Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli zignorujesz polecenie policjanta, będziesz ukarany. Nowe prawo już wkrótce. Zignorowanie nakazu policjanta będzie karane

js
Zignorowanie polecenia policjanta będzie karane?
Zignorowanie polecenia policjanta będzie karane? Flickr
Zignorowanie polecenia policjanta będzie karane – tak donosi „Rzeczpospolita”. Ewentualne zlekceważenie nakazu określonego zachowania przez policjanta ma stanowić nowy rodzaj wykroczenia. Kary za takie wykroczenie mogą być dotkliwe. Postulat dotyczący zmiany przepisów został wysunięty przez związek zawodowy policjantów. Zareagowali oni na coraz większe kłopoty funkcjonariuszy z niesubordynowanymi zatrzymanymi.

Nie ignoruj policjanta. Twoje lekceważenie może się skończyć grzywną lub ograniczeniem wolności

NSZZ Policjantów złożyło w sejmie specjalną petycję dotyczącą pilnego rozszerzenia Kodeksu Wykroczeń o nowy zapis. Dotyczy on karania za niezastosowanie się do poleceń policjanta w czasie interwencji. Do ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń artykuł 54a w brzmieniu:

art. 54a. §. 1. Kto nie podporządkowuje się żądaniu lub poleceniu funkcjonariusza publicznego, wydanego w granicach i na podstawie przepisów ustawy, podlega karze aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie stosując się do polecenia wskazanego w par. 1, uniemożliwia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwa są karalne.

Policja czuje, że nie jest wystarczająco chroniona

Jak donosi „Rzeczpospolita”, NSZZ Policjantów chce natychmiastowego wprowadzenia zmian, ponieważ już teraz każdego roku do polskich sądów trafia ponad pół miliona spraw wykroczeniowych.

Dla „RZ” o ewentualnych zmianach w Kodeksie wykroczeń wypowiedział się socjolog Andrzej Kowalski:

W sytuacjach demonstracji wolnościowych byłoby to niekorzystne i zamiast łagodzić sytuację, wręcz by ją zaostrzały.

Co dziś może zrobić policjant, jeśli obywatel nie chce słuchać jego poleceń?

Aktualnie prawo nie precyzuje, w jaki sposób powinien się zachować policjant, jeśli obywatel nie chce słuchać jego poleceń.

  1. Obywatel jest bezkarny, jego subordynacja względem policjanta wynika wyłącznie z jego dobrej woli.
  2. Jeżeli na polecenie policjanta obywatel zareaguje agresją – słowną lub fizyczną, policjant może wobec niego użyć środków przymusu bezpośredniego.

Jak podkreśla policjant, Kazimierz Barbachowski, w rozmowie z „Rz” na służbie czasami dochodzi do sytuacji, które uniemożliwiają skuteczną interwencję:

Przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia, jest tragiczny wypadek albo niebezpieczna sytuacja, tłum gapiów, ludzie nagrywają filmiki. Przeszkadzają, wręcz uniemożliwiają interwencję . Funkcjonariusze proszą by odsunąć się 100, 200 metrów od miejsca zdarzenia. Nikt nie reaguje. A powinien. Ale co mu tam skoro nic mu nie grozi.

Warto podkreślić, że aż 86% Polaków pozytywnie oceniło interwencje policji w 2018 r.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska