli zbliżonej do 95 procent dla szczepionek Pfizer/Biontech i Moderna.

W ostatnich dniach media spekulowały na temat tego czy szczepionka jest skuteczna u osób starszych niż 55 lat. Problem wziął się stąd, że w badaniach klinicznych nie uczestniczyły osoby starsze.

- Oczekuje się jednak ochrony, biorąc pod uwagę, że odpowiedź immunologiczną obserwuje się w tej grupie wiekowej i na podstawie doświadczeń z innymi szczepionkami. Ponieważ istnieją wiarygodne informacje na temat bezpieczeństwa w tej populacji, eksperci naukowi uznali, że szczepionkę można stosować u osób starszych – czytamy w komunikacie Agencji Leków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska